Strega, styl evropské čarodějnice

13. prosince 2016 v 12:05 | Nerisa |  Fantasy styl
Minulý týden jsem psala o japonském stylu Mori-kei a Dark Mori, jehož nositelky připomínají pohádkové vílí dívky. Tentokrát se budu věnovat stylu, který se jim podobá a inspiruje se jimi, ale je více evropský, umírněný a dospělejší. Také se narozdíl od výše zmíněných japonských stylů neomezuje striktními pravidly. Tento styl se nazývá Strega a jeho název pochází z italského slova pro označení čarodějnice a tento čarodějnický styl je zajímavou kombinací fantasy a pohanských symbolů, vintage, vrstvení, temnoty a dalších prvků tvořících styl novodobých čarodějnic.

Swamp Witch by n-nyx on Polyvore featuring Edun, NLY Trend, Raxevsky, AllSaints, witch, wicca, postapocalyptic and strega:

Jak už jsem zmínila, Strega není natolik omezena pravidly jako třeba Mori (resp. nemá žádný přesný manifest a definici, ačkoli existují různé texty, které se o definice pokouší nebo tvoří nepsaná pravidla, plus ji někteří lidé rovnou zaměňují s Dark Mori). Nejznámější seznam "pravidel" pro životní styl a oblékání ve stylu Strega zní takto:

 • Strega znamená čarodějnice a tento pojem je také jádrem celého stylu
 • žádná další pravidla nejsou potřeba
 • neexistuje ucelený soubor barev, které musíte nosit
 • inspiraci bere z pohádek, folklóru, mýtů a všech věcí kouzelných
 • inspiruje se styly gothic, boho, mori a jakýmikoli dalšími chcete
 • je to jiný styl než Mori a není nijak vázán na japonskou kulturu
 • nejde o gothic styl a tímpádem není vázán ani na tuto subkulturu
 • nikdo nemůže tvrdit, že ví, co je Strega a zakázat někomu jinému, aby používal toto označení
  - Strega je prostě ta čarodějnice uvnitř nás


Existuje však i obsáhlejší seznam inspirovaný právě seznamem klasického Mori. Ten zahrnuje doporučení pro životní styl (např. že taková Strega může věřit ve víly, aktivně se věnovat čarodějnictví, mít v oblibě strašidelné věci, věnovat se nějakému řemeslu - nebo třeba sbírat bylinky - milovat knihy, apod.) a také opět určitý seznam věcí, které by Strega měla mít v šatníku (tmavé barvy, vzorované punčocháče, vintage, sukně, šněrovací boty, ...) ale jde spíše o doporučení než přímo závazný předpis, jak to má být. Osobně myslím, že je určitě v pořádku ke stylu připojit i určitý popis povahy a životního stylu jeho nositelky, protože styl má vycházet zevnitř. Přesto by se neměl nutně omezovat na jednu ustálenou podobu. Pokud se někdo cítí sám sebou v oblečení, kterým připomíná čarodějnici, je pochopitelné, že ji připomíná i uvnitř. Třeba svými zájmy, životním stylem, vírou, přesvědčením, apod.

© Samantha C. (http://instagram.com/midwintercrone):

"Čarodějnický" životní styl má zkrátka také své zákonitosti, svou podobu, která se mírně odlišuje mezi jednotlivými vyznavači tohoto životního stylu, ale vždy mají některé věci společné. Mentalitu "čarodějů" skvěle vystihují některá hesla, která lze najít třeba na Pinterestu ve formě obrázků - anebo i na jiných místech, pokud umíte hledat. Taková archetypální čarodějka je zkrátka živel, který žije dle svých vlastních pravidel, nebojí se temných stránek sebe ani ostatních, věří ve věci mezi nebem a zemí, ctí Matku přírodu a řídí se svou intuicí. Má své hranice a nenechá nikoho, aby si s ní zahrával. Také má určitý melancholicko-romantický pohled na svět. Pod Stregu lze krom čarodějnic také řadit zástupce a zástupkyně, kteří se více vidí ve světě víl a jiných magických bytostí a chtějí se podobat právě více třeba temným vílám než čarodějnicím nebo se inspirují bohémským stylem, historií, ... existuje množství různých pojetí Strega stylu.

great women quotes | Women Quotes Tumblr About Men Pinterest Funny And Sayings Islam About ...:

"Buď takovou ženou, která přiměje Ďábla si říct ,Sakra, ona je vzhůru.´
už jen tím, že se ráno dotkneš nohama podlahy."

A nyní se konečně dostáváme k oblečení. Strega obvykle nosí spíše tmavé barvy, jako je černá, fialová, vínová, ale také se u ní uplatní stříbrná a bílá a barvy země, např. tmavě hnědá nebo zelená. Oblečení může (podobně jako u Mori) působit lehce otrhaným, obnošeným dojmem, časté jsou asymetrické střihy, vrstvení, ale už se tolik nedrží A-linie, objevují se kalhoty, legíny, motivy připomínající nejen pohanství a čarodějnictví, ale také vesmír, kouzlo, nadpozemskost. A samozřejmě i přírodní motivy, jen temnější. Materiály mohou být opět spíše přírodní, bavlna, len, úplety a svetrovina, ale také kůže a samet. Dlouhé sukně mohou být k vidění stejně jako kratší. Strega může mít občas i určitý sex-appeal, který minule zmíněnému Mori chybí. Čarodějnice totiž už není malá holčička, je to sebejistá žena (až stařena). Celkové vyznění vždy záleží na tom, jestli se Strega inspiruje více gothic stylem, Mori nebo třeba bohémským. Jsou takové, které nedají dopustit na vzorované legíny a objemný svetr a jiné, které nosí rozevláté šatičky a klobouk. Fantazii se meze nekladou.

just casually braving the apocalypse by n-nyx on Polyvore featuring Raquel Allegra, Helmut Lang, Current/Elliott, River Island, Dr. Martens, Ann Demeulemeester, Dsquared2, Firetrap, H&M and Illesteva:

Co tedy může tvořit základ šatníku ve Strega stylu? V jednom zahraničním článku jsem našla tato doporučení:

 • dlouhá, objemná černá maxisukně (nebo dvě nebo tři)
 • několik skvělých naducaných svetrů
 • kardigan s asymetrickým lemem nebo vesta nebo obojí
 • černé tričko
 • vzorované legíny
 • černé košile nebo halenky s dlouhým rukávem (úpletové, zateplené)
 • zajímavé halenky
 • boty ve stylu Martensek
 • kožená brašna

Strega style basics by romantic-devil on Polyvore featuring adidas Originals, Rick Owens, Kofta, River Island, Lanvin, Philosophy di Lorenzo Serafini, Boohoo and Dr. Martens:

Osobně bych Strega styl stručně vystihla těmito několika slovy: * magický * sebejistý * temný * individualistický

Neboť taková Strega hledá magii v sobě i kolem sebe, nebojí se být sama sebou a jít svou cestou (bez ohledu na to, co si kdo myslí) a je hrdá na to, že je jiná a divná, užívá si to - a klidně si užívá i svou samotu, pokud nenajde ostatní, kteří ji ocení takovou, jaká je.

A co vy, líbí se vám? Chtěli byste více článků o tomto a podobných stylech (např. tahák na šatník v takovém stylu)?


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Simona Simona | Web | 14. prosince 2016 v 16:28 | Reagovat

To je hodně zajímavý, nikdy jsem o strega stylu nic nevěděla, i když jsem už tohle na někom viděla....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama