Mori-kei, japonský styl lesní dívky

6. prosince 2016 v 11:40 | Nerisa |  Romantický styl
Nejsem milovník japonské kultury, ale jedna věc mě na Japonsku opravdu fascinuje a tou je rozptyl všech neuvěřitelných stylů. Japonská pouliční móda je velmi pestrá a Japonsko je kolébkou mnoha různých stylů. Některé se rozšířily i do Evropy, některé jsou považovány za hodně extravagantní, barevné, pro naši kulturu až příliš nápadné. Mnoho stylů také z těch vyhraněných japonských vychází a jen se jimi inspirují. Asijský pohled na ženskou krásu je odlišný od našeho, často jsou upřednostňovány dívky roztomilé, dětské, milé a jemné, zatímco u nás se spíše očekává, že žena bude dospělá, rozumná, schopná se postarat o sebe i o rodinu a ještě stoupat po kariérním žebříčku, aniž by přitom nutně musela být milá. A obecně se upřednostňuje spíše sofistikované a elegantní nebo lehce vyzývavé oblečení. Proto je často spojení evropského a japonského stylu zajímavé. Ačkoli i v Japonsku existují styly, které jdou záměrně proti této představě asexuální holčičky. Mezi známé styly z Japonska patří třeba Lolita, Visual Kei nebo Decora (pokud vás zajímá více, čtěte třeba zde).

Green:

Dnes se ale chci zaměřit na méně proslavený, o to však zajímavější, styl zvaný Mori Girl nebo Mori-kei. Jedná se o jakousi směsici stylu dívčího, romantického, vintage a přírodního, přičemž často působí až pohádkově, jako stvořený pro nějakou vílu nebo čarodějnici. Mori znamená v japonštině les, takže lze název tohoto stylu přeložit jako "lesní dívka". Okolo Mori stylu vzniklo celé hnutí, subkultura, která kromě módy vyžaduje také určitý životní styl - ale i když tento životní styl nevyznáváte, nic vám nebrání v tom se inspirovat jeho módou. Z Mori Girl stylu už totiž vzniklo několik odnoží bez striktních pravidel, pouze s podobným oblečením a některými hodnotami. Ostatně, některá pravidla je dobré znát už jen pro pochopení myšlenky za Mori stylem. Mimochodem, oficiální zakladatelkou Mori je Choco - slečna, která o tomto stylu napsala knihu, sepsala pravidla a založila oficiální online komunitu. Jen pro zajímavost několik pravidel přiložím (původně je jich celkem 62!):Máš ráda volné šaty
Vždy nosíš šaty a sukně
Máš radši oblečení, které vyčnívá, ale zase není moc "ukřičené"
Máš ráda etnické oblečení
Sluší ti teplé barvy
Máš ráda kapesní hodinky
Přitahují tě staré věci
Máš ráda potisky se zvířaty
Máš ráda krajku
Máš ráda vrstvení
Miluješ pohádky
Máš světlou pleť
Ráda chodíš odpočívat do kaváren
(přeješ si být) nekomplikovaná dívka
Ráda vyrábíš různé věci rukama
Podzim a zima jsou tvá oblíbená roční období
Kamarádi ti říkají, že vypadáš jako z lesa

Artka Lee long hair wreath lace:

Z těcho "pravidel" si jistě již dokážete představit, co je pro Mori styl důležité. Obecně jde o lásku k přírodě a přírodním materiálům, nevinnou ženskost, návrat k jednoduchosti, celkové zpomalení, obdiv pro historii, apod. Typická Mori Girl by pak žila v chaloupce v lesích nebo malém domečku na vesnici nebo předměstí, chodila do kaváren, lesa, obchodů se starožitnostmi, tvořila rukama, fotila, kreslila, četla si nebo zahradničila.

Samotné oblečení pak obvykle sestává z několika vrstev, nosí se šaty a sukně střihově do Áčka, volné a splývavé, dlouhé, dokonce široké, mohou vypadat jako sešité z více látek, trochu obnošené, zastaralé. Používají se zaprané bavlněné krajky, nosí zlaté šperky, které vypadají jako by je sebraly babičce, kapesní hodinky, šněrovací boty vhodné do lesa, šály, ponča, volné svetry, ... Vlasy mívají přirozené, dlouhé, vlnité, pleť světlou. Celkově působí dojmem holčičky, která si na sebe natáhla několik vrstev oblečení, aby nezmrzla když půjde na houby.

Temná Mori Girl je pak jakýsi podtyp té první, více temný, méně roztomilý, teplé barvy jako je růžová, hnědá a béžová nahrazují černé, vínové, tmavě modré a šedé odstíny. Objevovat se může ale i hnědá, bílá, zkrátka jde o spojení klasické Mori a trochy té temnoty. Přidávají se korzety, samet, kapuce, věci jsou více "roztrhané", stříbrné šperky. Z Temné Mori Girl pak částečně vychází evropský Strega styl, o kterém ale bude řeč zase příště.

Pro inspiraci tady máte nástěnku (+zdroje obrázků použitých v článku).

dark mori?:


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | Web | 7. prosince 2016 v 16:09 | Reagovat

Zvláštní, jiný kraj....

2 Vénya Vénya | 11. prosince 2016 v 18:19 | Reagovat

No tak už konečně vím, jak by se můj styl dal nazvat :D :) Díky za článek!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama