Jaké nosit barvy?

Kombinování barev

14. června 2016 v 21:21 | N.
Za součást smyslu pro módu, styl a oblékání je považován i cit pro kombinování barev. Cit pro kombinování barev může být do určité míry vrozený, ale dá se i z části naučit. Každý má navíc tento cit jiný. Někdo je spíše konzervativní, necítí se dobře ve výrazných barevných kombinacích a nerad zkouší nové. Jiní lidé mají témeř dar od boha zkombinovat to, co jiným připadá nezkombinovatelné. Každopádně, vždy je dobré si trochu rozšířit obzory (obzvlášť pokud vrozený cit nemáte) a poohlédout se u jiných, jaké barvy nosí a které spolu vypadají dobře. Dobrým místem inspirace jsou pak i různé články na módních webech anebo jednoduše nástěnky na Pinterestu. Pomohou naprostým neználkům i lidem, kteří zkrátka jen potřebují rozšířit obzory.

Color combination, color pallets, color palettes, color scheme, color inspiration. #color #color_palettes #new_year #christmas #happynewyear #inspiration:

Co se týče teorie kombinování barev, existuje několik hledisek, dle kterých spolu určité barvy ladí. Nejjednodušší je asi kombinování tón v tónu - neboli zkombinování více odstínů (světlejších a tmavších) jedné barvy. Taková kombinace může být pro někoho nudná, někdo má naopak rád jistotu. Záleží na povaze. V praxi to pak znamená, že máte např. bledě modrý top a tmavě modré kalhoty, k tomu opět světlé nebo tmavé boty, doplňky, apod.

Jarní typ a jeho tři podtypy

25. května 2016 v 9:37 | N.
Poslední položkou barevné typologie, kterou se budeme zabývat, je typ jarní. Tento typ se obvykle vyznačuje blond vlasy se zlatými odlesky (ale mohou časem ztmavnout do světle hnědé), broskvovou pletí, která se snadno opaluje, modrýma nebo zelenýma očima v teplém odstínu a tím, že mu sluší teplé, veselé, jarní barvy, jako je lososová růžová, broskvová, meruňková, zlatá, tyrkysová a hrášková zelená. Jarní typ je v České republice poměrně vzácný, ale určitě se dají i zde nalézt jeho zástupci.

Teplé/pravé jaro


Amy Adams.....♨️cs♨️:

Teplý jarní typ má přirozeně výraznou, sytou barvu očí, buď modrou nebo zelenou a občas i světlejší oříškově hnědou. Vlasy má světle nazrzle hnědé nebo medovou blond. Jarnímu typu často blond barva zůstává až do dospělosti, zatímco letnímu časem ztmavne. Jarní typ by měl také dbát na to, že jeho blond barva musí být teplá, jako sluneční paprsky, nikoli chladná platinová blond (pokud by se odbarvoval). Pleť může být narůžovělá, broskvová nebo se opálit do světle hnědé. Tomuto typu sluší výrazné, syté barvy jarní palety.

. Hair • Golden blonde, strawberry blonde, golden brown, light brown, red, or auburn (all with red or golden undertones) Eyes • Turquoise, teal blue, aqua, clear blue, blue green:


Podzimní typ a jeho tři podtypy

19. května 2016 v 8:59 | N.
Předposledním barevným typem je podzim, který se vyznačuje hnědými vlasy se zlatými odlesky, očima v barvách hnědé či zelené v teplých odstínech, nazlátlou pletí (často má pihy). Sluší mu teplé, podzimní barvy, jako je cihlová červená, rezavá, hnědá, khaki, zlatá, a další. Opět se podíváme na tři podtypy.

Pravý/teplý podzim

Amy Pond / Karen Gillan:

Tento podtyp se vyznačuje především vlasy, které bývají hnědé s příměsí červené, tedy nazrzlé až úplně zrzavé a bude jim slušet rudá barva na vlasy, pokud se barví. Oči bude mít ve světlejších odstínech hnědé a zelené. Pleť může být broskvová, narůžovělá, ovšem s teplým podtónem (nikoli modrým). Mívá nazlátlé pihy. Slušet mu budou veselejší, jasnější barvy podzimní palety.

Ooh Très Chic: THE SKIN TONE SEASONS: AUTUMN:Zimní typ a jeho tři podtypy

11. května 2016 v 17:28 | N.
Minule jsme se seznámili s podtypy letního typu, dnes se detailněji podíváme na zimní typ. Zimní typ se obecně vyznačuje tmavými vlasy v černé nebo tmavě hnědé barvě, hnědýma nebo modrýma očima jejichž bělmo ostře kontrastuje s duhovkou, světlou pletí, která se neopálí a nemívá pihy a samozřejmě tím, že mu sluší studené a výrazné barvy. Jako jediný typ má ve své paletě černou barvu.


Chladná/pravá zima


VEST : Mango HAT : Zara DRESS/TIGHTS : H & M PUMPS : Chanel:


Chladná zima má obvykle spíše světlé oči, modré nebo šedé, samozřejmě studeně modré - neboť zima je stejně jako léto typem studených barev. Pleť může být velmi bledá anebo lehce narůžovělá, nikdy nebude dohněda opálená, to se dřív spálí. Vlasy má tradičně černé, příp. tak tmavě hnědé, že až jako černé vypadají. Nosit by pak měla ty barvy zimní palety, které jsou výrazné, kontrastní. Sluší jí i výraznější líčení, především tmavá rtěnka.


Ooh Très Chic: THE SKIN TONE SEASONS: WINTER:

Letní typ a jeho tři podtypy

5. května 2016 v 15:23 | N.
Barevnou typologii jsme si již krátce představili v tomto článku. Dnes se detailněji podíváme na letní typ, který je v české populaci asi nejběžnější. Letní typ patří mezi studené typy, tedy mu sluší studené barvy a to světlé, zaprané, jemné. Typické jsou pro něj pastely. Jeho nejvýraznějším znamením jsou vlasy "myší hnědé" barvy, tedy jakési neidentifikovatelné směsi hnědé a šedé, dá se říct. Mnoho letních žen barvu svých vlasů nesnáší právě proto, že závidí rudovláskám, blondýnkám a černovláskám. Někdy se rodí jako blondýnky, někdy už s tmavšími vlasy. Některé letní typy mají vlasy tmavě hnědé a pak se mohou plést s jinými typy. Oči mají studené hnědé, modré nebo zelené. Pleť bledá s modrým podtónem, ale mohou se opálit. Rty nejčastěji jemně, světle růžové. Ale pozor, letní typ, stejně jako ostatní, má několik podtypů. Ne každý letní typ má stejné barvy vlasů, očí a pleti a ne každému sluší ty stejné barvy. Ano, v zásadě vypadá každé léto dobře v letních barvách, ale ještě má podtyp, který určuje opravdu ty nejlepší, nejslušivější. Podtypy jsou tři.


Chladné/pravé léto

Love this blazer & I'm gonna make this scarf:


Chladné léto se vyznačuje tmavými vlasy, které kontrastují se světlou pletí, a jasnýma, modrýma nebo šedýma očima. Může se plést se zimním typem, ale zimní typ má vlasy ještě tmavší a zářivě bílé oční bělmo. Chladnému létu sluší tmavé, ale čisté barvy, ani příliš jasné ani zašedlé.


Ooh Très Chic: THE SKIN TONE SEASONS: SUMMER:


Které barvy mám nosit?

23. února 2016 v 21:58 | N.
Nelze popřít, že barvy jsou pro náš osobní styl velmi důležité. Ať už milujeme širokou škálu barev anebo máme jen pár svých oblíbených, je zajisté mnohem jednodušší si koupit nový kousek oblečení, když víme, po jakých barvách se máme dívat. Někdo má pro barvy a jejich kombinování přirozený cit, někdo se tuto dovednost musí teprve naučit. Někdo je konzervativní, někdo je schopen jít do velmi neotřelých barevných kombinací. Jisté však je, že každý z nás má k barvám nějaký osobní vztah, ať už určité barvy milujeme či nesnášíme. Vodítkem při hledání vhodných barev pro nás nám může být barevná typologie, zmiňovaná v předchozím článku. Co když se nám ale naše barvy nelíbí? Co když ani se znalostí své palety nevíme, jaké kousky si kupovat a jak barvy kombinovat? Co když jsme z těch barev tak zmatení, že bychom nejradši chodili jen v černé? Tento článek je zde od toho, aby vám co nejlépe poradil s výběrem těch vhodných barev právě pro VÁS.

Výběr barev můžeme provádět podle vícero parametrů, či hledisek, chcete-li. Záleží na vašich osobních preferencích, na vaší přirozené barevnosti, na vaší povaze a věcech, které máte rádi a rádi děláte a konečně na vašem stylu oblékání (i když jej třeba ještě teď neznáte, ale nemějte strach, i k tomu si časem pomůžete). Je dobré si najít ty nejvhodnější barvy podle všech hledisek a zjistit, které se vyskytují nejčastěji, nejlépe ve všech seznamech. Tyto barvy pak budete nosit.

Ještě pár slov ke kombinování barev. Pokud opomineme extravagantní typy, které se vyžívají v mnoha barvách a barevných kombinacích a/nebo umí barvy dokonale sladit (ty rady nepotřebují), je zde takový základní "tahák" pro ty z vás, kteří neumí barvy sami kombinovat. Vyberte si několik hlavních, vašich nejoblíbenějších a přitom ideálně neutrálních barev a v těch si pořizujte stěžejní kousky šatníku, jako jsou např. kabáty, boty, kabelky, společenské šaty, kalhoty a sukně, ostatní barvy používejte na topy, šaty, doplňky, šátky, apod. Má to svou logiku. Pokud máte jako základní barvy černou, modrou, bílou a hnědou, můžete si koupit topy v šesti dalších barvách a přesto se vždy budou hodit alespoň k jedněm kalhotám, sukni, kabátu, apod. Co se týče právě kabátů a podobných kousků, který máme v šatníku jeden či dva (u někoho to jsou i boty, někdo má velmi mnoho párů bot), je nutné je vybírat obzvlášť obezřetně a v barvě, která se hodí k většině ostatních barev v šatníku. Je to samozřejmost, ale lépe zmínit, než vynechat. A teď už k samotnému výběru barev.Barevná typologie, aneb které barvy se mi hodí k obličeji

O barevné typologii byl celý předchozí článek, není tedy nutné se k ní opět vracet nijak podrobně. Pokud vy anebo vaši blízcí dokážete určit svůj typ, máte z půlky vyhráno a hned si dokážete kdekoli na internetu najít svou paletu barev, které by pro vás měly být vhodné. Není nutné se jí plně řídit, jak si ještě řekneme u dalších hledisek výběru barev (ostatně, existuje mnoho stylových typologií, které barevnou typologii zcela ignorují). Pokud svůj typ určit nedokážete, zde je pár tipů: Máte-li od přírody světlé vlasy, pravděpodobně jste buď léto anebo jaro. Druhým nejlepším vodítkem je barva očí. Pokud máte světlé vlasy a jasně modré oči, pravděpodobně jste jaro. Pokud máte světlé vlasy (nejčastěji tzv. myší šeď) a oči modré, zelené nebo hnědé (ovšem pozor, vždy jsou studeného tónu, často jakoby zašedlé), asi jste léto. Zimní typ mívá vlasy hodně tmavé, černé anebo tmavohnědé, ale je to studená tmavohnědá (opravdu se dost blíží černé), světlou pleť a oči s výrazným konstrastem mezi bělmem a duhovkou. Zimní typ se dle mého názoru poznává asi nejlépe, přesto se setkávám s tím, že jsou některé podzimní typy zařazovány pod zimní. Zimní typ nemá nikdy pihy. Podzimní často ano, navíc má sytě hnědé vlasy. Pokud se ani tak nemůžete rozhodnout, přizvěte někoho na pomoc a zkoušejte si nejvýraznější barvy jednotlivých typů (např. oranžová bude slušet podzimu, zima a léto v ní budou vypadat hrozně).

Nepomohlo-li to a svůj typ stále neznáte, nevadí. Zeptejte se známých, která barva vám podle nich sluší nejvíce. Možná vás nasměruje. Anebo zjistíte, že pořád nevíte. Netrapte se tím, máme další hlediska, dle kterých budeme barvy hledat. Pokud paletku máte, dejte si ji někam před sebe.

Barevná typologie a její využití v životě

2. listopadu 2015 v 10:50 | N.
Barevná typologie je celosvětově rozšířená teorie, dle které se všichni lidé dělí do 4 barevných typů pojmenovaných dle ročních období. Jaro, léto, podzim a zima. Který jste typ vychází z toho, jaké přirozené barvy mají vaše oči, vlasy a pleť. Proč je dobré znát svůj typ? Proč vlastně někdo tyto typy vymyslel? To je jednoduché. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč určité barvy a odstíny vám sluší, zatímco jiné ne? Vychází to právě z vaší přirozené barevnosti, popsané těmito typy. Každému z typů sluší určité barvy, resp. jejich odstíny. Zatímco podzimní typ vypadá naprosto nádherně v oranžové, letnímu typu zoufale nesluší.

Bohužel, vaše barvy jsou dané od narození a váš typ zůstane stejný po celý život, takže pokud jste chladný typ (léto, zima), nebudete moci nikdy nosit barvy teplých typů (jaro, podzim), jako je např. právě oranžová. Samozřejmě, ty barvy nosit můžete, ale budete v nich vypadat starší, nemocní, zkrátka vaši přirozenou krásu nepodtrhnou, ale potlačí. Správné barvy naopak vyzdvihnou vše, co je na vás krásné. Špatná barva prezentuje sama sebe, dobrá barva dá vyniknout VÁM. To je důvod, proč mnoho stylistů, módních návrhářů, poradců i laické veřejnosti ovládá teorii barevné typologie a aktivně ji ve svém životě využívá. Já musím přiznat, že se jí neřídím vždy stoprocentně, protože existují barvy, kterých se nedokážu vzdát, ani přes to, že mi nesluší tolik jako moje (mdlé a nevýrazné) barvy.

Pokud zapátráte na internetu, jistě najdete dost článků o této typologii i s ukázkami, co s obličejem udělá špatná barva a správná barva. V zahraničí šli ještě dál, než my tady v ČR, a rozdělují každý ze čtyř typů na další podtypy, což už mezi články českých pisatelů tak často (a dovoluji si tvrdit, že vůbec) nenajdeme.

Na této typologii je úžasná její univerzálnost a že, narozdíl od různých typologií oblékání, platí bez výjimek, zkrátka každý se v ní najde. Ze začátku, než získáte cit pro poznávání jednotlivých typů, sami nedokážete možná určit ani ten svůj (ostatně většinou je lehčí se bez příkras podívat na ostatní, než na sebe, vždy nějaký typ prostě chceme být a ten náš se nám líbit nemusí...), později budete schopni poznat a zařadit každého, tedy alespoň za předpokladu, že má přirozenou barvu vlasů a uvidíte ho v barvách více různých typů. U některých lze typ poznat velmi snadno, u jiných velmi těžko. Čím více svůj typ člověk potlačuje, tím hůř se dá poznat, jaký je ten přirozený, původní a správný. Pro zábavu můžete zkoušet typy určovat třeba u celebrit v televizi. Ty to ostatně umí často velmi dobře maskovat :-)

Stručně o jednotlivých typech + ukázky barev z pinterestu

Jarní typ
U nás v ČR žen jarního typu příliš nenajdeme, asi nejběžnější je typ letní, docela častý ještě podzimní, občas zimní. Žena jarního typu patří mezi teplé typy, tedy mezi její barvy patří teplé barvy a takové jsou i její přirozené barvy. Jarní žena má obvykle buď blond nebo zrzavé vlasy, spíše světlé a je snad jedinou, které blond barva vlasů vydrží až do dospělosti (i když ne každá to tak má). Její vlasy mají na slunci zlaté odlesky. Pleť má světlou, ačkoli se docela dobře opaluje, a vždy má zlatavý podtón, nikdy ne modrý. Pokud má pihy, jsou zlatohnědé a rty má jemně růžové. Oči má nejčastěji v odstínech zelené nebo modré, modrá je často výrazná, tmavá a s teplým podtónem, nikoli vybledlá a chladná jako u zimních nebo letních typů.

Žena jarního typu by měla nosit zlaté šperky. Sluší jí teplé, něžné a veselé barvy, může nosit meruňkovou, zelenou, růžovou, modrou - vše v teplých odstínech. Pro lepší představu přikládám odkaz na ukázku barev - zde 
 

Reklama