Jsem tím, za koho se oblékám

26. března 2016 v 9:55 | N. |  Vše o autentickém oblékání
Všichni víme, že naše oblečení působí na ostatní a ovlivňuje, jak je s námi zacházeno, co od nás okolí očekává a jací si lidé myslí, že jsme. Pokud budeme chodit špinaví a otrhaní, většinou názor společnosti na nás nebude dvakrát pozitivní. Tentokrát ale nebudeme mluvit o tom, jak působí naše oblečení navenek. Povíme si, jak ovlivňuje to, co máme na sobě, nás uvnitř. Náš pocit, náladu a chování.

To, co máme na sobě, určuje, jak se budeme cítit uvnitř a chovat navenek.


Ne vždy a za všech okolností, ale šaty nás dokáží ovlivnit silněji, než si uvědomujeme. Nevěříte? Jsem si jistá, že v životě každého z nás nastávají situace, kdy si uvědomíme, že je to pravda. Každý z nás si to může snadno ověřit. Chodíte do divadla? Na plesy? Na jiné společenské události? Jak se oblékáte, když tam jdete? Pokud společensky, vzpomeňte si, jak se chováte ve společenském oděvu. Pokud jinak nejste dáma či gentleman, dlouhé společenské šaty i oblek vám pomohou se tomu přiblížit. Zkuste se v těch šatech chovat jako dřevorubec, sednout si na zídku nebo obrubník, pobíhat kolem, sprostě nadávat, ... bude to nepatřičné, že? A navíc obtížné, neboť: 1. Ty šaty tak úplně neumožňují velký pohyb, nejsou na to stavěné. 2. Jsou drahé, takže si je nechcete umazat a zničit. Proto lidé, kteří nosí dražší oblečení, často jednají s určitou grácií, elegancí a opatrností. Chovají se velmi vhodně, protože cítí, že se to od nich očekává a protože je k tomu jejich oblečení tak trochu nutí. Naopak, když na sobě máte tepláky na zahradu, je vám docela jedno, kam si sednete a jak se chováte.

Ve svém běžném životě nosíme věci, které k nám nepatří, tak často, že už nám to ani nepřijde a nevnímáme, jak nás ovlivňují. My ženy si nevšimneme, že v sukních jsme něžnější a zranitelnější a v kalhotách se naopak cítíme sílnější, rozhodnější a býváme i rychlejší. Plně si neuvědomujeme, že praktické oblečení svádí k větší uvolněnosti i v chování a oblečení pro dámy a podpatky naopak k vznešenějšímu chování. Nedochází nám, že přebíráme energii a vyzařování oblečení, dokud záměrně nehrajeme nějakou roli. Když se jdete ucházet o místo v bance, vezmete si kostýmek, upravíte si účes, tváříte se vážně a snažíte se vyjadřovat kultivovaně. Rozhodně nebudete zmiňovat nic, co by se nehodilo k obrazu, který o sobě prezentujete. Podobně, když se snažíte zapadnout do některé skupiny, subkultury, apod., začnete se nejen chovat, ale i oblékat jako oni. Člověk, který se obléká jako metalista, bude mít často potřebu působit na venek tvrdě, nepřizná, že krom metalu poslouchá občas i popík a neoblékne si nic, co by vybočovalo z obrazu metalisty. Vegan si neobleče koženou bundu, nejen proto, že je proti zabíjení zvířat, ale hlavně - víte, co by tomu zbytek komunity řekl?! A je úplně jedno, že by nejradši takovou bundu nosil. Ne, bude nosit trička z konopí, protože to je ekologické. Co na tom, že takový ve skutečnosti není. A tak hrajeme role každý den a ani nám nedochází, jak velmi s tím oblečení souvisí.


Zeptejte se herců. Herci vám poví, jak velmi jim kostým pomáhá v tom, aby byli někým jiným. Amatérsky jsem divadlo hrála a můžu vám říct, že teprve až jsme měli všichni kostýmy, měla jsem pocit, že opravdu v těch rolích jsme. Jistě, že profesionálové to zvládnou i bez kostýmů, ale k postavě kostým patří stejně jako její osobnost. Uvěříte někomu, že je přísný, ambiciózní majitel korporace, když do práce místo obleku bude nosit excentrický kostým vhodný tak pro zpěváka? A naopak, uvěříte rockovému zpěvákovi, že žije to, o čem zpívá, když přijde na jeviště v obleku? Asi ne. Vtip je v tom, že ani ten zpěvák tomu neuvěří, protože jeho oblečení tomu bude odporovat a on v sobě tak bude mít vnitřní zmatek.

Pokud mi pořád nevěříte a máte tu možnost, vyzkoušejte to na vlastní kůži. Pořiďte si někde ve výprodeji nebo sekáči (či ještě lépe půjčte od známých, přátel) dva naprosto stylově odlišné outfity, třeba něco etno a něco elegantního. Zkuste to nějakou dobu nosit, stačí i pár hodin doma. Porovnejte, jak se cítíte. Opravdu se na to zaměřte. Připadáte si být sami sebou? Cítíte se v každém outfitu naprosto rozdílně? Jak vám je? Jak se chováte? Jak vás to oblečení ovlivňuje?

Proč je tak důležité najít svůj styl? Protože přestanete přebírat energie jiných stylů a lidí, lidí, kteří nejsou vy a často se vám ani nepodobají. Nemá smysl se oblékat jako sportovec, pokud nesnášíte sport. Třeba k němu v tom oblečení budete mít blíž, ale bude vás to vyčerpávat, protože to nebudete vy, jen hra. To správné oblečení vám pomůže být sami sebou.

Proč je tak důležité být sami sebou? Protože pak děláte to, co vás baví a co vám jde nejlépe - a jste v tom šťastní a úspěšní. To je přece to, co si všichni přejeme. Dělat to, co milujeme, a dostávat za to zaplaceno. Oblečení vám nezaručí úspěch, ale když budete hledat, jak se máte oblékat, najdete přitom, kým jste - a pak pochopíte, co máte dělat dál, abyste byli sami sebou a na té správné cestě za SVÝMI sny. Pokud se smíříte s tím, kdo jste (což při hledání svého stylu musíte, jinak to nemůžete vyjádřit oblečením navenek), nebude vám činit takový problém se vyjádřit, ukázat, na čem vám opravdu záleží a jít za tím.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nikola Nikola | 22. dubna 2016 v 19:46 | Reagovat

Omlouvam se, chtela jsem dat 5 hvezdicek. Moc hezky blog. Autorka ma vse pekne srovnane a clanky jsou zajimave i poucne. Mohla byste dobre o vlastnim stylu koucovat. :-)

2 autencia autencia | 23. dubna 2016 v 23:10 | Reagovat

[1]: Děkuji :-) Pokud by byli zájemci, třeba bych to koučování i zkusila.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama