Fantasy a oblékání

7. června 2016 v 8:15 | N. |  Fantasy styl
Od obecné teorie se tentokrát přesuneme k něčemu netradičnímu, netypickému pro oblékání v dnešní době a našich zeměpisných šířkách - k oblečení inspirovaném fantasy. Zodpovíme si pár otázek: Co je to vlastně fantasy? Jaké má znaky? A jak se může projevovat v oblékání?


Co je to fantasy?

Fantasy je původně literárním žánrem, ale dnes se prolíná i do hudby, filmu, počítačových her a oblečení. Nejprve ke knihám. Za jedny z prvních fantasy knih můžeme považovat Hobita, Letopisy Narnie nebo Harry Pottera, ale dnes je rozptyl značně větší, neboť jde o čím dál tím oblíbenější žánr a objevují se stále noví autoři. Sapkowski, G. R. R. Martin, Paolini a další vytvořili celé vlastní světy založené na inspirací středověkem a fantazii. Nejčastěji můžeme najít dva typy fantasy knih. Jeden typ se odehrává v současné době, na některém reálně existujícím místě, ale ovlivněném magií. Tak se stává, že se po londýnském metru prohání démoni, víly a skřítci a běžní smrtelníci o tom nic neví. Druhý typ se pak odehrává ve zcela smyšleném světě, kde může být magie běžná nebo vzácná, může tam být jiný sociální systém, zvláštní rostliny, zvířata, nestvůry a humanoidní rasy. Cokoli si lze představit (dokud tomu čtenář dokáže uvěřit).

Na knihy časem navázaly i počítačové hry, kde se hráč stává součástí takto vytvořených světů a hraje za některou z dostupných ras. Často je jakýmsi hrdinou či dobrodruhem, který se toulá po kraji, plní různé úkoly a zabíjí příšery (tzv. rpg - roleplaying games - hry, kde jde o hraní rolí, hraní na "hrdiny"). Dnes již online spolu s dalšími hráči. Mezi takové hry patří např. World of Warcraft, Lineage, Neverwinter, Skyrim, Dragon Age, a další. Mimochodem, předchůdcem počítačových her byly ještě stolní hry typu Dračí doupě (Dungeons & Dragons), při kterých se hráči scházeli v malých skupinkách, každý plnil roli nějaké postavy a jeden člověk - vypravěč - pak určoval, s čím se setkají. Něco jako improvizované ústní divadlo.

Kromě Dračího doupěte se také můžeme setkat s larpy a dřevárnami, což je Dračí doupě přenesené na vyšší úroveň. Hráči se shromáždí na nějakém místě, kde stráví i několik dní, převléknou se za elfy, trpaslíky, lidské bojovníky a další, reálně se ohání mečem a snaží se plnit své cíle (resp. cíle svých postav, rolí, které hrají). Snaží se mluvit, vypadat a chovat jako role, kterou zrovna hrají, je to tedy v zásadě fantasy improvizované divadlo. Pro ukázku zkuste třeba toto video.

Novinkou poslední doby jsou pak filmy a seriály. Ty se objevují stále častěji, ať už jako klasické fantasy, zfilmování knih, nebo fantasy smíchané se sci-fi. První vlaštovkou byl opět Tolkien se svým Pánem prstenů, aktuálně je mezi nejsledovanějšími seriály vůbec Hra o trůny. Další seriály s fantasy prvky jsou třeba Merlin nebo Bylo, nebylo.
Znaky fantasy

  • rasy jako jsou elfové, trpaslíci, hobiti, andělé, démoni, víly
  • různá pohádková a další stvoření - draci, nemrtví, trolové
  • přítomnost a využívání magie
  • inspirace středověkou společností, absence pokročilejší vědy a techniky
  • typická povolání dobrodruhů - zloděj, mág, druid, potulný kněz, bard
  • polyteismus (více bohů, ti mohou v díle i vystupovat)
  • děj odehrávající se ve smyšleném světě
  • hlavní postava zažívá dobrodružství, cestuje, bojuje, ovládá magii či je jinak důležitá
  • boj dobra se zlem
  • prvky pohádek, ale složitost, násilí a erotika na úrovni pro dospělé


Fantasy a... oblečení?

Jak již bylo řečeno, fantasy je stále oblíbenější a proniká do různých nových oblastí. Poslední dobou pomalu (ale přece) i do módy. Především v zahraničí již dnes vznikají obchůdky prodávající oblečení vhodné na larpy a další fantasy akce, fantasy kostýmy a také oblečení některými fantasy prvky inspirované. Například vílami. Občas se tedy lze setkat i s oděvním kouskem, který vychází z nějaké počítačové hry, představy o fantasy rase, povolání, pohádkové bytosti. Tento styl oblékání je stále ještě v plenkách, ale je možné, že během příštích pár let bude na ulici viditelný podobně, jako lolita, gothic nebo steampunk. U nás v ČR je sice většinová společnost podezíravá i vůči těmto stylům, ale objevují se i na ulicích mimo speciální akce. Čas od času. A jak takové fantasy oblečení může vypadat? Buď jako kostým (fantasy i historický, neboť s historií úzce souvisí) nebo jako umírněná verze vílích šatů, hábitu čarodějnice, šaty inspirované historií, ale v modernější formě, apod. Mně je velkou inspirací Pinterest, kde jsou takové výtvory k nalezení a sbírám je ZDE. Objev tohoto (zatím málo rozšířeného a téměř nerozvinutého) stylu byl inspirací k tvorbě tohoto blogu a přenesení teoretických znalostí o móde k podpoře a dotváření tohoto oděvního stylu a ideálně i jeho prosazení do českých ulic. Proto v budoucnu jistě očekávejte další články na toto téma a časem možná i e-book, průvodce fantasy stylem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama