Tvorba vlastního stylu

2. srpna 2015 v 12:27 |  Vše o autentickém oblékání
Už jsme si řekli, co je to autentické oblékání a jakým dojmem oblečení působí. Dnes půjdeme ještě o kousek dál a povíme si více o tom, jak najít to své autentické oblékání a jakým dojmem by mělo působit. Důvod, proč jsme se nejprve zabývali právě dojmem je ten, že jsme každý jiný a tak si většinou nevystačíme se styly, které už někdo vymyslel. Ano, můžeme se a dokonce snad i musíme jimi inspirovat, ale okopírovat je zcela není to pravé ořechové. Časem tady přibydou ukázky různých stylových typologií. Čím více jich uvidíte, tím zmatenější asi budete, protože každý tvůrce typologií na to hledí ze svého - jedinečného - pohledu. Klíčem k vytvoření vlastního stylu je vybrat si ty části, které se nám líbí a souhlasí s tím, kdo jsme uvnitř a zkombinovat je. Mým cílem není ukázat vám jednotlivé styly a přimět vás, abyste si jeden vybrali, ne. Chci vás jen inspirovat, ukázat vám možnosti a tak vás navést k tvorbě vlastní "pravdy".


Nejsem stylistka, nestudovala jsem módní návrhářství ani neprošla žádnými kurzy a nemám patent na rozum. Jsem jen někdo, kdo hledal svůj vlastní styl dlouhé roky a časem zjistil, že to opravdu není o tom se najít, ale vytvořit něco svého. Ano, na své cestě jsem prošla různými typologiemi, pár články, knihami, z každého zdroje si něco vzala, něco pozměnila, něco nechala být nevyužité. Proto jsem dnes schopná své znalosti předat dál. Ale nakonec je to opravdu tvůrčí proces a dlouhá cesta. Nemůžu tu cestu ujít za vás, mohu vám ji jen usnadnit. A to tím, že vám poskytnu nástroje. Nic víc, nic míň.

Důvod, proč jsem spustila Autencii (ve spolupráci s dalšími podobně založenými lidmi) je v tom, že jsem prošla mnoha styly, ale stále mám vlastní nápady, které ještě oficiálně existující a pojmenované nejsou. Fantasy je ostatně poměrně nový knižní a filmový žánr, postupně proniká i do hudby a oblékání, ale jen v detailech, pokud vím, není žádný vyloženě fantasy styl. A přitom jich může být hned několik. Tak snad budeme, spolu s kolegy a některými z vás čtenářů, prvními českými průkopníky v této oblasti :-)


A teď zpátky k vašemu osobnímu hledání a tvoření. Setkala jsem se s několika metodami, které mě inspirovaly a pomohly mi a o jednu z nich se s vámi chci podělit.

Klasické testy "jaký jsi styl", které možná dokážete najít někde na internetu nejsou většinou příliš vypovídající. Hlavní důvod není v tom, že by autoři testu odvedli špatnou práci. Problémem je, že ve skutečnosti máme na výběr obrovské množství možností a žádný test nemůže pokrýt všechny a zcela. Nejlepší, co můžete udělat (a zřejmě to pro vás nebude novinkou), je hledat nispiraci. K tomuto vám poslouží obrovské množství zdrojů. Módní časopisy, létáky obchodů s oblečením, internetové eshopy či weby jako pinterest, polyvore a snad časem i naše Autencia :-) Hledat, co se nám líbí, je výborné, dokud to děláme čistě nelogicky. Shromažďovat kousky, které se nám líbí a nevíme proč je výborné. Ještě lepší je si je pak prohlédnout a zjistit proč. Možná je to zmatené, uznávám, ale má to své logické důvody. 1. Pokud chceme najít něco opravdu autentického, musíme hledat bez využití hlavy, která nám říká, že "tohle by se ti mělo líbit, protože je to módní a v tomto bys vypadal/a stejně dobře jako tamten/tamta". 2. Pokud chceme zjistit, co dalšího by se nám mohlo hodit, musíme znát detaily a působení oblečení, které se nám přirozeně líbí. 3. Je dobré nakonec ještě provést kontrolu. Ty věci, které se mi líbí, hodí se k sobě stylově? Vybírám opravdu dle toho, jaký/jaká jsem? Jak bych se v těch věcech cítil/a? Nevybral/a jsem si je jen proto, že se líbí ostatním?

Ze začátku je téměř nemožné se v sobě vyznat, já to znám. Proto je dobré hledat opravdu neobvyklou inspiraci a skrz ni se propracovat k věcem běžným a každodenním. Pokud se něco výrazně odlišuje do normálu, snadněji se nám pak rozklíčuje, co nás na tom vlastně zaujalo a jakým dojmem to působí. Krom toho většina lidí má nějaký svůj "oděvní fetiš", tedy něco, kus oblečení, doplněk, který obzvláště milujeme a můžeme ho mít nekonečně mnoho. Pro někoho je to dlouhý kabát, pro někoho prstýnky, pro jiného šály, boty, barevná trička, kabelky, přívěsky na klíče, pásky, sukně... Pro mě to jsou kovové přívěsky, jaké se prodávají na hradech, a sametky na krk, miluji je :-) Bez obav udělejte ze svého "fetiše" nezbytnou součást svého stylu, noste svůj milovaný typ oblečení či doplňků (pokud je to možné) vždy a všude, jako své poznávací znamení. I kdybyste na sobě jinak neměli nic "svého", tato věc outfit posune vždy blíž k autenticitě a o to nám jde, že?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama