Dramatický typ

10. srpna 2015 v 20:27 | Nerisa |  Oblékání dle postavy
Prvním z Kibbeho základních typů je typ dramatický. Dramatický typ se vyznačuje výraznou jangovou energií. Co to pro vás znamená a jak zjistíte, zda-li pod tento typ patříte, se dočtete níže. Nejprve fyzické dispozice, pak obecná charakteristika a nakonec tipy na oblékání. Šlo by toho samozřejmě napsat mnohem a mnohem více, než se vejde do jednoho článku, ale pro základní přehled snad tento "výcuc" postačí.

Zcela typický dramatický typ má, alespoň v obecné rovině (jelikož zcela čisté typy existují spíše na papíře než reálně), tyto fyzické charakteristiky:

  • je vyšší postavy, u žen kolem 170 cm a více
  • často štíhlá, šlachovitá postava, dlouhé ruce a nohy, mívá výrazně ostré kosti (až se dostanete k charakteristikám dramatických, jistě si vzpomenete na přirovnání "ostré lokty"), protože právě ostré linie těla jsou pro jangovou energii typické, (oblé a měkké tělesné partie spadají pod jin, což mají výrazné romantičky, které budou příště)
  • ruce i prsty jsou úzké a dlouhé, ramena do tvaru čtverce
  • taktéž kosti v obličeji působí výrazným a ostrým dojmem, vystupující lícní kosti, špičatá či hranatá brada, výrazný nos, oči jsou obvykle mandlového tvaru a úzké, rty jsou také rovné a/nebo úzké
  • vlasy bývají dvojího typu: buď rovné, hladké a jemné anebo divoké, nespoutané, výrazné kudrny
  • co se týče barvy pleti, očí, vlasů apod., nejčastější je zimní typ (zjednodušeně: světlá pleť, tmavé vlasy a oči), ale existují samozřejmě i jiné možnosti
  • pohybují se s jasným odhodláním, žádné zbytečné pohyby ani pohupování, jdou si přesně a rovně za svým, ale skrývá se v nich i určitá elegance
  • působí a jednají dramaticky, jinak se to ani říct nedá, je na nich něco, co prostě poutá pozornostJe samozřejmě skvělé rozpoznat svůj typ nebo typ ostatních jen díky pohledu do zrcadla (resp. na ně), ale mě osobně velmi zajímá, jaké psychické charakteristiky doplňují ty fyzické u každého jednotlivého typu. Byla by hloupost se snažit oblékat do něčeho, v čem se necítíme dobře už proto, že to neodráží náš přirozený (ne naučený) životní styl a osobnost. Proto jsem zapátrala i po méně omílaných lidských vlastnostech dramatických lidí.Dramatický typ má charisma. Je to přirozený vůdce, někdo, jehož názorům ostatní naslouchají a kou stačí vejít do místnosti, aby si získal pozornost. Ano, je zrozen pro světla reflektorů. Obklopuje ho aura tajemství. Některé ženy se musí snažit, aby tak působily, dramatické to prostě mají vrozené. Přímé, jasné, jednoznačné - nejen linie jejich těla, ale i ony. Jdou si za svými cíly, často (ano, jangová energie) je pro ně důležitá kariéra, která může být třeba i ve showbussinessu (jako producenti častěji než herci, ovšem i to je možné). Mohou samozřejmě sedět v kanceláři, ale když už, vedoucí posty jim sedí líp. Pokud dojde ke krizi, obvykle se ujímají vedení, mají přirozenou autoritu. Jejich smysl pro spravedlnost, pravdu a schopnost vidět věci takové, jaké jsou, patří mezi další dary dramatických.

Na povrchu se zdá, že dramatické jen tak něco nerozhodí, stále jsou klidní, nad věcí, drží si svůj majestát. Mohou působit také chladně a namyšleně, což ještě neznamená, že takoví jsou. Ano, nechávají si hodně věcí pro sebe, výrazní navenek, ale uzavření. Svůj vnitřní svět si chrání.

Rádi šokují, nepotrpí si na pravidla. Mohou perfektně znát společenské zvyklosti a i tak je poruší, zcela záměrně. Jinak bývají perfekcionisté, obzvlášť, když pořádají nějakou událost. Jejich večírek bude nezapomenutelný a dokonalý do všech podrobností, jako u staré šlechty. Svou kreativitu projeví naplno - anebo nebudou pořádat nic.

Primárně dramatické celebrity jsou např. Joan Crawford, Greta Garbo, Lana Turner nebo Lauren Bacall


Co se týče oblékání, dramatické typy pro zvýraznění své přirozené fyzické i psychické krásy potřebují výrazné, geometrické tvary. Představte si chudinku dramatickou se svými ostrými tvary navlečenou do květovaných volánkových šatů. Bude jistě vypadat směšně, její přirozenou autoritu to bude srážet, zkrátka, nebude to navenek ona. ALE když se oblékne jak má, naopak, přirozené charakteristiky se zvýrazní. A to je cíl Kibbeho typologie.

Tvary jsou klíčem. Geometrické, ostré, trojúhelníky, čtverce, hladké a rovné. Žádné ovály, drobné a křehké vzory ani volánky. Nejlepší jsou opět geometrické vzory. Dbejte i na takové drobnosti, jako je okraj sukně. Místo zaobleného rovný. Z látek jsou ideální ty, které drží tvar, pevné, středně silné. Lehké látky musí být vyváženy tvarem či barvou, tak, aby nepůsobily příliš měkce. Dobrý je tvíd, gebardén, kepr, brokát, satén. Matný lesk vypadá na dramatických skvěle.

Při výběru oblečení vždy myslete na to, že tvary jsou nejdůležitější. Rovné a dlouhé sukně i šaty, v pase může být široký pásek, ale také pas nemusí být zdůrazněný vůbec, pokud se držíte linií. Kalhoty taktéž rovné, pánského stylu. Vždy zvýrazňujte ramena, ramenní vycpávky to dokáží skvěle. Výstřihy jsou nejlepší do V, hranaté nebo rolák.

Co se barev týče, je dobré používat výrazné barvy, ale příliš nekombinovat. Jednobarevný outfit postačí a pokud chcete kombinovat, vyberte radši jednu tmavou a jednu světlou. Kontrast místo proměny v barevnou louku. Ani stylové kombinace nejsou to pravé, jednotlivé kousky by se k sobě měly hodit.

Z doplňků vám budou slušet moderní, hranaté či asymetrické šperky, raději velké, boty na vysokém podpatku s hranatou nebo špičatou špičkou, taktéž boty v pánském stylu a pánsky působící klobouky. Vyhněte se drobným šperkům, vintage vzhledu, drobným štřevíčkům, apod.

V make-upu zdůrazněte rty a oči - kouřové líčení, tmavší rtěnka. Máte-li rovné vlasy, nechte je rovné. Mohou být dlouhé, ale většinou jsou lepší krátké a opět rovně, geometricky střižené. Barva výrazná, ať už odstínem nebo intenzitou, a bez melírů. Ty opravdu dramatickým nesluší.

Samozřejmě chápu, že tento popis stačí pouze pro hrubou představu, proto zde přikládám odkazy na ukázky oděvů vhodných pro dramatické, které vytvořili různí fanoušci Kibbeho typologie.

Pinterest zde, zde a zde
Polyvore zde a zde

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama