Handmade a fair trade

Proč je handmade tak drahé?

30. srpna 2016 v 8:50 | Nerisa
Po minulém článku o výhodách handmade se podíváme na zoubek největšímu problému, který nám brání nakupovat ručně dělané lokální věci. Můžeme se obávat nízké kvality, ale nejvíce nás většinou děsí jiná věc - cena. Jsem Češka jako vy, vyrostla jsem tady a vím, jak těžké je si tady pořádně vydělat. Platy jsou nízké, nezaměstnanost místy vysoká a rozhodně není na vyhazování. Navíc to zkrátka není v naší povaze. Tady se pořád šetří a šetří a kdo šetří, má za tři. Kdo na tom nevyrostl? A nejčastěji šetříme na sobě, protože je sobecké utrácet za sebe. Takové handmade věci zní jako hezký výstřelek pro boháče, ale co my, obyčejní lidé? Jak si my máme vydělat na něco takového? Navíc studenti, ano, my studenti jsme na tom s penězi prachbídně. Ačkoli mi to nedá a musím říct, že mnohým by stačilo nechlastat a měli by hned i na jiné věci.

Dost bylo stesků na finanční situaci našeho národa, myslím, že na úvod by to stačilo. Věřte mi, že chápu, jaké to je nemít na rozhazování. A také mi věřte, že ani výrobci handmade na rozhazování nemají.

Chcete vědět, proč je handmade tak drahé? Vysvětlím vám to. A doufám, že máte rádi čísla. Bez těch se to neobejde.

Hlavní tři položky tvořící cenu každého výrobku jsou tyto:

Materiál
Práce
Provozní náklady

Materiál v oblasti handmade oblečení zahrnuje především látky a galanterii. Látky u maloobchodníků se pohybují zhruba v tomto rozmezí:

úpletypevná bavlnasatény, šifony, polyestervlna směsová, čistáhedvábíluxusní, např. vyšívané látky
200 - 400 Kč/metr150 - 300 Kč/m80 - 300 Kč/m300-800 Kč/m1000 - 1500 Kč/m1000 - 3000 Kč/m

Existují výjimky a výprodeje, ale toto jsou běžné ceny. Pokud máte samozřejmě tolik zákazníků, že si můžete dovolit nakupovat u velkoobchodníků, ceny za metr už jsou nižší, ale zase musíte nakoupit třeba množství za minimálně tři tisíce, což malý živnostník nebo návrhář silně pocítí.

Jdeme dál. Spotřeba látek. Pokud myslíte, že ten metr stačí, mýlíte se. Různé oděvy mají různou spotřebu látky. Tabulka níže ukazuje orientačně spotřebu látky pro velikost 34, větší velikosti mají spotřebu ještě vyšší.

obyčejné tričko,
tílko, košile, halenka
kolová sukně
nebo řasená sukně
zimní kabátsakojednoduché šatysložitější šaty, s kolovou sukní,
večerní róba, apod.
1 m až 1,5 m2 metry2 - 4 metry2 - 3 metry1, 5 - 2 metry2 - 4 metry

Některé modely mohou mít zdvojenou spotřebu látky, neboť jsou z látky průsvitné, příp. jedné průsvitné a jedné neprůsvitné. K těmto cenám je ještě třeba připočítat u některých modelů podšívky (cca 150 Kč/m) a galanterii. Galanterie zahrnuje všechny zipy, knoflíky, ozdobné lemy, krajky. Zip pořídíte mezi 5 a 20 korunami, knoflíky jsou na tom podobně, krajky jsou už dražší, záleží na kvalitě zpracování a složitosti. Mohou se pohybovat od 50 Kč/m až po třeba 200 Kč/m!

Jde vám z toho hlava kolem? Nedivím se, ale ještě nekončíme. Zatím máme pouze třetinu ceny - materiál. Řekněme, pro snadnější další počty, že šijeme obyčejné tričko jaké koupíte v řetězci za dvě stovky. U handmade výrobce tolik určitě stát nebude. Dle tabulek si sami můžete spočítat, že jen materiál vás bude stát zhruba 400 Kč. A to předpokládáme, že nepotřebujeme žádnou podšívku, zip ani krajku.

"Slow fashion" aneb není náš rychlý životní styl až příliš rychlý?

27. srpna 2016 v 22:52 | Nerisa
Žijeme v době, kdy se vše rychle mění. Mění se trendy a nejen módní, technika jde kupředu, k dispozici je stále novější a novější elektronika a každý rok se vyhazuje neslýchané množství věcí. Naše babičky, za kterých nic nebylo, by zaplakaly a často si stěžují, že dnešní mladí všechno hned vyhazují. Máme igelitové sáčky na jedno použití, módu na jednu sezónu (ale častěji jen na týden, než přijde nové zboží). Rychle, rychle, rychle. Fast food, fast fashion. Že je tento konzumní životní styl neekologický a neekonomický se ví už dávno. Navíc ta naše rychlá móda vzniká v hrozných podmínkách. Pojem fair trade je užíván stále častěji. Udržitelnější životní styl si získává nové zastánce s každým týdnem, ale pořád jich přibývá pomaleji než lidí, kteří se rodí do evropských, amerických a asijských rodin a vyrůstají v nové rychlé spotřebitele. Je to problém.

"K výrobě jednoho kilogramu bavlny je totiž potřeba 7 000 až 30 000 litrů vody. Podle Water Footprint Network je 8 000 litrů vody potřeba k výrobě jednoho párů džínů a zhruba 2 500 litrů k výrobě jednoho trička. Kolik triček a džínů máte ve skříni vy a kolik vody tedy proteklo při výrobě vašeho oblečení?"


Proto se dnes objevuje nový pojem, tzv. slow fashion, pomalá móda. Začalo to u slow food (jíst pomalu, v restauracích nebo doma, z kvalitních surovin, jídlo si vychutnávat) a teď volání po zpomalení přichází i do módy. Co to pro nás znamená?

Zásady slow fashion jistě není tak těžké uhodnout. Preference malých obchůdků a lokálních butiků a pořizování si oblečení, které vydrží několik let, místo sledování módních trendů a nakupování oblečení ve velkých řetězcích. Slow fashion říká, že je lepší si koupit něco, co se vyrábí déle, je kvalitnější a také dražší, než mít plnou skříň levných hader vyrobených kdo ví kde. Raději oblečení na míru než konfekci. Raději ocenit něčí práci než očekávat nízkou cenu. Je to jednoduché, ale neumíme to. Zvykli jsme si, že máme hlavně šetřit a sledovat trendy a nemáme za žádnou cenu nosit pořád dokola to samé a teď se po nás chce pravý opak? Jistě vás nikdo nenutí dávat slow fashion šanci. Ale zkusit to můžete. Co třeba si tentokrát k Vánocům přát originální, na míru ušité šaty od českého návrháře či švadleny místo pěti triček? Možná vás to nechytne. A možná zjistíte, že je to mnohem lepší a už se k fast fashion nikdy nevrátíte.

Proč nakupovat handmade?

22. srpna 2016 v 20:10 | Nerisa
Aktuálně je témeř trendem spojovat své nakupování s určitým sociálním povědomím a dávat přednost lokálním nebo handmade produktům před společnostmi porušujícími všechny zásady fairtrade. Přesto je to trend poměrne nový, nebo řekněme, staronový. Než přišla průmyslová revoluce a rozšíření celosvětového obchodu, nehrozilo, že byste kupovali květiny, které včera sklidili v Holandsku, rajčata ze skleníků ve Španělsku nebo elektroniku z Číny (ano, jistě, elektronika tehdy také nebyla). Lidé se zásobovali sami nebo brali od sousedů a lokálních podniků. Co je dneska označeno handmade a zní jako něco lehce etno a divného, bylo kdysi tím jediným, co lidé znali. Dnes už práce lidských rukou kolikrát nemá takovou hodnotu, především proto, že větší hodnotu přikládáme penězům a ty nám továrny šetří. Šetří jimi i na svých zaměstnancích. A ano, handmade tvorba je náročnější a dražší. Proč je tedy takovým trendem? Proč by měla zajímat VÁS?

Od biofarmářů k ručně vyráběným šperkům nebo oblečení. Není náhodou, že se Fler stal tak úspěšným serverem. Zde je pět důvodů, proč je lepší nakoupit (nejen) oblečení a doplňky, které jsou handmade:


1. Originalita

Řetězce se snaží odlišit jeden od druhého, převážně značkou, marketingem, reklamou a přístupem. Velké firmy mohou do marketingu investovat velké částky, ale to neznamená, že se opravdu liší. Zdá se, že obchody mají jakousi hranici, zábrany, přes které nejdou. Rozhlédněte se kolem a najděte něco, co nikde jinde nekoupíte. Když jsou v módě třásně, maxitriřka a etnostyl, najdete je v každém obchodě. Všude, unisono. Řetězcům totiž nezáleží na tom něco tvořit, nejde jim o radost z uměleckého sebevyjádření. Chtějí vytvořit věci, které se prodají - a to je celé, víc je nezajímá. Je mnohem méně rizikové prodávat to, co nosí "všichni" než se pokoušet o nějakou originalitu. Naproti tomu handmade výrobci a řemeslníci většinou mají svou práci jako koníček. Tvoří to, co se jim líbí a co by sami nosili, nikoli jen to, co je všude. Naopak, snaží se odlišit, protože nemohou konkurovat cenou ani rozpočtem na reklamu. Dávají do tvorby svou osobnost a jelikož je osobnost každého jiná, lze najít mnohem větší variabilitu. Upřímně musím říct, že když jdu do obchodu s bižuterií, sotva mě něco zaujme. Myslela jsem, že prostě nejsem typ na šperky. Ale když jsem se dostala k metal/gothic e-shopům a pak třeba k Fleru, najednou nacházím spoustu krásných šperků dle mého vkusu, nikoli vkusu korporací. Když nejdete s proudem, řetězce určené pro proud vás neuspokojí.


 
 

Reklama