Jste takoví, jak působíte?

1. srpna 2015 v 18:08 |  Vše o autentickém oblékání
V minulém článku jsme si ve zkratce shrnuli, proč je dobré v otázce výběru oblečení být sám sebou. Dnes si trochu podrobněji rozebereme efekt, který lze nazvat dojmem či "vyzařováním" oblečení, resp. jeho jednotlivých kousků. Jedná se o záležitost, která je spíše podvědomá než na první pohled patrná a některým může chvíli trvat naučit se zaměřovat právě na celkový obraz. Jsme zvyklí rozebírat detaily. Zkoumáme, jestli se nám líbí barva, střih, doplněk, okraj, límeček, zkrátka, všechny na ty jednotlivosti tvořící celek, ale právě celek v konečném důsledku rozhoduje o tom, jak vypadáme. Složité? Možná. Už přijmout samotný fakt, že vše nějak působí, může být pro někoho novinkou. Stejně jako šaty nějak působíme i my. Naše postava, obličejové rysy, účes, pohyby, chování. Klíčem k autentickému oblékání je sladit vnitřní a vnější vyzařování osobnosti. Zní to možná lehce esotericky, ale pokud si budete dobře všímat svého okolí, zjistíte, že jde o velmi reálnou věc.

Rozpory mezi vnějším a vnitřním jsou nám obvykle viditelné a pokud ne, vnímáme je alespoň podvědomě. Výborným příkladem je lhaní. Pokud někdo lže, vytváří rozpor mezi tím, co je uvnitř (pravda) a tím, co vychází ven (tvrzení). To se může odrazit na jeho řeči těla (nervozita, uhýbání pohledem, tón a mnoho dalších...) a pokud je rozpor opravdu velký a/nebo lhář neumí tyto znaky skrýt, poznáme, že lže. Stejně je to ostatně ve chvíli, kdy nemá dost přesvědčivou historku, logické argumenty, apod. Hercům na jevišti věříme, protože víme, že jen hrají svou roli. Nesnaží se nás oklamat, pravidla jsou předem daná. Obvykle si nemyslíme, že herec hrající zápornou postavu je zlý i ve skutečnosti a také nečekáme, že svůj kostým nosí i mimo jeviště. A tím se dostáváme zpátky k oblečení. Pokud nosíte něco, co je v rozporu s vaším vnitřním vyzařováním, jedná se vlastně o masku, hru či takovou malou lež a okolí to může podvědomě vnímat. Působíte navenek jinak, než uvnitř. Obzvlášť pokud vás někdo dlouho zná, může mu připadat, že jste jiná osobnost než jak působíte na cizí. Nespojí si to s oblečením, ovšemže ne, takové uvažování není ve společnosti běžné.


Cizí člověk dá na vnější vyzařování. Jak působíte, tak s vámi jedná, dokud vás lépe nepozná.To bylo zmíněno už v minulém článku. Je to logické. Existují celé kurzy, které učí, jak se máte chovat na pohovorech, jak se obléknout, které informace sdělit a které raději ne, co působí na zaměstnavatele dobře a co nepůsobí. Opět, působení, dojem. Chcete být za zodpovědného a schopného člověka. A dobří personalisté si dokáží o vás udělat obrázek i podle nejmenších detailů. Stačí, když si do společnosti k dokonalému obleku vezmete příliš krátké ponožky a všichni ví, že nejste zvyklí oblek nosit a neznáte běžné zákonitosti společenského oblékání. Někde to už rovnou znamená, že jste nevychovaní, neřkuli burani. Tak a první dojem je v háji. Proč si i začínajísí sportovci, cyklisté, lyžaři či běžci, pořizují na první pohled speciální sportovní vybavení? Protože nechtějí vypadat jako začátečníci, laici. Šaty dělaj člověka. Tak, velmi reálné, že?

Teď, co s tím? Jak zjistíte, jakým dojmem působíte a jestli se to shoduje s tím, jak působit chcete? Nejprve je třeba upozornit na to, že pokud něco skutečně jen předstíráte, vždy je tady velká šance, že to neodhadnete a spletete se. Pokud vám něco není přirozené, budete v tom dělat chyby. Alespoň v detailech se objeví vaše skutečná osobnost. Jistě, můžete perfektně ovládnout styl někoho jiného, ale k tomu potřebujete v lepším případě pochopit i jeho osobnost, názory, myšlení, v horším budete jen levnou kopií toho, co vidíte kolem.

Jak vědomě rozpoznat, jakým dojmem jednotlivé oděvy, věci či lidé působí? Nejlepší metodou je srovnávání. Někdy vám stačí se na něco podívat a na první pohled víte, jak to na vás působí - rakev morbidně, slunečnice vesele, květované šatičky holčičkovsky či romanticky - no častěji je třeba porovnat dvě a více věcí, aby bylo možné určit, jestli se k vám hodí či nikoli. Přemýšlíte nad tím, že si potřebujete koupit černé kalhoty, možná nad tím, jaký vám vyhovuje střih nebo co se zrovna nosí, ale na dojem zapomínáte. Když však uvidíte vícero typů černých kalhot, už víte, že tamty ne - vypadají příliš společensky - tamty také ne, protože ty jsou zase moc sportovní - vidíte ten rozdíl, chápete? A tak je třeba se naučit rozlišovat, že tamty ne, protože se nehodí k vám a tamty ano, protože přesně odráží jací jste. Pak je tedy dobré porovnat více věcí a zjistit, které vypadají sportovně a pokud víte, že jste sportovní typ, koupit si je. Důležité je neomezovat se na malou paletu znaků. Sportovní kalhoty nemusí být jen maskáče, tepláky či džíny.

Vycházejte zevnitř ven. Takže příkladně:
1. Jste sportovní typ
2. Jako sportovní typ se často a rádi hýbete, tímpádem potřebujete věci, které jsou praktické, umožňují volný pohyb a nebudou vás nijak omezovat. Nebudete se cítit v příliš zdobených věcech, hlavní je jednoduchost, barvy naproti tomu mohou být výraznější.
3. Máte rádi zvířata, především kočky, a žlutou barvu.
4. Koupíte si pohodlnou žlutou mikinu s potiskem kočky a dost velkými kapsami na klíče, mobil, příp. další věci - abyste nemuseli tahat další tašku a měli volné ruce.

Teď působíte jako sportovec, který miluje kočky. Velmi jednoduchý příklad. Je to logické, že?
Co kdyby ale přišla složitější situace? I jako sportovní typ potřebujete občas vyrazit na společenskou událost a mikina není zrovna to pravé ořechové. Pak přijde čas toho pátrání a srovnávání. Jako sportovní rovnou zapomeňte na vše ozdobné a oblečte si něco opravdu jednoduchého a praktického, i kdybyste vedle kolegů jiných typů meli vypadat obyčejně. Ostatně, sportovní typy nesnáší společenské události, šaty, obleky, podpatky apod. Takže se vám myslím jen uleví :-) Společenské šaty tady jsou ostatně především pro romantické, elegantní a podobné typy, které jsou v nich nejspokojenější (a naopak nesnáší oblékání na túry či sporty). Nenuťte se do toho, co k vám nepatří. Pro ostatní úpletové šaty či jednobarevné kalhoty a košile účel splní.

A nakonec dobrovolné cvičení pro ty, které téma článku zaujalo. Otevřete si v prohlížeči stránku svého oblíbeného e-shopu s oblečením. Pokud je váš oblíbený obchod zaměřený na jeden konkrétní styl (třeba obchod s vyloženě elegantním zbožím), budete mít s tímto cvičením problémy. Vyberte radši takový, kde je široký výběr. Zvolte náhodně kousky oblečení, které vás zaujmou. Nemusí jich být moc, stačí tak 5. Porovnejte je a popřemýšlejte nad tím, jestli mají něco společného - barvu, materiál nebo právě ten celkový dojem, jak na vás působí. Pravděpodobně si vyberete takové, které se vám líbí a možná i odráží to, jací jste. Pak zapátrejte znovu a najděte věci, které vás vyloženě odpuzují, nelíbí se vám a neoblékli byste si je ani za nic. Jaké prvky mají ony? No a můžete také porovnat nejhezčí a nejhorší kousek, co jste objevili za celé cvičení. Působí odlišným dojmem, že? Každý je úplně jiný. A pokud už toho hledání a zkoumání nemáte dost, nakonec zkuste objevit pár kousků oblečení, které se od sebe zcela liší. Ideálně by jeden měl být třeba sportovní, druhý elegantní, další romantický, pak nějaký ležérní, rockový, jak je libo. Proč na váš působí zrovna takovým dojmem? Tímto způsobem můžete docela přesně odvodit základní charakteristiky jednotlivých stylů oblékání. Předpokládám, že romantický kousek byl v pastelových barvách nebo měl na sobě krajku, květiny, volánky, působil žensky anebo lehce historicky. Trefa?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama