Jin a Jang

8. srpna 2015 v 0:02 |  Vše o autentickém oblékání
Dneska trocha čínské filozofie, než se vrhneme na typologie pro oblékání. Jin a Jang jsou jistě pojmy většině čtenářů povědomé, slyšíme-li je, představíme si "takové to černobílé kolečko", přesněji symbol monády, ale co dál s tím a proč to rozebírám na blogu o oděvních stylech?

Jin a Jang představuje ženský a mužský prvek. Možná to trochu svádí k tomu myslet si, že ženy představují ženský prvek (s kapkou mužského) a muži mužský (s kapkou ženského), ale tak jednoduché to není. Jde spíše o symbol rovnováhy, představující, že ve všem jsou určité prvky mužského i ženského, jeden nemůže být bez druhého, světlo bez tmy apod. Alespoň tak to chápu já. Samozřejmě, Jin a Jang zaujal mnoho duchovních vůdců, umělců, bytových designérů, vztahových poradců a také právě tvůrců oděvních typologií. Takže na to půjdeme z jejich hlediska.

Dle tvůrců některých typologií jsou Jin a Jang energie, které se mísí v každém z nás a to v určitém poměru, téměř vždy jeden převažuje. A pozor, může se stát a stává se to často, že ženy mají výrazné množství jangové energie a muži naopak zase jinové. V základu jsou ženy vždy jinové a muži jangoví, samozřejmě, ale pokud disponují i velkým množstvím opačné energie, odráží se to na jejich chování, preferencích, dokonce i tělesné stavbě a tímpádém i výběru oblečení. Pracuje se s tím např. u teorie Kibbeho, kterou budu rozebírat v některém z dalších článků.


Do budoucna se může hodit znát charakteristiky, které se vážou k Jin a Jangu.

Jin - ženská energie, představuje tmu, stín, chlad, Měsíc, pasivitu, smrt, vodu, vlhko, měkkost, zvnitřnění, hloubku, je to princip pracující s emocemi, temnějšími stránkami věcí, více hluboký, duchovní; člověk s převahou (rozumějte, u opačného pohlaví velkou dávkou) jinové energie vykazuje spíše ženské kvality, zaměřuje se na vztahy, je chápavý, rodinný typ, rád se stará o ostatní, ale i o sebe, tíhne k pasivitě (což není lenost), nemá tolik potřebu vést, ale samozřejmě i tyto charakteristiky se lehce liší člověk od člověka

Jang - mužská energie, představuje teplo, světlo, Slunce, aktivitu, pohyb, život, sucho, tvrdost, vnějšek, čistotu, energii, oheň, pracuje s cíly, aktivitou, rozumem, je více povrchní, rychlý; jangová energie vykazuje mužské kvality, tedy zaměření na cíl, pro jangového člověka je velmi důležitá práce, koníčky, činnost, něco dělat, něco dokázat, někam směřovat, zaměřuje se více na sebe a své záměry než na vztahy, není tolik rodinný typ, má jiné priority, radši vede než je veden

Muž s velkou dávkou jinu je více klidný, zajímá se o ostatní, mírumilovný, nemá rád dramata, hádky. Představte si typ hippie, ochránce přírody, otce na mateřské, hodného kluka, co se snaží ženám splnit všechna přání :-)

Žena s dávkou jangové energie je více aktivní, průbojná, zaměřená na kariéru. Představte si manažerku, vojandu, policistku, ale třeba i módní návrhářku nebo bojovnici za práva žen.

Samozřejmě ne vždy to jde do takových "extrémů", často žena sama ani nepozná, že je víc jang než jin. Obvykle je dobrým ukazatelem záliba v kalhotách a praktických věcech, zatímco jinové milují sukně, volánky, kosmetiku a ženské věci. Ale ne vždy, někdy vlivem okolí a výchovy tyto věci potlačí a kopírují kamarádky či matky s opačnou energií, než mají v převaze ony samy.

U Kibbeho stylu si pak více povíme o tom, které typy jsou jinové a které jangové a jak se to projevuje v tvarech a materiálech, které by měly pro své oblečení volit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 modni-hity1 modni-hity1 | E-mail | Web | 3. ledna 2017 v 11:43 | Reagovat

Krasny blog super clanok pozyvam ta na moj blog na ktorom prave  prebieha sutaz
DAKUJEM :)zaujimavy clanok

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama