Pořádek v šatníku i v životě

18. června 2016 v 15:53 | N. |  Vše o autentickém oblékání
Přecpané šatní skříně jsou téměř civilizační chorobou západního světa. Kdo z nás v nich nemá něco, co vůbec nenosí? Dar od matky či kamarádky, kousek, který se k ničemu nehodí, obnošenou (či rovnou děravou) věc, která pro nás má stále citovou hodnotu a další. Kolik věcí z vašeho šatníku opravdu nosíte? Které nejčastěji? Pokud chcete najít svůj vlastní styl, či si jej rovnou vytvořit (jak raději říkám), dříve či později budete muset udělat tu nepříjemnou věc zvanou úklid šatníku. Čím méně víte o svém stylu, tím větší budete mít pravděpodobně chaos ve skříni. Buď naprostý chaos anebo tam nebudete mít téměř nic. Pár triček, džíny, tenisky a nic víc. I takoví jsou. V dnešním článku si tedy povíme, jak se vypořádat s chaosem ve skříni, čeho se zbavit, co nechat a co doplnit a také jak nám úklid v našich věcech a další krůček k nalezení vlastního stylu oblékání pomůže udělat i krůček k nalezení sebe sama - nejen v oblékání.

Tři, dva, jedna... úklid!

Já osobně mám ráda ve věcech pořádek, proto mám ve svém šatníku komínky dle typu oblečení, ročních období a pořadač na ponožky. Aktuálně mám na horní polici zimní oblečení, pracovní oblečení (pro ty vzácné příležitosti, kdy jedu na výlet nebo jdu pracovat někam na zahradu) a slavnostní oblečení, v policích níže pak sukně, trička, svetry, šaty, kalhoty a domácí oblečení. Jsem romantička (směs temné a éterické, pro čtenáře podtypů), takže sukně, šaty a svetříky převažují, ale váš šatník může vypadat úplně jinak. Nemusíte tam mít ani komínky. Co si budeme povídat, pokud to není váš styl, stejně je tam déle než týden neudržíte, ale to nevadí. Podstatné není mít vše srovnané ve skříni dle barev, ale hlavně srovnat si svůj styl v hlavě. A v tom vám úklid, věřte nebo ne, určitě pomůže. Jak tedy na to?


1. Všechno oblečení musí ven
Nejprve všechno vaše oblečení vytahejte ze skříně. Pokud máte komínky, prostě můžete vytahovat šaty postupně po komíncích, ale pokud ne, vezměte tu svoji zmuchlanou kouli všemožných hader a hoďte ji na postel. Teď by bylo vhodné udělat výjimku a nějak si oblečení roztřídit. Třeba podle typu na kalhoty, trička, sukně... ponožky a prádlo můžete nechat na konec. Také si nachystejte tužku a papír a nejméně jeden velký pytel. Lepší budou rovnou dva. Za chvíli vysvětlím proč.
2. Samotné třídění
Teď ta nejsložitější část. Pokud jste si už roztřídili oblečení dle druhů (ale vlastně vůbec nemusíte, je to na vás), máte na posteli (nebo stole či kamkoli jinam jste věci dali) nezvyklý pořádek. Půjdeme ale ještě dál. Teď si uděláte další hromádky, kolik jich bude záleží na vás. Navrhuji aby to byly: a) oblečení, které nosím často a rád/a; b) oblečení, které nosím často, ale jen proto, že nemám nic lepšího na sebe/líbí se manželovi/manželce/kamarádce/každý mi ho chválí - ale až tolik se v něm necítím; c) oblečení, které se mi líbí, ale nehodí se k tomu, co už mám/nevím k čemu ho nosit/nemám odvahu jej nosit; d) oblečení, které už je v havarijním stavu a je na vyhození; e) oblečení, které vůbec nenosím (vyjma oblečení pro určité příležitosti, např. šaty do divadla si raději ponechte). Teď vám řeknu, co si počít s každou z těch skupin, co s pytli a na co potřebujete tužku a papír.
3. Sepisování a vyhazování
Teď k sobě musíte být upřímní a odložit city stranou. Tedy vyjma pocitů ohledně toho, jak dobře se cítíte ve kterém oblečení. Pokud potřebujete, vyhraďte si na tuto fázi celé odpoledne a klidně si některé věci znovu zkoušejte, abyste měli jasno, jestli si je chcete nechat nebo nechcete. Nejprve ta příjemná část. Dejte si stranou oblečení, které opravdu upřímně zbožňujete. Možná zjistíte, že žádné takové nemáte a to je také v pořádku. Pokud ale máte, všechno toto oblečení si sepiště. Jednotlivé kousky pojmenujte, popište. Co se vám na nich líbí? Mají nějaké specifické detaily? Určitý typ výstřihu, který vám sluší a rádi jej nosíte, prvek jako je krajka či vaše oblíbená barva? Tento papír bude sloužit jako malá výchozí stanice k tvorbě vlastního stylu. Také se můžete ve svých oblíbených kouscích vyfotit pro lepší představu, jak máte působit, až si budete kupovat něco dalšího.

Dále se podívejte na skupinu věcí, které se vám opravdu líbí a nosit je chcete, ale z nějakého důvodu je nenosíte. Může vám chybět odvaha, někdo vám to oblečení zkritizoval, nemáte k němu ladící jiný kousek, apod. Udělejte si čáru pod svůj předchozí seznam věcí a vypište pod něj všechny věci, které se vám líbí, ale nenosíte je. Stejně jako první skupinku si je ponecháte. Prozatím.

Všechno ostatní byste měli ideálně vyhodit, ale předpokládám, že to neuděláte. Důvody, proč to neuděláte, můžou být dva. 1. Citové či rozumové zábrany - oblečení stálo hodně peněz a nechcete penězi plýtvat; byl to dárek od někoho a těžce by nesl, že jste oblečení vyhodili; někdo vám oblečení chválil, i když se v něm necítíte, chcete vypadat dobře; už je sice na vyhození, ale nosili jste jej kdysi moc rádi, apod. 2. Nemáte co jiného na sebe. Zjistili jste, že drtivá většina vašich věcí se vám až tolik nelíbí a když je vyhodíte, zbude vám jen málo toho, co si můžete obléknout.


Vaše zábrany jsou v mysli, ne v šatníku...

...a souvisí se vším jiným, jen ne s oblečením. Možná, že si připadáte hodní a rozumní, když ty věci nevyhodíte. Ušetříte peníze, ušetříte city vašich blízkých (nebo svoje), zavděčíte se okolí... nebo ne? Možná váš úklid začal u oblečení, ale neskončí u něj, protože v oblečení problém není. Problém je ve vaší hlavě. Už jste dávno mohli mít svůj styl, dávno jste mohli být sami sebou, ale vy se bojíte. Bojíte se, že z nějakého důvodu okolí vaše pravé já nepřijme. A nejen to, jak je oblečené, ale i to, jaké vůbec je. Uvnitř. Nemáte odvahu říct přátelům a rodině, že oblečení, které vám dali, se vám vlastně nelíbí, nehodí se k vám a nenosíte jej. Stejně jako nemáte odvahu lidem říct, jací jste a nejste, co opravdu máte a nemáte rádi, co vás baví a nebaví. Šetříte jejich city? Nebo šetříte ty své? Bojíte se víc, že někomu ublížíte anebo že někdo nebude mít rád vás? Pokud to tak je, nemusíte se za to stydět, jen si to přiznejte. Pokud chcete najít kdo jste a dát to najevo oblečením (což asi chcete, jinak byste nečetli články v této rubrice), budete potřebovat odvahu. A já věřím, že ji někde hluboko v sobě máte. Říct někomu, co se vám líbí a nelíbí může poprvé ranit, ale v budoucnu to bude jen lepší. Protože každý radši obdarovává s tím, že tím druhému udělá opravdovou radost.

Co se týče vaší šetrnosti, pokud se vám oblečení válí v šatníku a stejně jej nenosíte, peníze už jste vyhodili. Jediný způsob, jak zabránit dalšímu vyhazování peněz je přiznat si, ujasnit si, co opravdu máte rádi a chcete a budete nosit a jen takové věci si kupovat. Dva pytle máme proto, že do jednoho budeme házet oblečení, které už nemá další užitek - tedy rozbité, děravé, velmi obnošené - a do druhého věci, které se nám prostě jen nehodí, nelíbí, ale jsou v dobrém stavu. Takové věci pak můžete prodat, odnést někam do bazaru anebo hodit do speciálních kontejnerů s oblečením na charitu. Někdo vaše šaty ještě upotřebí, takže to nebude úplné plýtvání.

Co se týče rozbitých věcí, vyhoďte je bez milosti. Možná vám kdysi sloužily, možná by je stačilo zašít, nosit alespoň doma, ale... jaký to k sobě máte vztah, že budete chodit v rozbitých věcech? Nezasloužíte si něco lepšího, alespoň čistého a v dobrém stavu? Litujete peněz? Nechcete za sebe utrácet? Měli byste, alespoň v mezích. Často je pár kvalitních a hezkých věcí lepší než skříň plná nepotřebných hader. Lidé, kteří neumí sami se sebou zacházet hezky nemají problém jen s rozbitým oblečením, ale také ve vztazích, práci a jiných životních situacích. Uvědomte si, že si zasloužíte víc. Minimálně mít pořádek ve skříni a mít tam jen hezké a ne-rozbité věci.


Když už jsme u toho sebevědomí, nejlepší návod na to jak nemít svůj vlastní styl je poslouchat názory ostatních. Někdy mohou být nápomocné, pokud je to konstruktivní kritika (některé barvy se k sobě nehodí a vy to nemusíte poznat...), ale častěji soudíme jiné podle sebe a elegantní kamarádka nebo maminka nepochválí (a možná ani nerozdýchá) roztrhané džíny, dredy a batikované tričko. I když to můžete být zcela a úplně vy, ne každý s tím musí souhlasit. A to je v pořádku, dovolte si být sami sebou, i když vám to ze začátku nebude nikdo chválit (časem si třeba zvyknout nebo zjistíte, že si vůbec rozumíte víc s jiným typem lidí, který se možná obléká více jako vy - JE i uvnitř více jako vy). Nesnažte se zavděčit nikomu jinému, než sobě. Stejně se nezavděčíte.

Nakonec tedy k hromádce věcí, které milujete a nenosíte. Proč je vlastně nenosíte? Pokud se bojíte, pracujte postupně na své odvaze a sebevědomí. Zkuste je zkombinovat s něčím "méně nápadným", vzít si je mezi cizí lidi, na jejichž názoru vám nezáleží, postupně se "otrkávat". Pokud se vám k ničemu nehodí, běžte na nákupy. Ne na bezhlavé nákupy, ale vymyslete, co chcete, co k nim půjde a sežeňte to. Bez výčitek. To je ostatně moje rada i na váš problém, že po vyházení věcí nebudete mít co na sebe. Nakupte nové věci, takové, které se podobají tomu, co si ve skříni chcete nechat. Možná to nebude hned naráz, to nemusí. Můžete vyřazovat staré a nevhodné věci postupně, nahrazovat je jinými. Možná zatím ani nevíte, co tedy nosit chcete. Dejte si klidně na čas. Ale udělejte to pro sebe. Udělejte si pořádek v šatníku, vyhoďte to, co se k vám nehodí, užívejte si to, co se hodí a stejný přístup zaujměte k sobě. Přiznejte si, kdo jste a jací jste a přiznejte to i ostatním. Skrze oblečení - i jinak.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama