Jak pojmout svůj fantasy styl?

17. července 2016 v 8:38 | N. |  Fantasy styl
Nedávno jsem psala článek o tom, co je to fantasy a jak souvisí s oblékáním, jak by mohl vypadta takový fantasy styl. Pokud jste ho vynechali, doporučuji přečíst zde, především poslední odstavec. Dnes navážu malým zamyšlením a zároveň návodem o tom, jak lze fantasy styl různě pojmout, jaké můžeme mít podtypy a pro koho se fantasy styl vůbec hodí.

Nejprve, pro koho je fantasy styl? Odpověď je jednoduchá a jistě nijak překvapující - pro všechny milovníky fantasy. Ať už jste fanoušci upírů, víl, elfů, čarodějů nebo vlkodlaků, ve fantasy stylu si můžete najít něco pro sebe. A dokonce i pokud máte rádi historii, neboť fantasy styl z historie z části vychází (především ze středověku) a lehce ji upravuje, modernizuje a přibližuje dnešní době. Takže můžete milovat fantasy a oblékat se podobně jako čarodějka (obzvlášť, pokud vás okultismus, new age, esoterika, tarot, apod. zajímá také) anebo nosit košile podobné středověkým a přibrat tak do šatníku svůj obdiv k rytířům starých dob. Dobrá zpráva je, že ve fantasy je tolik možností, že se nemusíte přizpůsobovat jemu, ale ono se přizpůsobí vám. Co tím myslím? Tak jednoduše. Již jste se tady setkali s různými styly, Kibbeho typologií a tak podobně a víte, že každý máme určité fyzické proporce, určité barvy, které nám sluší a také předpoklady (fyzické a hlavně psychické) pro určitý styl. Třeba jste sportovní, třeba jste romantická, elegantní, éterická, ... v zásadě si většina stylů dokáže utvořit svou fantasy variantu. Možná ne elegantní, protože ti dávají přednost klasice a tomu, co je respektované a nosí se běžně (žádné výstřelky), ale většina jiných se v nějaké podobě fantasy stylu najde. Dokonce i ti sportovní (šermířky a šermíři).

Jaké jsou tedy možné podoby fantasy stylu? V zásadě je jich nepřeberné množství. Jednak proto, že ještě nebyl dostatečně pojmenován a definován a také proto, že je to velký, různorodý žánr a každý nositel a každý autor jej bere po svém. Těžko mohu v jednom článku pojmout veškeré možné verze a podtypy, ale pokusím se vám přiblížit alespoň pár, pro inspiraci. Pokusím se být stručná a někdy jim věnovat podrobnější samostatné články, ale je to těžké, protože o tom píši tak ráda :-) Pokud se vám nehchce číst všechno, prostě mrkněte na obrázky a přečtetě si odstavec u toho, který vás zaujme nejvíc!
Temný, "The Dark One"

Název (inspirován Bylo, nebylo) poměrně hezky vystihuje skupinu, o které budu psát jako první. Je to banda individuí, které milují především čaroděje a čarodějnice, zaklínače, upíry, démony, prince a princezny temnot, zkrátka, ty zajímavé, nebezpečné a nevyzpytatelné typy. Nemusíte být vůbec zlí nebo zkažení aby vás tento styl přitahoval, temnota není vždy zlo, představuje spíše odvrácenou stranu věcí, tajemství, magii a vše nevysvětlitelné, nepochopitelné a neuchopitelné. Zakázané ovoce ostatně přitahuje a Temní chápou moc dobře nejen tento výrok, ale také svou temnotu. Nemusí jí podléhat, ale znají ji a nebojí se jí. A proto jí dokáží čelit i u ostatních. Možná mluvím lehce v metaforách, ale styl sám o sobě je určitou metaforou. Jeho vnější vzhled se snaží odrážet nitro člověka a nitro je natolik komplexní, že o něm lze opravdu vypovídat jen v obrazech. Jaké jsou obrazy temných? Melancholické, atmosferické, tajemné a s lehkým náznakem nebezpečí. Tento styl se podobá gothic, prolíná se s ním, krásným příkladem je jedno malé a neobvyklé odvětví gothic - fairy goth (vílí goth, chcete-li). Je to styl spojující gothic a fantasy a někdy zahrnuje také vílí křídla, věnečky a podobné propriety - spolu s černým oblečením. Neboť je temnota odvrácená strana, existují v ní odvrácené strany všech jiných (fantasy) stylů. Najdete temné víly, temné královny, temné lovce a další. Čarodějky však, mimo těch dobrých bylinkářek, téměř vždy spadají do této skupiny - neboť odvrácená strana, tajemné a neuchopitelné jsou jejich živobytím.

Model: Obsidian KerttuHeadpiece and necklace: Hysteria MachineWig: Black Candy FashionPhoto: Martina Špoljarić photography Welcome to Gothic and Amazing |www.gothicandamazing.org:

Dobrá, jaký je tedy Temný ve své podstatě? Je to někdo, kdo umí najít krásu i v podivných, zlomených a smutných věcech. Je to osoba, která se nebojí svých stínů, i když jim nutně nepodléhá. Nestydí se za svou sexualitu, často za sebou mají deprese nebo jiná těžká období, která je naučila přežít v těžkých časech a vážit si lepších. Je to někdo, koho baví provokovat, překračovat společenské konvence a dělat věci po svém. Je to rebel, je to individualita, je to stvoření, které věci nevidí černobíle, ale vždy na něčem najde dobro i zlo. Je to okultista se zájmem o věci mezi nebem a zemí a také romantický snílek, který více věří krvavým růžím než duhám a jednorožcům.

Styl temných přímo vyžaduje tmavé barvy, ačkoli mohou být kombinovány se světlejšími. Podobně jako gothic využívá korzety, motivy růží, lebek, těžké šperky, pečetní prsteny, věci související s pohanstvím (pentagramy, keltské kříže, ...), provokativnost, průsvitnost, roztrhané věci nebo naopak aristokratickou eleganci. Je sám svým pánem a nebojí se vyjádřit svou zvlášnost a vyčnívat.

ANO temné barvy, korzety, glády, provokativní oblečení, šněrování, masivní stříbrné šperky
NE kytičky a motýlci, drobné roztomilé doplňky, světlé barvy, střídmost

Vznešený, "The Noble One"

Jak si představujete královny, prince, princezny, rytíře a dámy a pány od dvora? Jistě od nich očekáváte vznešenost a krásu, vhodné vystupování, určitou střídmost, sebeovládání a vysoké cíle. Možná jsou hrdí, cílevědomí, možná je pro ně nejdůležitější blaho většího celku, ať už je to jejich království, rodina nebo přátelé. Tito lidé milují luxus. Potrpí si na pravé šperky, drahé látky a elegantní provedení. Obdivují urozené dámy a pány z minulých století, kdy hlavními atributy bylo dobré vychování, krása a schopnost být dobrou manželkou, vládkyní, vládcem či ochráncem ostatních. Vznešeným záleží na společenském postavení, dobrém vzdělání a od ostatních očekávají úctu. Nejčastěji jsou narozeni ve znamení lva, kozoroha nebo panny. I když je to styl inspirovaný historií a fantasy, není až tak výrazný, nepotrpí si na výstřednosti a inspiruje se hlavně obdobím středověku. Vznešení jsou nejspokojenější když si mohou obléknout nákladnou plesovou róbu nebo historické šaty a procházet se po zámku, třeba jako součást personálu, takže pak tolik nevybočují. Neboť ať už jakkoli milují pozlátko jiných dob, vždy se raději drží zpátky, aby nebyli řekněme "nevhodní". A být v dnešní době na ulici v okázalých šatech je nevhodné. Ne, oni potřebují něco umírněnějšího, možná halenku a dlouhou sukni a v zimě kabátek z brokátu nebo (i pravý) kožich. Je to fantasy typ elegantních dam (a pak především okázalých, pokud fandíte typologii paní Havlíčkové), které nikdy nevypustí z úst sprosté slovo a vždy slušně žádají a děkují. Někomu by mohly připadat staromilské až upjaté, ale takové jsou a svou vznešenost zkrátka umí nosit na odiv.

Timeless Trends Women's Steampunk Brocade underbust corset - rennaisance fair, scottish games,:

Mohou se inspirovat minulými dobami a tím nemyslím jen středověk, ale také viktoriánskou Anglii, devatenáctí století celkově a také počátek dvacátého, všechny doby, kdy se nosily klobouky a rukavičky a móda byla spíše umírněnější, nikoli rokokové róby (ač i ty mohou některým damám učarovat). Také sem patří prvky vintage. Dámy nosí košile, sukně, halenky a nemají příliš v oblibě džíny, trička a všechno obyčejné a sportovní.

ANO pravé šperky, kožešiny, látky jako samet, satén a brokát, šaty, elegantní střihy, kabáty, korzety, podpatky
NE vulgárnost, výstřednost, napodobeniny, "obyčejné" přírodní látky, kanady
Hravý, "The Playful One"

Třetí skupinou jsou víly a skřítci všech věkových i váhových kategorií! Jsou to bytosti věčně mladé duchem, hravé, roztomilé, zábavné, rády se předvádí, milují umění, divadlo, hudbu, tanec, kanadské žertíky a zvířata. Zkrátka se podobají skutečným vílám. Mohou být malé a křehké anebo bytelnější dobré víly, ale vždy mají svou "kouzelnou hůlku", tedy svůj úsměv a optimismus a touhu pomáhat ostatním a rozzářit jim den. Připomínají, že těžká práce vždy není nejlepší volbou a někdy je třeba si jen tak "zablbnout". Jsou hodné, laskavé a krom zvířat milují také květiny. Často se věnují nějaké formě zahradničení, bylinkářství, možná i věštění z čajových lístků. Umí být malé divoké dívky a moudré víly kmotřičky v jednom.

Spiral dance pixie skirt, faerie costume by FractalWings:

Mají rády spíše světlé barvy, veselé a jarní - žlutou, oranžovou, růžovou - nebo barvy země a trávy, jako je zelená a hnědá. Nosí oblečení z různých vrstev, krátké široké i dlouhé sukně, jakoby potrhané věci, čelenky, třpytky, pro zvláštní příležitosti mají možná doma i křídla.

ANO květiny, motýlci, drobné šperky, sukně, šaty, pastelové barvy, volánky, balerínky, "pixie" sukýnky a topy, mini, legíny, otrhané kalhoty a oblečení, vzory rostlin, věci připomínající les
NE kožešiny, příliš strohé šaty, všechno temné a drsné jako ostny, lebky, …Silný, "The Strong One"

Tato skupina si zakládá na svých schopnostech, fyzické síle, nezávilosti a loveckém umu, ať už loví muže, ženy nebo slevy v obchodech, vždy do toho jde s pevným cílem a bere to jako hru a misi zároveň. Tito lidé mají blízko ke sportu a pokud milují fantasy, tak se nejspíš také přidali do nějaké šermířcké či střelecké skupiny nebo po tom alespoň touží. Mohou mít také rádi jízdu na koni. Obdivují slavné válečnice a válečníky, Johanku z Arku, Amazonky, hrdiny jako byl Beowulf, Siegfried nebo Lancelot, případně piráty a jiné nečestné válečníky. Ne vždy musí cestu k cíli dláždit šlechetné úmysly.

Fantasy | Magical | Fairytale | Surreal | Enchanting | Mystical | Myths | Legends | Stories | Dreams | Adventures |:

U svého oblečení vyžadují praktičnost, mají nejraději kalhoty, košile, vesty a bundy. Tajně sní o tom, že si někdy obléknou skutečnou zbroj, ať už koženou, kroužkovou nebo plátovou - a možná si ten i splní, neboť k čemu mít orientaci na cíl a nevyužít ji? Doplňky moc nemusí, maximálně nějakou brašnu, kožený nátepník, apod. I ženám je inspirací spíše mužský středověký oděv než ženský, jen si ho třeba trochu upraví. A jen tak mimochodem - tyto ženy přímo nesnáší, když vidí ženské fantasy zbroje ve hrách a na obrazech, ano, právě ty, kde je žena polonahá a nic ji před ranami nechrání.

ANO praktické oblečení, kalhoty, krátké sukně umožňující pohyb, které ale drží tvar a nezvedne je kdejaký větřík, košile, vlasy svázané do copu nebo drdolu
NE rozevláté sukně, mnoho šperků, podpatky

Inspirativní nástěnky: Fantasy oblečení, Válečnice, Válečníci


Divoký, "The Wild One"

Divocí jsou tak trochu na pomezí mezi lovci a čaroději, neboť mají hluboký vztah k přírodě, cení si své svobody a nespoutanosti a mají ve zvyu si dělat, co chtějí. Žijí přítomným okamžikem, jsou temperamentní, rádi cestují a poznávají nové kraje, jsou tak trochu přelétaví, zkrátka, bohémové. Stejně tak potřebují oblečení, které vyjadřuje, kým jsou. Svobodné, povlávající, pohodlné, balvněné, trochu etno a vhodné k toulání se kamkoli je jejich srdce a nohy zavedou. Jsou moderními kočovníky, svádí je představa, že si pořídí karavan, vyrazí pěšky na pouť nebo stráví život v pohybu, na cestách, aniž by kdekoli zakotvili. Mají neklidného ducha a toulavou mysl. Mohou se zajímat o okultismus podobně jako čarodějky, možná je přitahuje mentalita hippie, bohémů a někdejších cikánů, možná mají dokonce cikánské kořeny.


Nosí oblečení zemitých barev, ale i velmi pestré, inspirované selskými oděvy, někdejšími cikány, etno a hippie érou. Šperků nosí hodně, nejrůznější cetky z kovů jako je bronz nebo mosaz, také polodrahokamy, dřevěné přívěsky, peří, …Mohou preferovat dlouhé sukně, plédy, bavlněné krajky, krátké topy, lehce provokovat, ale ne tak, jao temní, ne. Oni provokují jakoby nechtěně, ležérně, zkrátka své tělo nepovažují za něco, co je třeba příliš zakrývat. Dala jim ho příroda a všichni mají nějaké tak proč je kolem toho tolik povyku? Obvykle nepřemýšlí nad budoucností a nechávají zkrátka život, aby je zavál, kam potřebuje.


ANO přírodní šperky, dlouhé sukně, šátky, pestré a zemité barvy, krajky, sandále, plátěné kabelky
NE luxusní materiály, podpatky, složité účesy, minisukněBezvěký, "The Ageless One"

Tato skupina je tajemná a zvláštní podobně jako první, tedy temní, až na to, že je spíše světlá, jemná a křehká. Ne, to není to správné slovo. Nejsou křehcí, jsou spíše nedotknutelní, jsou to staré duše s velkou moudrostí a hlubokým porozuměním pro sebe, ostatní i svět kolem nich. Jsou tak nadpozemští, až je nelze zachyttit. Jako pára, mraky, duha nebo letmý dotek slunečního paprsku. Patří tam vědmy, poustevníci, elfové, jemná přírodní stvoření, andělé, bohyně, bohové a všechno přesahující nějakým způsobem lidské chápání. Mohou být povznesení duchovní učitelé, kteří fantasy berou jako více než jen smyšlené příběhy (mnozí na anděly či víly skutečně věří). Mohou být zkrátka poradci komunity nebo svých přátel, psychologové, učitelé, koučové a léčitelé. Mohou být také zdánlivě obyčejní, ale bez ohledu na své skutečné stáří působí jako by prožili už stovky životů. Možná je budete muset více poznat, abyste si toho všimli, někdy jsou nenápadní a raději se drží stranou, ale když promluví k tématu, které je zajímá a vyjádří svůj nečekaně vyspělý názor, tak víte. Ach a ano, pokud sem patříte, nejspíš už to víte dávno také. Však víte, máte moudrost, zkušenosti, intuici a dobře se znáte. Vy to určitě víte.

Paolo Sebastian Spring Summer 2015 2016 Couture #PaoloSebastian #TheNightingale:

Pokud mají odvahu, nosí oblečení, které připomíná roucha bohů, inspiruje se spíše starověkem než středověkem, mají rádi lehké, vzdušné a průsvitné materiály kopírující právě ta oblaka, mlhy a kouzla a tajemství. Z nějakého důvodu často tíhnou k bílé barvě, jakožto barvě čistoty, ale také prázdnoty a necitelnosti, povznesení - a pak k černé, tajemným hlubinám. Kombinace těch dvou barev je dobře vystihuje, neboť rozumí jak temnotě tak i svým kladným stránkám, častěji je však (narozdíl od temných) vábí duchovní nauky, východní nauky, léčitelství a podobně než čarodějnictví - ale není vyloučeno, že se v nich střetávají oba tyto zájmy.

ANO jemné barvy a materiály, volnější siluety i části na tělo, dlouhé sukně, šátky, závojíčky, polodrahokamy, stříbro
NE těžké a luxusní materiály jako je brokát, drsné a obyčejné věci a materiály, kovové a moderní věci


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama