Gothic

5 důvodů, proč bychom se měli všichni inspirovat gothic stylem

27. května 2016 v 11:32 | N.
V jednom z článků jsme si již vysvětlovali, co je to gothic a že se nejedná přímo o oděvní styl, ale je to spíše hudební subkultura. Přesto má tato subkultura svůj osobitý styl oblékání a na ten se dnes zaměříme a to konkrétně tak, že si povíme, proč a v čem je tento styl skvělý a jak by mohl každého z nás inspirovat, tedy i ty, co mají jiný styl oblékání. Co by měl dělat každý, i když není goth? Doufám, že po přečtení článků se mnou budete souhlasit v tom, že těchto pět věcí až tak dobře neumíme, narozdíl od nich, ale měli bychom.1. Gothici se nebojí vyčnívat z davu, užívají si to

Potkáte-li na ulici někoho ve stylu romantickém, elegantním či sportovním, sotva si takového člověka všimnete. Možná bude hezky oblečený a podíváte se, ale příliš emocí to ve vás nevyvolá. Zkuste si však někdy všimnout reakcí okolí na někoho, kdo je oblečený velmi výrazně, třeba celý v černé - gothici zkrátka jsou vidět a pokud nechtějí svůj styl skrývat a chtějí jej nosit, musí se tím smířit. Buď musí mít odvahu být sami sebou anebo si pozornost užívat. Ať už tak či onak, ne každý si dokáže za svým stylem stát, ať už je jakýkoli. Gothici to umí nebo se to musí naučit. A my bychom se to měli naučit také. Naučme se vyčnívat z davu, být sami sebou a být na to, kým jsme, hrdí. Ostatně, díky oblečení se na ulici dva gothici poznají a hned vidí, že někdo další má podobný oděvní a hudební vkus. Dobrá záminka k hovoru s někým, s kým byste mohli mít dost společného, ne? Minimálně tedy snahu o sebevyjádření. A i to se počítá.

Goth girl:2. Jejich životní styl a oblečení spolu korespondují

Jelikož tento oděvní styl vychází z hudby, je jasné, že minimálně hudba bude všechny gothiky spojovat. Není to však jen v hudbě. Nositelé gothického oblečení mohou milovat podobné druhy umění nebo mít společné koníčky. Mnoho gothiků se zajímá o esoteriku, fotografování, malířství, historii, poezii, literaturu, ... samozřejmě mohou mít i jiné, "netradiční" koníčky, jako pečení bábovek nebo zahradničení. Pokud má ovšem někdo odvahu nosit navenek svůj styl, proč by se omezoval ve svých oblíbených činnostech? Jednou už se naučil jít proti nesouhlasu okolí, může v tom tedy pokračovat i mimo oblast odívání. Nač chodit do práce, kde nevyužije své talenty? Nač se věnovat věcem, které baví ostatní, ale jeho ne? Mezi gothiky je spousta rozdílných jedinců, netvrdím, že jsou všichni stejní. Někdo je spíše romanticky založený, čte knihy a básně, poslouchá i vážnou hudbu, miluje růže a historii a to se odráží nejen v oblečení, ale i jiných věcech, co dělá. Někdo je naopak spíše rocker/punker, chodí do klubů, kouří, jezdí na motorce a nenechá si svůj životný styl vymluvit nikým jiným. Ví, kdo je a to ve všem, nejen v oblékání. Zádrhel může nastat jen ve chvíli, kdy se snaží zavděčit komunitě ostatních gothiců a některé věci zásadně nedělá (i když by chtěl), protože nejsou dost "drsné a temné". To je pak ale na zvážení každého, jestli je to opravdu jeho styl a bude za ním stát stejně jako za věcmi, které s k němu nehodí - anebo chce jen někam patřit.


gothic:

Oblékání v rámci gotické subkultury

14. října 2015 v 19:38
Mnoho z vás už nejspíš někdy slyšelo pojem "gothic" co se výrazného a neobvyklého oblékání týče. Mezi různými alternativními styly oblékání je tento jedním z nejrozšířenějších, dokonce i u nás se stává čím dáltím běžnějším, jestli však tolerovaným, to už je debata na někdy jindy. Dnes se vám pokusím osvětlit o co se skutečně jedná, bez příkras a mýtů prezentovaných v některých časopisech, na fórech pro teenagery nebo třeba populárních webových stránkách (či magazínech) toužících po senzaci, aniž by pomysleli na to zeptat se skutečně znalých členů této subkultury. Neboť jde opravdu o hudební subkulturu a ne přímo o oděvní styl. Začnu pár informacemi o tom, z čeho gothic vychází.


Gothic subkultura vznikla v Anglii zhruba v 80. letech minulého století a za její kolbéku je považován klub s názvem Batcave. Dá se říct, že vznikla z punku, neboť právě z něj vycházela při prvních pokusech o jiný styl oblékání, hudby a velmi okrajově snad i smýšlení. Gothici neměli tolik potřebu revoltovat a měnit společnost. Ano, chtěli se odlišovat a dát najevo, jak vidí svět, což zprostředkovali pomocí jisté "temnoty". Ta se odrážela nejen v černé barvě jejich oblečení, ale především právě v hudbě. Nikoli metal, ale rock, dnes označovaný gothic rock, případně pak další hudební odnož zvaná darkwave. Tato hudba má specifickou atmosféru a kdybyste ji slyšeli, pravděpodobně byste ji právě označili za jaksi temnou, nejen texty, ale i samotným melancholickým vyzněním. Kultovní skupiny jako The Bauhaus, Sisters of Mercy či Siouxsie and the Banshees jsou dobrými příklady, ale dnes už se gothici přiklání i k "melodičtější", pomalejší a méně rockové hudbě, jako hrají skupiny Faun nebo Persephone.

Mnoha lidem by se takový druh hudby nelíbil, už proto, že by s nimi v hloubi nerezonovala, zkrátka by se jim nelíbila její přílišná pochmurnost, ale ta se právě gothikům líbí, jelikož souvisí s jejich vlastním smýšlením a především cítěním. Nerevoltují, jak již bylo řečeno, spíše podléhají svému smutku nad tím, jak svět vypadá. To neznamená, že jsou to veskrze depresivní lidé, kteří se nikdy nesmějí, jsou stejní, jako ostatní, jen zkrátka mají určitý vkus na hudbu, oblékání, některé druhy umění, zjednodušeně řečeno, mají právě rádi onu temnotu a vyžívají se v ní. Být gothikem není o tom, jak se člověk narodí, což někteří (často mladší a historie subkultury neznalí) tvrdí, ne zcela, protože jistý vkus máme vrozený, ale také se může s věkem a zkušenostmi proměňovat. Máme-li tedy uvažovat o gothice jako o něčem pro vyvolené, lze onu "vyvolenost" poměřovat pouze dle vkusu na hudbu (základ subkultury) a nikoli jiných predispozic.

Pryč od psychologie, nyní k oblékání. Když se řekne gothic, co si představíte? Možná nic, možná zvláštně vypadající muže a ještě častěji ženy, celé v černém, co byste přirovnali k pracovníkovi pohřebního ústavu. Pakliže čtou někteří zástupci z řad gothiců, doufám, že se neurazí, neboť prezenuji obecně rozšířený názor, nikoli svůj vlastní a mým záměrem není kohokoli urážet. Každopádně, pro většinu gothiců (tedy těch, kteří se oblékají v tomto stylu, mnozí se řadí do subkultury, ale nedávají to na sobě znát) jsou barvy opravdu důležité a z většiny vystihují jejich styl oblékání. Těmito barvami jsou černá, fialová, červená, šedá, bílá, růžová, tmavě zelená a tmavě modrá, obvykle. Lze je doplnit i jinými, ale co se týče klasického koloritu, pohybuje se nejčastěji v mezích těchto osmi. Černá je vidět nejvíce, ale to neznamená, že je zcela nutné nosit jen ji.


Samotné oblečení se od "běžného" odlišuje určitými prvky, jako je zdobení, materiály, střih, apod. Inspiruje se historickým odíváním, tedy jsou běžné dlouhé sukně, korzety, bílé košile a halenky, ale má mnoho podtypů, takže někteří gothici vypadají jako by vypadli z viktoriánské Anglie, zatímco jiní spíše jako punkeři či rockeři v černém. Klasické jsou právě rockovo-"historické oděvy", např. u žen tílko, krátká široká sukně, korzet, plus nějaké doplňky. Zdobí se hojně krajkou, používají se materiály jako síťovina, samet, dokonce i latex. Typické boty jsou tzv. glády (to mají gothici společné s metalisty), tedy vyšší černé boty se šněrováním. Potisky a motivy jako jsou lebky, kříže, růže, apod. jsou běžné. Stejné motivy se vysyktují na špercích. Ty bývají cínové, stříbrné, různá bižuterie, ale opět kříže na krk, symboly pohanské a čarodějnické (ankh, pentagram), také sametky s přívěsky připomínajícími kamej.

Více k oblečení a samotné ukázky třeba přijdou v příštích článcích, dnes šlo jen o takový obecný přehled. 
 

Reklama