Fantasy styl

Strega, styl evropské čarodějnice

13. prosince 2016 v 12:05 | Nerisa
Minulý týden jsem psala o japonském stylu Mori-kei a Dark Mori, jehož nositelky připomínají pohádkové vílí dívky. Tentokrát se budu věnovat stylu, který se jim podobá a inspiruje se jimi, ale je více evropský, umírněný a dospělejší. Také se narozdíl od výše zmíněných japonských stylů neomezuje striktními pravidly. Tento styl se nazývá Strega a jeho název pochází z italského slova pro označení čarodějnice a tento čarodějnický styl je zajímavou kombinací fantasy a pohanských symbolů, vintage, vrstvení, temnoty a dalších prvků tvořících styl novodobých čarodějnic.

Swamp Witch by n-nyx on Polyvore featuring Edun, NLY Trend, Raxevsky, AllSaints, witch, wicca, postapocalyptic and strega:

Jak už jsem zmínila, Strega není natolik omezena pravidly jako třeba Mori (resp. nemá žádný přesný manifest a definici, ačkoli existují různé texty, které se o definice pokouší nebo tvoří nepsaná pravidla, plus ji někteří lidé rovnou zaměňují s Dark Mori). Nejznámější seznam "pravidel" pro životní styl a oblékání ve stylu Strega zní takto:

 • Strega znamená čarodějnice a tento pojem je také jádrem celého stylu
 • žádná další pravidla nejsou potřeba
 • neexistuje ucelený soubor barev, které musíte nosit
 • inspiraci bere z pohádek, folklóru, mýtů a všech věcí kouzelných
 • inspiruje se styly gothic, boho, mori a jakýmikoli dalšími chcete
 • je to jiný styl než Mori a není nijak vázán na japonskou kulturu
 • nejde o gothic styl a tímpádem není vázán ani na tuto subkulturu
 • nikdo nemůže tvrdit, že ví, co je Strega a zakázat někomu jinému, aby používal toto označení
  - Strega je prostě ta čarodějnice uvnitř nás

Výsledky dotazníku

1. listopadu 2016 v 11:30 | Nerisa
Před nějakým tím týdnem jsem zveřejňovala odkaz na průzkum týkající se oblečení inspirovaného fantasy, který měl za účel zjistit, jak velký by byl mezi "fantazáky" zájem o něco takového. A co by se jim konkrétně líbilo. Všem, kteří hlasovali, tímto děkuji a na tomto odkaze máte k dispozici konečné výsledky. Pokud jste líní si grafy procházet a přesto vás zajímá, k jakým závěrům se došlo, krátce zjištěné skutečnosti shrnu.

Výzkum tedy probíhal od 25. 9. do 9. 10. a zúčastnilo se jej 43 lidí, z nichž největší část zabíraly ženy a věk byl nejčastěji mezi dvaceti a třiceti lety. Počet respondentů je příliš malý na to, aby šlo říct, že tak to tedy je a většina fantazáků smýšlí tímto způsobem. Jde o malý vzorek, ale i tak je skvělé se dozvědět něco o názoru lidí na to, co děláte/plánujete dále dělat.


 • Většina lidí, kteří už se do vyplňování dotazníku dali, uvedla, že by měla zájem o nošení nějakého fantasy oblečení. Většina také již vlastní něco v tomto stylu, ať už tedy přímo kostým nebo alespoň tričko s logem fantasy seriálu nebo hry.
 • Nejvíce se líbily tyto styly: vznešený/historický; temný a nadpozemský
 • Nejmenší zájem je o styl kočovníků a víl. Lovecký je zhruba průměrný.
 • Většina lidí nakupuje oblečení v kamenných obchodech, někteří také na e-shopech a pár kupodivu i v second-handech.
 • Za jeden kus oblečení jsou naši fantazáci ochotni zaplatit do 800, někteří za handmade dají i více.
 • Jako pisatelku blogu mě zaujal fakt, že větší množství lidí ve svém stylu úplně jasno nemá. Patnáct jich má pocit, že svůj styl už našli. Což je skvělé. A ti ostatní tam doufám také jednou budou.
 • Jinak zde vítám ty, kteří se rozhodli si zjistit něco více o fantasy oblečení a uvedli to i v dotazníku. Info najdete v této rubrice + chystám celý e-book na toto téma.


Tímto máme shrnutí výsledků za sebou, nechci nudit ty, kteří nejsou až tak zvědaví; a ti co zvědaví jsou mají nahoře odkaz na všechny grafy a tabulky :-)

Pro mě osobně bylo asi nejdůležitější zjištění jaké styly se nejvíce líbí a kudy bych se tedy měla ubírat s příštími kolekcemi. Třeba úspěch nadpozemského mě docela překvapil. Samozřejmě by bylo také hezké mít kamenný obchod a ráda bych snížila ceny, ale bohužel, taková výroba a pronájem něco stojí a tak nemůžu mít, co chci. Alespoň ne teď. Jednou třeba i ten obchod bude reálný. Je potřeba mít nějaké sny :-)

A co si o průzkumu myslíte vy? Hlasovali jste a překvapilo vás, pro co hlasovali ostatní? Podělte se.


Velký průvodce fantasy stylem - rasy - ukázka

18. října 2016 v 10:44 | Nerisa
Prvotní motivací ke spuštění tohoto blogu byl záměr psát o tom, jak se může fantasy projevovat v oblékání - to ví většina stálejších čtenářů, neboť to připomínám docela často. Mohli jste také získat pocit, že tento záměr ustoupil psaní pro větší skupinu lidí, o hledání svého stylu a různých typologiích. Není to tak úplně pravda. Samozřejmě považuji obě témata za velmi důležitá a myslím, že módních blogů je hodně, ale komplexní o různých stylech ne. Přesto chci dát na vědomí, že na fantasy stylu se pracuje. Možná výsledky zatím nevidíte, ale již nějakou dobu píši e-knihu, která se tématem zabývá do hloubky. Je to práce na delší lokty, neboť se k tomu věnuji i mnoha jiným projektům a nemám žádné podklady. Při psaní o jiných stylech vycházím ze zahraničních článků, no co se fantasy oblékání týče, slouží mi pouze inspirativní obrázky různých outfitů z Pinterestu, ale teoretický základ dávám dohromady sama. Proto píši tak pomalu. Teprve to vymýšlím, podobně, jako kdybych psala román. Opírám se ale samozřejmě o své znalosti fantasy umění, literatury, her a historie odívání.

Zkrátka, článků je zatím málo, ale bude jich více a bude onen e-book. Abych vám ukrátila čekání na další informace, mám tady pro vás celou ukázkovou kapitolu o oblékání různých ras. Dopsala jsem ji nedávno a ještě bude mít zřejmě pár úprav a rozšíření, jde o první koncept. Každopádně alespoň vidíte, na co se můžete těšit :-)


A ty jsi, chlapče, jaké rasy?

Chceme-li se podívat na fantasy a oblékání opravdu do hloubky, nezbývá nám, než všechny styly oblékání ve fantasy také podrobně rozdělit. S jiným vzhledem se totiž setkáme u lidí a s jiným u elfů, hraničáři se liší od mágů a to už nemluvě o různých pohlavích nebo společenských vrstvách.


Lidé

Začneme lidmi, neboť ti jsou pro nás nejznámější a nejsnáze uchopitelní. Lidské oblečení většinou nejvíce vychází z reálného odívání v dějinách naší civilizace, především tedy ze středověku a počátku novověku. Záleží na reáliích (rozumějte, souboru zvyklostí, znalostí, mýtů a faktů o daném fantasy světě) světa, kterým se inspirujeme, ale často se setkáváme s jasným rozdělením oblečení ženského a mužského stejně, jako tomu bylo ve středověku. Dámy nosí sukně a šaty a pánové kalhoty a košile. Pokud mají dámy stejná práva jako muži a jsou mezi nimi i bojová povolání, jejich oděv se často inspiruje právě mužským, přidávají se k němu však vypasovanější svršky, třeba i korzety nebo šněrovačky bez kostic (nestahují pas). V různých fantasy hrách se často setkáváme s nešvarem nedostatečného a/nebo nepraktického oblečení pro ženy. Je přirozené, že vhodné fantasy oblečení by mělo nejen nějak vypadat, ale také plnit funkci, pro kterou je určeno. Tedy pokud chcete vyrazit na larp za lidskou ženu-bojovnici, zvolte raději klasickou kroužkovou košili místo "okované podprsenky" :-)

Stručně řečeno, fantasy oblečení pro lidskou rasu často vychází z reálného středověku nebo se jím alespoň velmi inspiruje. Nosí se tedy kalhoty (plátěné i kožené), lněné košile, kroužkové košile, různé druhy historického brnění a zbraní, šaty a sukně, šněrovačky, haleny, spodní košile, zkrátka na co si jen vzpomenete při studiu historického odívání. Existují ovšem i světy, kde jsou zbroje a oděvy více stylizované, setkáte se s tím hlavně v počítačových hrách (World of Warcraft, Lineage,…).

Bezvěký, "The Ageless One"

8. srpna 2016 v 8:39 | Nerisa
Existuje jedna skupina nadšenců do fantasy, která se jaksi vymyká chápání. Je těžké je nějak uchopit, jak oděvně tak myšlenkově, neboť vždy jako by přesahovali svůj svět, svou dobu. Jsou to staré duše oplývající značnou moudrostí a jiným náhledem na svět. Jejich oblečení připomíná anděly, bohy, duchy a jiné nehmotné a nebeské bytosti. Neradi poutají pozornost, ale pokud se již rozhodnou být vidět, lze je jen těžko přehlédnout. Často mají určitou víru, ať už je to buddhismus, pohanství nebo křesťanství, a tato víra je drží pohromadě spolu s vírou v sebe, kterou mohou nabýt i po těžkých životních zkušenostech.

Archetypy: bůh, bohyně, vědma, mudrc, poustevník, duchovní, anděl, duch, příp. elf, elfka

Domény: příroda, nadpřirozeno, moudrost, udílení rad, víra, věštění, vedení, vyšší sféry

Charakteristické rysy: moudrý, stará duše, vůdčí typ, snaha ostatním pomáhat udílením rad, upřímnost, pravdivost, autenticita, vidí do lidí, jsou schopni odhadnout budoucnost, samotářští, své nitro si nechávají pro sebe, jejich moudrost a ostatní kvality mohou být na první pohled skryty pod masku "obyčejného" člověka

Coastal cardigan and garden tapestry dress:

Divoký, "The Wild One"

3. srpna 2016 v 8:35 | Nerisa
Fantasy přitahuje různé typy lidí. Někdo sní o životě víly, jiný by rád byl součástí královské rodiny, mocným válečníkem anebo třeba bardem, tulákem a svobodným člověkem. Divocí mají blízko k hippies, etno, boho a podobným stylům. Inspirují se dávnými kočovníky, cikány, potulnými minstrely, hledači dobrodružství a také vesnickými čarodějnicemi. Svoboda je zkrátka na prvním místě. Také mívají silné pouto s přírodou, oblíbili si jdnoduchost, přirozenost, pohodlí.

Archetypy: cikán, cikánka, kočovník, kočovnice, dobrodruh, potulný minstrel/bard, divoká lesní čarodějka

Domény: putování, cestování, příroda, zvířata, tanec, hudba, rukodělná tvorba, svoboda, divoká podstata člověka

Charakteristické rysy: svobodomyslní, chaotičtí, strach ze závazků, láska k hudbě a tanci, odvaha, bezstarostnost, temperament, žití v přítomnosti, zájem o okultismus a přírodu

gypsy girl:

Silný, "The Strong One"

1. srpna 2016 v 16:37 | Nerisa
Pokud hledáte něco drsnějšího a praktičtějšího, konečně jste se dočkali. Toto je skupina bojovníků, lovců a průzkumníků, kteří potřebují hlavně něco praktického, nikoli poslední "módní výstřelky". Ani fantasy výstřelky. Prim hrají kalhoty, košile, vesty a krátké kabátky nebo bundy. Inspirují se nejen fantasy lovci a bojovníky, ale zasahuje sem i post-apo, steampunk a lehká moderna, které se přibližují. Chtějí jen pár prvů fantasy k současnému pohodlnému a praktickému oblečení.


Archetypy: bojovník, rytíř, bojovnice, amazonka, lovec, lovkyně (Artemis), barbar, viking, valkýra, šermíř, pirát, pirátka

Domény: boj, odvaha, dosahování cílů, lov, přežití v přírodě, znalost lesů, střílení z luku, šerm, příp. lsti, krádeže, porušování pravidel, rebelie (směs bojovníka & temného)

Charakteristické rysy: odvážní, horkokrevní, hrdí, silní, schopní, nezávislí, praktičtí, samotářští, upřímní, tvrdí

Leather tabard: Can probably be converted out of opshop finds, would look amazing.:

Hravý, "The Playful One"

29. července 2016 v 8:16 | Nerisa
Ve fantasy můžeme najít mnoho různých bytostí a povolání. Jsou tam čarodějové, princezny, králové, elfky a samozřejmě také různé bytosti z lidové slovesnoti, jako jsou víly, skřítci, satyrové, dryády, nymfy a spousta dalších. Tyto bytosti mají ustálenou podobu, představujeme si je často jako malé, hravé, až uličnické. Vzpomeňte třeba na vílu Zvonilku. Víly si obvykle představujeme v různých šatičkách, tedy vyjma českých víl, které jsou vysoké jako lidé a nosí spíše lehké pavučinkové róby. O ty v tomto článku příliš nepůjde. Skupina hravých miluje přírodu, zábavu, hry, žertíky a samozřejmě také víly a jiné přírodní bytosti a chce se jim podobat. Narozdíl od jiných skupin dávají přednost přirozenosti, takže se málokdy líčí, nebarví si vlasy, nosí raději oblečení z přírodních materiálů v přírodních barvách a připomínají otrhanější a někdy i barevnější verzi etno.

Archetypy: víla, skřítek, elf (malý lesní, nikoli vysoký elf), trpaslík, dryáda, rusalka

Domény: zahradničení, příroda, ekologie, bylinkářství, přírodní léčitelství, zábava, hry, divadlo (spíše improvizační), bavení, vtipy, kanadské žertíky, hudba, ruční práce

Charakteristické rysy: hraví, optimističtí, milovníci přírody, ekologové, citliví na chemikálie (raději se jim vyhýbají), přirození, sami sebou, bezprostřední, "nikdy nedospějí", milují děti a zvířata, nesnáší pravidla, společenské normy, etiketu

The peacock fae dress, with bustle skirt and corset laced back:

Vznešený, "The Noble One"

27. července 2016 v 8:51 | Nerisa
Vznešení jakožto podtyp fantasy stylu mají v souvislosti s klasickými oděvními styly asi nejblíže k elegantním či okázalým, představují milovníky luxusu, tradic, ověřených postupů a vhodného společenského chování. A co je větší tradice, než oblečení inspirované historií? Většinou si příliš nepotrpí na fantasy výstřelky, raději nosí nákladné róby nebo minimálně luxusně vypadající kousky inspirované viktoriánským obdobím, vintage, příp. i obdobím gotického slohu. Mohou být také fascinováni elfy s jejich elegancí a určitou odměřeností, tedy s takovými, jací byli třeba v Pánu prstenů. Jejich styl se může také prolínat s nebo podobat steampunku (jeho více viktoránské variantě) a victorian goth.

Archetypy: král, královna, šlechtic, šlechtična, elf, elfka, gentleman, dáma

Domény: slušné vychování, etiketa, elegance, střídmost, tradice, vládnutí, společenské rozhovory, pikniky, plesy

Charakteristické rysy: mají rádi pravidla a tradice, doma mají uklizeno, sbírají umění, mají rádi staré věci s historickou hodnotou, vyjadřují se vždy slušně a ohleduplně, jejich dům může připomínat palác, milují plesy, divadlo, koncerty vážné hudby, cítí se lépe na hradech než ve velkoměstě, nemají rádi aktuální rychlý a moderní životní styl, váží si rodiny

:

Temný, "The Dark One"

21. července 2016 v 8:56 | Nerisa Žůrková
V nedávném článku jsme si lehce nastínili několik možností, jak pojmout svůj fantasy styl. Dnes se budeme hlouběji zabývat prvním z pomyslných fantasy "podtypů", kterým je Temný.

Achetypy: čaroděj, čarodějka, temný mág, vědma, věštec, intrikán, svůdce, svůdkyně, démon, upír

Domény: Magie, věštění, intriky, svádění, uctívání bohů, provokace, rebelie, melancholie, oddělenost od "slušné společnosti"

Charakteristické rysy: cítit se nepochopený, zvláštní, působit tvrději, než ve skutečnosti je (jsem), zakládání si na své jedinečnosti, introverze, zájem o esoteriku, záliba v umění, fascinace temnotou, neobvyklými věcmi, kladný vztah k sexualitě, černý humor, dramatičnost, velká emocionalita


Lovely outfit. Maybe a bit toned down for day to day wear would be better though:

Jak pojmout svůj fantasy styl?

17. července 2016 v 8:38 | N.
Nedávno jsem psala článek o tom, co je to fantasy a jak souvisí s oblékáním, jak by mohl vypadta takový fantasy styl. Pokud jste ho vynechali, doporučuji přečíst zde, především poslední odstavec. Dnes navážu malým zamyšlením a zároveň návodem o tom, jak lze fantasy styl různě pojmout, jaké můžeme mít podtypy a pro koho se fantasy styl vůbec hodí.

Nejprve, pro koho je fantasy styl? Odpověď je jednoduchá a jistě nijak překvapující - pro všechny milovníky fantasy. Ať už jste fanoušci upírů, víl, elfů, čarodějů nebo vlkodlaků, ve fantasy stylu si můžete najít něco pro sebe. A dokonce i pokud máte rádi historii, neboť fantasy styl z historie z části vychází (především ze středověku) a lehce ji upravuje, modernizuje a přibližuje dnešní době. Takže můžete milovat fantasy a oblékat se podobně jako čarodějka (obzvlášť, pokud vás okultismus, new age, esoterika, tarot, apod. zajímá také) anebo nosit košile podobné středověkým a přibrat tak do šatníku svůj obdiv k rytířům starých dob. Dobrá zpráva je, že ve fantasy je tolik možností, že se nemusíte přizpůsobovat jemu, ale ono se přizpůsobí vám. Co tím myslím? Tak jednoduše. Již jste se tady setkali s různými styly, Kibbeho typologií a tak podobně a víte, že každý máme určité fyzické proporce, určité barvy, které nám sluší a také předpoklady (fyzické a hlavně psychické) pro určitý styl. Třeba jste sportovní, třeba jste romantická, elegantní, éterická, ... v zásadě si většina stylů dokáže utvořit svou fantasy variantu. Možná ne elegantní, protože ti dávají přednost klasice a tomu, co je respektované a nosí se běžně (žádné výstřelky), ale většina jiných se v nějaké podobě fantasy stylu najde. Dokonce i ti sportovní (šermířky a šermíři).

Jaké jsou tedy možné podoby fantasy stylu? V zásadě je jich nepřeberné množství. Jednak proto, že ještě nebyl dostatečně pojmenován a definován a také proto, že je to velký, různorodý žánr a každý nositel a každý autor jej bere po svém. Těžko mohu v jednom článku pojmout veškeré možné verze a podtypy, ale pokusím se vám přiblížit alespoň pár, pro inspiraci. Pokusím se být stručná a někdy jim věnovat podrobnější samostatné články, ale je to těžké, protože o tom píši tak ráda :-) Pokud se vám nehchce číst všechno, prostě mrkněte na obrázky a přečtetě si odstavec u toho, který vás zaujme nejvíc!
 
 

Reklama