Kibbeho typologie

9. srpna 2015 v 10:15 | Nerisa |  Oblékání dle postavy
David Kibbe, autor knihy s názvem Metamorphosis, významně ovlivnil množství stylistů i zcela obyčejných lidí svým náhledem na lidské tělo a jeho předpoklady pro vhodné střihy a odívání celkově. Jeho slavná kniha bohužel v češtině nevyšla a dokonce i v zahraničí už je k dostání snad jedině na Amazonu. Vyšla už před lety. V současnosti není dokonce ani jasné, kde David Kibbe je a co dělá, mnoho informací o něm nenajdete, ale jeho typologie přežívá dál. Lze se o ní dočíst na webech jeho obdivovatelů, skoro se až chce říct následovníků, a dokonce i v jedné starší české knize, kterou mám doma, se jím inspirovali. Kibbeho jméno nikde zmíněno není, ale byl to právě on, kdo přišel s romantickým, dramatickým, přírodním a chlapeckým typem, které jsou uvedeny i v mé české knize. Je škoda, že jeho dílo je u nás tak málo známé, protože v mnoha věcech je až překvapivě přesný a především velmi inspirativní pro tvorbu vlastního stylu.


Otázkou zůstává, jestli je první, kdo vymyslel toto dělení, protože není jediný, kdo o něm píše. Lze se dohledat ještě dvou dalších jmen - John Kitchener a Mc Jimsey - a jeden z nich údajně přidal další dva prvky. Problémem je, že o nikom z těchto lidí není k dohledání příliš informací. Těžko říct, kdo vlastně vše vymyslel, každopádně, ať už s těmito prvky přišel kdokoli, jsou tady a přetrvaly déle než jména tvůrců.

Klíčem k pochopení této typologie je právě jin a jang, 7 prvků a jak se obojí projevuje na tělesných dispozicích. Vzhled svého těla nikdo příliš neovlivníme. Můžeme zhubnout či přibrat, ale nevybereme si, které partie budou na našem těle širší, užší, měkčí, hranatější, ... nevybereme si výšku, tvar očí, brady, nosu. Všechny tyto tělesné charakteristiky prozrazují, kolik procent kterého prvku se v nás nachází, zjednodušeně řečeno.

Těchto 7 prvků tvoří 7 základních stylů. Jmenovitě jsou to: dramatický, romantický, klasický, přírodní, chlapecký, éterický a mladistvý. Dále ze směsi těchto stylů vznikají podstyly, jako např. jemně klasický, dramaticky klasický, jemně přírodní, okázalý přírodní, jemný chlapecký, okázalý chlapecký, jemně dramatický, teatrálně romantický. Tyto jsou dle Kibbeho, ostatní pracují jednoduše s kombinacemi (např. romanticky éterický, étericko romantický - dle poměru těchto dvou složek, ta první zmíněná převažuje). Obvykle jsou to kombinace dvou, ale mohou být výjimečně i tři. Tady nastává chvíle, kdy se vše opět stává osobní a intuitivní, protože už neexistují přesná pravidla. Chce to znát sebe a jednotlivé prvky a mít dobré oko a cit pro rozeznání, které prvky určitý kousek oblečení obsahuje. Je-li některý typ zastoupen ve výrazné míře, nosíme co nejvíce oblečení v tomto typu. Méně výrazný typ pak v doplňcích nebo menších, nenápadnějších kusech oděvu.

Samozřejmě vše jsou jen doporučení a inspirace, nikdo není nucen nosit to, co nechce, ale často právě naše tělo vypovídá nejvíc o tom, co je nám přirozené a v čem vypadáme lépe, než ostatní, a v čem ne.

V dalších článcích budou rozebrány jednotlivé základní prvky-typy.


Zdroje:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama