Ženy jsou cyklické a jejich styl také

15. listopadu 2016 v 10:42 | Nerisa
Nedávno jsem se rozhodla, že se zde na blogu ještě více zaměřím na vztah mezi osobním stylem a psychikou, duchovnem, zkrátka tou méně "materiální" stránkou věci. Myslím, že článků o tom, jaké boty jsou aktuálně trendy nebo co si obléknout na maturitní ples, je na internetu již dost na jiných blozích. Naproti tomu se až tak často nevidí, že by někdo mluvil o vztahu mezi oblečením a duší (možná vyjma Táni Havlíčkové, ale ta na to jde po svém, tedy pochopitelně jinak než já).

Dnes se tedy budeme bavit o něčem lehce kontroverzním a to vztahem mezi ženským menstruačním cyklem a ženským osobním stylem oblékání. Pánové a slabší povahy přestávají číst a zvědavcům velmi ráda osvětlím, jak to myslím a jak mě vůbec napadlo mezi těmito dvěma věcmi hledat nějaký vztah.


Pokud jste ještě neslyšeli o ženské cykličnosti, čtyřech tvářích ženy, Mirandě Gray nebo webu Cyklická žena (příp. Ženy ženám a podobných, kde se řeší vliv menstruačního cyklu na výkon, náladu a vůbec vše v životě ženy; hledání vnitřní bohyně a podobná témata), dovolte mi celou věc krátce vysvětlit. Existuje teorie, v praxi již mnohokrát prokázaná, že každá žena prochází v průběhu měsíce čtyřmi fázemi, čtyřmi týdny, které způsobují, že každý týden vnímá svět trochu jinak, jinak se chová, má jiné zájmy a jdou jí jiné věci. Tyto čtyři týdny se obvykle klasicky počítají po sedmi dnech (ale záleží na délce cyklu ženy) a pro jednoduchost měření začínají prvním dnem krvácení. Tyto čtyři fáze se mohou nazývat různě, někdo preferuje srovnání s ročními obdobími, někdo více medicínské termíny, zažitá je třeba čtveřice dynamická-expresivní-kreativní-reflektivní. Pokud vás zajímá, jak se žena v té které fázi projevuje a vůbec vše ostatní kolem, odkazy na více informací najdete úplně dole pod tímto článkem. Takže teď si buď jednotlivé odkazy projděte a nastudujte víc anebo, pokud jste již s ženskou cykličností obeznámeni, pokračujte ve čtení.Cykličnost jsem objevila před několika lety a dodnes mě neomrzelo si zapisovat den po dni svoje nálady a jiné zvláštnosti a zkoumat, jak to moje tělo a psychika vlastně dohromady fungují. A jelikož mi sebepozorování vždycky šlo a fascinovalo mě se ve své psychice vrtat, přišla jsem na mnoho věcí, které se v knize Cyklická žena vůbec nepsaly. Například jsem zjistila, že každý týden mi jde jinak zpívat, psát a vůbec provádět kreativní činnosti. Nebo si všímám, jak se mění sexuální preference. Co mě také zaujalo bylo právě to, že mám každý týden chuť se oblékat jinak. Zatímco u prvních dvou věcí je možné, že to mají jiné ženy jinak (zkuste to schválně na sobě vypozorovat, kdy se vám nejlépe kreslí - kreativní fáze - nebo kdy máte chuť experimentovat v posteli - mělo by to být v kreativní a dynamické fázi), oblékání dle mého souvisí s hormony hodně. Je vědecky prokázáno, že žena v ovulační (tedy expresivní) fázi nejen lépe voní mužům, ale také je sebevědomější a dává přednost vyzývavějšímu oblečení a mužnějším partnerům. Ale to není všechno. Z mého pozorování vyplynulo toto:


Dynamická fáze

V této fázi je žena aktivnější, více podobná muži, zaměřená spíše na cíl, ráda a hodně pracuje, začíná nové projekty, lépe se učí a dělá několik věcí najednou, přičemž může mít sklony odbíhat od jedné věci ke druhé. V oblékání pak dává logicky přednost spíše praktickému oblečení. Záleží samozřejmě na tom, co nosí přirozeně. Sportovní žena nemusí vůbec poznat rozdíl, zatímco my šatičkové romantičky se najednou cítíme dost dobře v kalhotách a podpatky nechceme nosit ani za nic, protože nás zpomalují v pohybu a my jsme teď takové rychlé a akční :-) Je to vtipné, protože podpatky nenosím vždy, jen někdy, když mám chuť. Už několikrát se mi stalo, že jsem si obula boty na podpatku v tento týden a přišla (či skoro přilezla) domů s puchýři, odřenýma nohama a velmi nepříjemným pocitem nebo jsem dokonce zakopávala. Ne proto, že bych se najednou ze dne na den odnaučila na nich chodit, ale podpatky prostě nejsou dělané na poloklus. Alespoň já si s nimi tedy v této fázi vůbec nerozumím a tak se jim už (poučena) záměrně vyhýbám. Chodím rychle i normálně, ale jako dynamická mám trpělivost opravdu na bodu nula a v duchu popoháním chodce před sebou.

Jak jsem zmínila, kalhoty vedou, případně oblečení ve stylu dívka, takže sukýnky, punčocháče a šatičky. Případně je zde také větší chuť vyčnívat a menší zájem o tom, co si myslí okolí. Záleží také na tom, jak je teplo a jakou mám náladu. Vždy je to o náladě. Ale zatímco v jiný týden se cítím nepříjemně, pokud si vyrazím v kalhotách, tričku a mikině, tento týden je mi to docela jedno. Také mám skoro celý den vlasy v copu nebo drdolu, zatímco normálně je nosím nejraději rozpuštěné. Praktičnost především! Dokonce mi v tuto dobu vadí i můj parfém a nepoužívám ho.Expresivní fáze

Jak již bylo zmíněno, v ovulační fázi se žena podvědomě zaměřuje na ulovení toho správného mužného partnera, takže se chce především líbit, navíc je společenská a mateřská a toto se odráží i v jejím oblečení. Najednou je velmi ženská a také má sklony se více odhalovat, takže vedou právě ty sukně, šaty, především pak úzké sukně a šaty a také větší výstřihy. Opět záleží na stylu, sportovní se kalhot asi nevzdá, ale doplní je vyzývavějším tričkem, naproti tomu milovnice sukní po kalhotech ani nesáhne. Přijde mi až vtipné, že jakmile se na kalhoty ve skříni nemůžu ani podívat a mám vnitřní odpor si je obléknout, je mi jasné, co přišlo za fázi :-) Některé dámy samozřejmě nic vyzývavého ani nevlastní (možná výjimečně zatouží si něco takového pořídit), tak si obléknou umírněné šaty, ale šaty. Nebo sukni a halenku. Oproti předchozí fázi se parfémy, podpatky, líčení a rozpuštěné vlasy stávají lákavými a žena také tráví mnohem více času v koupelně, před zrcadlem a u skříně. Chce prostě vypadat co nejlépe, aby ze sebe měla dobrý pocit. Jsou dva týdny, kdy si musím nastavit budík dřív, abych stihla dorazit včas, kam potřebuji. Expresivní fáze, kdy stojím půl hodiny před zrcadlem a reflektivní fáze, kdy jsem ospalá a zapomínám na čas a vše mi trvá půl hodiny.Kreativní fáze

Žena před menstruací může být vrnící kočička, ale nejčastěji je řvoucí tygr. Není spokojená s ničím, tedy ani s tím, jak vypadá, s tím, co má ve skříni a s tím, co má na sobě. Všechno jí vadí. Může nosit sukně i kalhoty, ale klidně půjde do něčeho vyzývavého, rebelského, okázalého, zkrátka, extravagantního. Nebo, pokud je jako já, svoji náladu "jsem sexy čarodějnice lomeno protivná ježibaba" vyjádří právě temnějším oblečením více ve stylu čarodějnice nebo gothic. Dá se říci, že teď vyplouvá na povrch její vnitřní temnota, ať už je to pesimismus, kritičnost, sklony k pití nebo nevázané sexualitě nebo cokoli jiného a odráží se to také v oblečení. Zjednodušeně řečeno je pak oblečená jako směsice prvních dvou fází. Něco vyzývavého, něco rebelského, něco praktického, něco nepraktického. Záleží. V zásadě jde o náhodou kombinaci dle toho, jak se vyspí (a jak již bylo řečeno, stejně s ní pravděpodobně nebude spokojená). Je to fáze, kdy se všechny ty extravagantní ženy, rockerky a podobné cítí nejvíce samy sebou, divoké, nespoutané a "všichni jsou mi ukradení". Možná si teď nedokážete představit nic konkrétního, ale to je právě dobře. Chaos. Žena je v tuto dobu chaos.

Já většinou skončím u černých kožených kalhot nebo kratší sukně a trička s hlubším výstřihem. Obvykle je k tomu sametka na krk, čarodějnická mikina a silná dávka parfému. Co na to říct... magické stvoření tělem i duší.Reflektivní fáze

Nazvat ji lze také jako fází stylové lhostejnosti. Heslo je: Hlavně pohodlně! Ne nutně prakticky, protože nikam běhat nebude, na to je žena ve svých dnech moc unavená a někdy ji ještě bolí záda, bříško nebo hlava. Chce se prostě cítit dobře, takže vítězí cokoli pohodlného - kalhoty nebo dlouhé sukně, volnější trička, sex-appeal jde trochu stranou. Zřejmě ji vůbec nerozhodí, že má na sobě už poněkud vytahaný svetr, vlasy pár dní neumyté a nohy neoholené. Na krásu nezbývá sil. Naštěstí často ani na pohledy do zrcadla. Ale to nevadí, až se za týden probere, zase se dá do pořádku a vyběhne ven s novým elánem. Do té doby je ale citlivá. Chce být v teple, chce měkké materiály a hlavně, aby nic netáhlo a neškrtilo a neotravovalo. Já osobně nosím třeba kalhoty a svetry, doma jedině dlouhou sukni, tílko a mikinu (střídavě je mi moc horko a naopak moc zima, takže je dobré mít co odložit nebo naopak na sebe navléknout).A co vy, cyklické ženy, které už se nějakou chvíli sledujete - máte podobné nebo jiné výsledky pozorování? :-)


Odkazy na weby pro více informací:


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama