Velký průvodce fantasy stylem - rasy - ukázka

18. října 2016 v 10:44 | Nerisa |  Fantasy styl
Prvotní motivací ke spuštění tohoto blogu byl záměr psát o tom, jak se může fantasy projevovat v oblékání - to ví většina stálejších čtenářů, neboť to připomínám docela často. Mohli jste také získat pocit, že tento záměr ustoupil psaní pro větší skupinu lidí, o hledání svého stylu a různých typologiích. Není to tak úplně pravda. Samozřejmě považuji obě témata za velmi důležitá a myslím, že módních blogů je hodně, ale komplexní o různých stylech ne. Přesto chci dát na vědomí, že na fantasy stylu se pracuje. Možná výsledky zatím nevidíte, ale již nějakou dobu píši e-knihu, která se tématem zabývá do hloubky. Je to práce na delší lokty, neboť se k tomu věnuji i mnoha jiným projektům a nemám žádné podklady. Při psaní o jiných stylech vycházím ze zahraničních článků, no co se fantasy oblékání týče, slouží mi pouze inspirativní obrázky různých outfitů z Pinterestu, ale teoretický základ dávám dohromady sama. Proto píši tak pomalu. Teprve to vymýšlím, podobně, jako kdybych psala román. Opírám se ale samozřejmě o své znalosti fantasy umění, literatury, her a historie odívání.

Zkrátka, článků je zatím málo, ale bude jich více a bude onen e-book. Abych vám ukrátila čekání na další informace, mám tady pro vás celou ukázkovou kapitolu o oblékání různých ras. Dopsala jsem ji nedávno a ještě bude mít zřejmě pár úprav a rozšíření, jde o první koncept. Každopádně alespoň vidíte, na co se můžete těšit :-)


A ty jsi, chlapče, jaké rasy?

Chceme-li se podívat na fantasy a oblékání opravdu do hloubky, nezbývá nám, než všechny styly oblékání ve fantasy také podrobně rozdělit. S jiným vzhledem se totiž setkáme u lidí a s jiným u elfů, hraničáři se liší od mágů a to už nemluvě o různých pohlavích nebo společenských vrstvách.


Lidé

Začneme lidmi, neboť ti jsou pro nás nejznámější a nejsnáze uchopitelní. Lidské oblečení většinou nejvíce vychází z reálného odívání v dějinách naší civilizace, především tedy ze středověku a počátku novověku. Záleží na reáliích (rozumějte, souboru zvyklostí, znalostí, mýtů a faktů o daném fantasy světě) světa, kterým se inspirujeme, ale často se setkáváme s jasným rozdělením oblečení ženského a mužského stejně, jako tomu bylo ve středověku. Dámy nosí sukně a šaty a pánové kalhoty a košile. Pokud mají dámy stejná práva jako muži a jsou mezi nimi i bojová povolání, jejich oděv se často inspiruje právě mužským, přidávají se k němu však vypasovanější svršky, třeba i korzety nebo šněrovačky bez kostic (nestahují pas). V různých fantasy hrách se často setkáváme s nešvarem nedostatečného a/nebo nepraktického oblečení pro ženy. Je přirozené, že vhodné fantasy oblečení by mělo nejen nějak vypadat, ale také plnit funkci, pro kterou je určeno. Tedy pokud chcete vyrazit na larp za lidskou ženu-bojovnici, zvolte raději klasickou kroužkovou košili místo "okované podprsenky" :-)

Stručně řečeno, fantasy oblečení pro lidskou rasu často vychází z reálného středověku nebo se jím alespoň velmi inspiruje. Nosí se tedy kalhoty (plátěné i kožené), lněné košile, kroužkové košile, různé druhy historického brnění a zbraní, šaty a sukně, šněrovačky, haleny, spodní košile, zkrátka na co si jen vzpomenete při studiu historického odívání. Existují ovšem i světy, kde jsou zbroje a oděvy více stylizované, setkáte se s tím hlavně v počítačových hrách (World of Warcraft, Lineage,…).
Elfové

Elfský styl snad není nutno představovat, pokud jste se s touto rasou již setkali v některém z fantasy filmů, jistě máte dobrou představu. Klasický je hlavně tedy vzhled z filmů dle knih Tolkiena. Elfové jsou krom dlouhých uší známí také dlouhými vlasy (ač existují výjimky) a elegancí nejen v pohybech, ale i oblékání. Typické jsou pro ně přírodní barvy a pak studené barvy připomínající noc, hvězdy a sny. Elfské oblečení se bude nejčastěji pohybovat na škále hnědá, zelená, béžová, bílá, fialová, stříbrná, šedá, modrá, ač je možná i takřka královská zlato-rudá kombinace (jinak volená spíše lidmi). Důležitým doplňkem jsou stříbrné šperky s polodrahokamy. Protáhlé, elipsovité, zakřivené a jiné linie a složité vzory jsou často běžné nejen u šperků, ale také jako ozdoba na oblečení.

Zjednodušeně elfové nosí dlouhé šaty nebo róby (i muži) nebo praktičtější oblečení na lov a do lesa, tedy kalhoty a košile. Protáhlé siluety a oblečení na tělo je charakterizuje, a to i u mužů, kterým je proto někdy vytýkaná určitá "zženštilost". Doplňkem oděvu bývají vysoké boty, různé halenky, vesty, kabátce a další propracované, třeba i vícevrstvé oděvy. Typické fantasy-elfské ženské šaty se inspirují gotikou, mají u zápěstí rozšířené rukávy, vypadají jako složené z více vrstev, jsou jen barevnější a nenosí se k nim (pro gotiku typické) pokrývky hlavy.Hobiti

Jakožto výtvor Tolkiena mají hobiti speciální postavení mezi fantasy postavičkami. Dnes se již vyskytují i v jiných hrách a knihách, které nijak nesouvisí se Středozemí, přesto si stále zachovávají svůj typický vzhled a zvyky, ať už jde o spojení s přírodou, nízkou výšku, lásku k jídlu nebo právě styl oblékání. Pokud si máte představit hobita, můžete si představit rozcuchaného anglického gentlemana bez bot a s oděvem v typickém střihu, jen z méně honosné látky, třeba ze lnu, konopí nebo vlny. Hobiti-muži nosí oblečení, jaké jsme mohli vidět ve filmech Pán prstenů nebo Hobit, tedy kalhoty na kšandách, košili, případně vestičku či sáčko. Jsou předělem mezi chasníkem a gentlemanem, domáčtí a uvolnění a jejich oblečení to odráží. V alternativních zdrojích o hobitech pak lze nalézt i praktičtější šaty připomínající lidské hraničáře, ve kterém běhají po lesích. Ano, existují totiž i světy, kde jsou hobiti spíše přírodní zvědaví malí lidičkové a dobrodružství mají naopak velmi rádi.

Hobitky nosí šaty jako lidské selky a vesnické ženy minulých století, příp. se oblékají podobně jako muži, jsou-li to dobrodružky z jiného světa než je Středozem.Trpaslíci

I v běžném světě se nám občas stává, že na ulici potkáme člověka, který nám připadá jako trpaslík. Může to dělat nízká výška, dlouhý vous nebo třeba košile a kalhoty s kšandami. Trpaslíci jsou narozdíl od hobitů známou a rozšířenou rasou napříč všemi světy a dokonce i naší vlastní mytologií. Objevují se v pohádkách a příbězích a vždy jsou spojováni s kutáním a prací v dole. Možná i proto jejich oděv připomíná skutečné někdejší horníky. Správný trpaslík je zarostlý, silný a má kulatější bříško, které mu poněkud přetéká z kalhot. Rád pracuje a rád jí a pije a je poněkud drsný a neomalený, pravý opak citlivých lesních elfů. Trpaslice se svým oblečením podobají hobitkám, ale abyste se nespletli, neočekávejte od nich, že budou běhat kolem dětí a poslušně vést domácnost. Jsou to svérázné osobnosti, které umí vzít do ruky kladivo stejně dobře jako muži, pokud chtějí, a také jsou tím jediným, čeho se trpasličí bojovník bojí. Pokud tedy existují. Některé zlé jazyky nepatřící mezi trpaslíky tvrdí, že trpaslice vlastně neexistují - anebo jsou tak škaredé, že je nelze rozeznat od mužů.Démoni, upíři a jiné nestoudnosti

Nejen milé a roztomilé rasy jsou ve fantasy příbězích k nalezení, také všemožné odpornosti jako jsou démoni, upíři a vlkodlaci můžeme (nejen) dle oblečení odlišit od jiných stvoření. Poznat démona nemusí být snadné, neboť rádi mění podoby a stylizují se jako příslušníci jiných neškodných ras, pokud však démona zastihnete v jeho pravé podobě (dobrá, jeho příjemnější podobě, neboť ta pravá mívá zuby a drápy a ne zrovna moc oblečení), často bude mít na sobě provokativní oblečení tmavých barev - černá zaručeně vede. Démonů je obrovské množství poddruhů a každý má jinou podobu. Démoni sexuální, jako jsou succuby a incubové, mívají jen velmi skrovné oblečení - a bičík. Jistě by zapadli do některé z moderních BDSM skupin. Mnoho démonů pak nosí růžky, ocas, křídla, nezvyklou barvu pleti nebo jedno či dvě chlupatá kopýtka. Mimo to se ve fantasy setkáváme s půldémony, potomky démonů a lidí, kteří se více podobají lidem, mimo právě zmiňované démonské atributy, jako je ten ocas nebo růžky. U půldémonů záleží oblečení více na povolání než rase, neboť je jich tak málo, že nemají žádný společný specifický styl, podobně jako půlelfové (potomci elfů a lidí) inklinují buď k odívání běžnému pro jednu část svého příbuzenstva, nebo druhou (tedy buď se podobají lidem, nebo spíše démonům).

Upíři jsou naproti tomu výplodem romantismu. Ve fantasy klasicky nosí tmavé barvy, honosné šperky, dlouhé vlasy, róby, šaty a pánské oděvy, jaké byly k vidění v devatenáctém století za dekadence (dílo Oscara Wildeho) a jaké dnes vidíme u některých příslušníků gothické subkultury (romantic goths).Přírodní bytosti - víly, skřítci,…

Podobně jako démoni jsou i jejich (téměř) opaky velmi různorodé, co se oblékání týče. Elfové, dryády, skřítci, víly a podobní se vyznačují rozpustilostí, láskou k přírodě a svobodomyslností. Rádi slaví, tančí a provádí škodolibé žertíky. Jejich oblečení je pestré, buď barevně, nebo střihově. Nosí se asymetrie, vrstvy, potrhané svršky a přírodní barvy, buď lesa, nebo květin. Proto u nich najdete hodně zelené, ale i žluté, hnědé a fialové. Přírodní motivy mají i jejich šperky, pokud nějaké mají, doplňky či oblečení. Sukýnky mají strukturu a vzhled podobný květům nebo listí, využívají se také přírodní materiály, víly nosí věnečky z květin. Mužské oblečení bývá obecně méně divoké, spíše zelené kalhoty a nějaké tričko, košile či mají na sobě jenom ty kalhoty.Ostatní rasy

Jistě existují specifičtější rasy, které se vyskytují jen v některých světech, hrách, filmech či seriálech a nelze zde proto zahrnout všechny. Pokud se tedy inspirujete některou z jiných ras, vycházejte z reálií světa, ve kterém "existují", tedy vycházejte z představ jejich tvůrců - anebo si vytvořte vlastní rasu, fantazii se meze nekladou.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama