10 stylových esencí

10. ledna 2017 v 9:55 | Nerisa |  Vše o autentickém oblékání
Pokračujeme dále v sérii článků o dojmech a pocitech ve stylu. Minule byl test, kde jste mohli zjistit (alespoň orientačně), jestli je vám bližší JIN nebo JANG nebo to máte zhruba vyrovnané. Dnes s podíváme na 10 stylových "esencí", které vychází z jin/jang a již zmíněných dojmů a pocitů.

Co je to stylová esence?

Jednoduše řečeno je to souhrn dojmů a pocitů. A ty mohou být spíše jinové nebo jangové. Esence pomáhají určit, jakým dojmem by měl váš styl působit, každá má své prvky, které ji vyjadřují, zkrátka je to další věc, která vám pomůže objevit, kdo jste a co je váš styl - tentokrát trochu netradičně. Stylové typologie, jako je ta Kibbeho nebo Havlíčkové, už v sobě tyto esence přímo obsahují. Dá se říct, že stylové typy jsou spojením určitých esencí nebo jejich podružnějších prvků. Např. bohémský styl má spíše jinovou energii a je spojením jinové esence přírody s dalšími, drobnějšími prvky, z nichž některé mohou být i jangové, ale jádro je jinové.

Stylové esence pomáhají odpověděť na otázku: Jakými slovy lze popsat můj styl? Jak působí na ostatní?

Prakticky byste měli zjistit, že minimálně jedna z esencí (ale klidně i více) vystihuje váš a váš styl, cítíte se k ní jaksi přitahování, je "ta pravá". Pokud vám v testu vyšlo, že jste hlavně JIN, tak by hlavní esence (nebo převaha esencí) měla být z jinového spektra; a u JANGu naopak. Vyrovnaní mohou mít jednu JIN a jednu JANG nebo zkrátka zhruba stejný poměr energií. Příště vám dám nástroje k tomu, jak lépe poznat, které esence jsou ty vaše - a také co všechno pod ně spadá. Prakticky bude mít nakonec každá esence jeden článek jen pro sebe. Dnes si tyto esence pouze stručně představíme v několika slovech a obrázcích.


Hlavní JIN


MINULOST - nostalgie, stáří, opotřebení, tradice, inspirace historií
PŘÍRODA - přirozenost, mír, země, pasivita, útlum, udržitelnost, vnitřní síla, svoboda
ŘÁD - pořádek, pravidla, stabilita, vyrovnanost, dokonalost, uhlazenost, vznešenost
TEMNOTA - melancholie, svádění, provokace, hloubka, magie, destrukce, složitost, intuice
LÁSKA - soucit, spolupráce, mateřství, péče, bezpečí, domov, jemnost, ozdobnost, emoceHlavní JANG


BUDOUCNOST - inovace, změna, pohyb, trend, současnost, urbanismus
JEDNODUCHOST - praktičnost, čistota, rozum, vědění, minimalismus
INDIVIDUALITA - rebelie, nekonvenčnost, chaos
ZÁBAVA - nápadné, výrazné, pestré, extravagance, sport
SÍLA - odhodlání, postavení, hodnota, ostrostP. S. Můžete dospět k názoru, že se vám líbí spíše jangové esence, i když vám vyšel jin a naopak. Je samozřejmě možné, že test nevyšel stoprocentně, testy mohou být díky subjektivitě odpovídajícího nepřesné. Nicméně, esence jsou spíše doporučením a nástrojem, než pevně daným pravidlem. Můžete být spíše jangoví a tíhnout k esenci minulosti, nicméně ji budete vždy kombinovat s více jangovými prvky, aby vaše vnitřní jangová energie zůstala i navenek zachována. Příliš se to ale nestává. Lidé, kteří tíhnou k prvním pěti esencím mají spíše jinové vlastnosti; a naopak.

P. P. S. Tento přehled esencí je prozatím pracovní, je možné, že seznam ještě bude rozšířen. Různých dojmů a pocitů je opravdu obrovské množství, pokusila jsem se je shrnout do několika kategorií pro zjednodušení, ale pokud vás napadá něco, co do žádné nespadá, ptejte se v komentářích - možná to bude někam patřit a jen vás to nenapadlo anebo možná časem přidám další kategorie z dojmů, na které jsem zatím nepomyslela :-)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Verunka Verunka | 8. února 2017 v 17:33 | Reagovat

Tvůj blog je prostě boží!! Jsem šťastná, že jsem ho objevila, jen tak dál!!! :) Opravdu jsem se tady našla :)

2 Nerisa Nerisa | Web | 13. února 2017 v 12:38 | Reagovat

Díky! To mě těší :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama