Barevná typologie a její využití v životě

2. listopadu 2015 v 10:50 | N. |  Jaké nosit barvy?
Barevná typologie je celosvětově rozšířená teorie, dle které se všichni lidé dělí do 4 barevných typů pojmenovaných dle ročních období. Jaro, léto, podzim a zima. Který jste typ vychází z toho, jaké přirozené barvy mají vaše oči, vlasy a pleť. Proč je dobré znát svůj typ? Proč vlastně někdo tyto typy vymyslel? To je jednoduché. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč určité barvy a odstíny vám sluší, zatímco jiné ne? Vychází to právě z vaší přirozené barevnosti, popsané těmito typy. Každému z typů sluší určité barvy, resp. jejich odstíny. Zatímco podzimní typ vypadá naprosto nádherně v oranžové, letnímu typu zoufale nesluší.

Bohužel, vaše barvy jsou dané od narození a váš typ zůstane stejný po celý život, takže pokud jste chladný typ (léto, zima), nebudete moci nikdy nosit barvy teplých typů (jaro, podzim), jako je např. právě oranžová. Samozřejmě, ty barvy nosit můžete, ale budete v nich vypadat starší, nemocní, zkrátka vaši přirozenou krásu nepodtrhnou, ale potlačí. Správné barvy naopak vyzdvihnou vše, co je na vás krásné. Špatná barva prezentuje sama sebe, dobrá barva dá vyniknout VÁM. To je důvod, proč mnoho stylistů, módních návrhářů, poradců i laické veřejnosti ovládá teorii barevné typologie a aktivně ji ve svém životě využívá. Já musím přiznat, že se jí neřídím vždy stoprocentně, protože existují barvy, kterých se nedokážu vzdát, ani přes to, že mi nesluší tolik jako moje (mdlé a nevýrazné) barvy.

Pokud zapátráte na internetu, jistě najdete dost článků o této typologii i s ukázkami, co s obličejem udělá špatná barva a správná barva. V zahraničí šli ještě dál, než my tady v ČR, a rozdělují každý ze čtyř typů na další podtypy, což už mezi články českých pisatelů tak často (a dovoluji si tvrdit, že vůbec) nenajdeme.

Na této typologii je úžasná její univerzálnost a že, narozdíl od různých typologií oblékání, platí bez výjimek, zkrátka každý se v ní najde. Ze začátku, než získáte cit pro poznávání jednotlivých typů, sami nedokážete možná určit ani ten svůj (ostatně většinou je lehčí se bez příkras podívat na ostatní, než na sebe, vždy nějaký typ prostě chceme být a ten náš se nám líbit nemusí...), později budete schopni poznat a zařadit každého, tedy alespoň za předpokladu, že má přirozenou barvu vlasů a uvidíte ho v barvách více různých typů. U některých lze typ poznat velmi snadno, u jiných velmi těžko. Čím více svůj typ člověk potlačuje, tím hůř se dá poznat, jaký je ten přirozený, původní a správný. Pro zábavu můžete zkoušet typy určovat třeba u celebrit v televizi. Ty to ostatně umí často velmi dobře maskovat :-)

Stručně o jednotlivých typech + ukázky barev z pinterestu

Jarní typ
U nás v ČR žen jarního typu příliš nenajdeme, asi nejběžnější je typ letní, docela častý ještě podzimní, občas zimní. Žena jarního typu patří mezi teplé typy, tedy mezi její barvy patří teplé barvy a takové jsou i její přirozené barvy. Jarní žena má obvykle buď blond nebo zrzavé vlasy, spíše světlé a je snad jedinou, které blond barva vlasů vydrží až do dospělosti (i když ne každá to tak má). Její vlasy mají na slunci zlaté odlesky. Pleť má světlou, ačkoli se docela dobře opaluje, a vždy má zlatavý podtón, nikdy ne modrý. Pokud má pihy, jsou zlatohnědé a rty má jemně růžové. Oči má nejčastěji v odstínech zelené nebo modré, modrá je často výrazná, tmavá a s teplým podtónem, nikoli vybledlá a chladná jako u zimních nebo letních typů.

Žena jarního typu by měla nosit zlaté šperky. Sluší jí teplé, něžné a veselé barvy, může nosit meruňkovou, zelenou, růžovou, modrou - vše v teplých odstínech. Pro lepší představu přikládám odkaz na ukázku barev - zde

Letní typ
Žena letního typu je také světlým typem, ale studeným a její barvy jsou obvykle pastelové či tlumené, jakoby s příměsí šedé. Letní žena má od přírody poměrně nevýraznou barvu vlasů, může být blondýnka, ale většinou jí vlasy ztmavnou na jakousi "myší šeď", nevýraznou hnědou nebo špinavou blond, zkrátka žádná barva, která by na nás zářila z obalů barev na vlasy. Tyto ženy tak mohou často závidět kolegyním ostatních typů, které mají krásnou blond, zrzavou, kaštanově hnědou či černou barvu a dost často se i barví na nějaký jimi preferovaný dostín, jenomže ten jim málokdy sluší, protože zkrátka tento typ potřebuje tu "nevýraznou" barvu vlasů, jiná potlačuje jeho přirozenou krásu. Rty má studeně růžové. Pleť mívá světlou, s narůžovělým nebo namodralým podtónem, a špatně se opaluje. Pokud má pihy, jsou šedohnědé. Oči mívá nejčastěji šedomodré, oříškově hnědé nebo šedozelené.

Měla by nosit stříbrné šperky, sluší jí studené barvy, které nejsou příliš výrazné. Ukázka barev zde
Podzimní typ
Žena podzimního typu patří mezi teplé typy. Barvu vlasů mívá nazlátlou hnědou nebo zrzavou a jako jediné jí opravdu sluší ta výrazná červená, na kterou se ženy rády obarvují. Pleť má bledou, průsvitnou, s nazlátlým podtónem, mívá i načervenalé či nahnědlé skvrnky, což je pro podzimní typ opravdu typické. Pihy jsou u tohoto typu velmi časté a nazlátlé, stejně jako u jarního typu. Rty mohou být růžové nebo lehce do béžova. Oči mívá výrazné, v odstínech hnědé a zelené.

Měla by nosit zlaté šperky. Může si užívat všechny barvy podzimu, teplé, výrazné, jako je oranžová, červená nebo třeba khaki zelená. Ukázka zde
Zimní typ
Žena zimního typu je taková Sněhurka, má velmi výrazné barevné kontrasty ve své přirozené barevnosti a stejně tak jí sluší takové kontrasty i co se týče jejího oblečení. Jedná se o studený typ a nejtypičtější barva vlasů je pro něj černá, ačkoli může mít i studenou tmavě hnědou a pokud se odbarvuje, i velmi světlá blond, nejlépe úplně bílá, jí bude slušet. Má totiž tu výhodu, že jako jedinému typu této ženě velmi sluší černá a čistá, ledová bílá. Rty mívá světlé, narůžovělé nebo skoro bezbarvé, podobně je na tom s pletí. Porcelánová, téměř bílá pleť, nikdy se neopálí do hněda. Její oči jsou vždy výrazné, ledově modré, tmavě hnědé, mohou být až do černa. Bílé bělmo ostře kontrastuje s barvou duhovky oka.

Měla by nosit stříbrné šperky, výrazné studené barvy, jako je královská modř, černá, bílá, jedlově zelená, pink, ostře fialová, ... Ukázky zdeSamozřejmě vás nikdo nenutí si najít svůj typ a řídit se dle něj, ale mnoho žen a mužů, kteří barevnou typologii objevili, uznalo, že se jedná o jeden z nejlepších nástrojů pro tvorbu osobního stylu, neboť v jejich barvách jim to vždy nejvíce sluší. Doporučuji každému, aby si nastudoval více a alespoň na chvíli vyzkoušel nosit své barvy, stačí pár kousků, a všímal si reakcí okolí i toho, jak se sám sobě líbí. Není nutné, aby se vám líbily všechny barvy vaší palety (už proto, že pak existují ony podtypy, které výběr barev dále ovlivňují), ale vyzkoušejte ty, které vám jsou nejsympatičtější; a uvidíte.

PS: Zde mluvím o ženách, ale pro muže tato typologie funguje naprosto stejně.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama