Oblékání dle postavy

Co sluší různým typům postavy

31. května 2016 v 12:24 | N.
Při tvorbě vlastního stylu musíme myslet na vícero věcí. Jaká je naše povaha, koníčky, co denně děláme, co nás specifikuje. Jaké máme rádi barvy, které barvy nám sluší. A také jaký je náš typ postavy, v čem vypadáme dobře, co zvýrazní naše přednosti a co nám naopak škodí. Klasicky máme typy postavy - hruška, jablko, obdélník a přesýpací hodiny. Někdo rozlišuje ještě další, ale pro začátek tento přehled postačí. Pro případ, že běžně nesledujete módní blogy a nevíte, který je váš typ a jak se obléknout, naleznete zde krátké shrnutí. Pokud vás zajímá více, zapátrejte, na internetu je toho psáno opravdu hodně.

Jak zjistíte svůj typ postavy?

Jednak pohledem do zrcadla (příp. se zeptejte upřímné kamarádky, protože někdy si rádi přibarvujeme nemilou skutečnost) a pak také měřením. Obzvlášť, pokud jste nejistí mezi dvěma typy, měření může pomoci. Někdy se zaměňují třeba přesýpací hodiny s hruškou a pak stačí změřit boky a hrudník - když jsou zhruba stejné, přesýpací hodiny, když jsou boky větší, jste pravděpodobně hruška. Hlavním vodítkem je ale šíře ramen, pokud je stejná jako u boků, můžete být i přesýpací hodiny s menším poprsím. Hruška mívá ramena uzší než boky a silnější stehna (máte-li mezi nimi mezeru, je to také spíše ukazatel na přesýpací hodiny).Typ hruška

Tento typ má větší zadeček a stehna, uzší pas, méně výrazná a široká ramena (měla by být uzší než boky) a méně výrazný hrudník. Proto připomíná hrušku, váha a tuk se soustředí dole. Pokud navíc trpí nadváhou, má zadek (s lehkou nadsázkou řečeno) naprosto nepřehlédnutelný. Často takové typy můžete vídat na ulici. Co s takovou postavou? Pokud můžete a chcete zhubnout, jen do toho. Pokud ne nebo to nepotřebujete, zkrátka se s tím smiřte. To je ostatně rada pro každou postavu. Najděte přednosti, naučte se je ukazovat a se zbytkem se smiřte a neřešte to. Každý je nějaký a je to dobře, protože jednotvárnost je nuda. Kdyby každý měl přesýpací hodiny, kdo by pak nosil ty rovné modely, určené pro jiné typy postav? Nikdo.

Tak milé hrušky, co si tedy obléci? Pokud máte velká stehna, snažte se najít kalhoty, které přes ně budou volnější (necpěte se za každou cenu do těch malých džínů - žádný typ postavy by neměl nosit příliš malé oblečení!). Pokud máte štíhlou postavu podobnější přesýpacím hodinám, můžete si v zásadě dovolit všechny přesně padnoucí kalhoty (rozumějte, rovné, slimky, zvonáče které nejsou přespříliš široké, vyhněte se kalhotám volným typu boyfriend nebo nabíraným). Tričko nebo halenku noste raději vždy přes kalhoty, u sukní můžete naopak zastrkávat i dovnitř pro zvýraznění pasu. Pas zvýrazňujte ostatně pořád. Pásky, šaty projmuté v pase, ... Sukně jsou také vaše velké kamarádky, hlavně ty áčkové po kolena. Široká sukně maskuje větší zadeček a pokud navíc zdůrazníte pas, budete připomínat ty "ideální" přesýpací hodiny. Podobný střih hledejte u šatů, výraznější vršek, prostřžení v pase a volnější sukně. Můžete i maxišaty s rovnou, splývavou sukní. Šortkám se spíše vyhněte a když už je chcete nosit, pečlivě vybírejte střih, který vám bude lichotit. Většinou trochu delší, nikoli miniaturní. Zvýrazňovat budete krom pasu také hrudník, tedy přesněji na něj budete poutat pozornost a přidávat opticky váhu - proto se hodí halenky s nabíraním, volánky, zkrátka bohatější a střihově zajímavé (ale to opět nejde ke každému stylu, ne každý je volánková romantička).

Floral prints and pink pointed heels for spring style:Typ přesýpací hodiny

Říká se, že tento typ je ideální a může nosit všechno a cokoli, ale není to vůbec pravda. Existují styly a typy oblečení, které tomuto typu zoufale nesedí. Přesýpací hodiny potřebují svou postavu zvýraznit. Pokud ji schovávají do pytlovitých šatů, rovných střihů a podobných věcí (k vidění na anorektických modelkách), nikdo si ani nevšimne, jak krásnou postavu mají a všechna snaha o hezké oblečení je zbytečná. Přesýpací hodiny mají zhruba stejně velké boky a hrudník a výrazně uzší pas, proto potřebují svůj pas vždy zvýrazňovat. Cokoli přes něj visí jim nelichotí. Navíc je v obchodech často těžké sehnat šaty, které mají tak velký rozdíl mezi pasem a boky, protože obchodníci počítají s tím, aby se do šatů vlezly méně vytvarované postavy (kterých je asi více?) a zanedbávají přesýpací hodiny (mohla bych vyprávět). Jaká je pomoc? Buď velmi upnuté šaty z pružných materiálů, které se natáhnou přes prsa a boky a v pase viset nebudou anebo pásky. Pásky jsou velcí kamarádi, proto si jich pořiďte hned několik na všechny příležitosti.

Noste tedy všechno, co vaše křivky zvýrazní. Noste s klidem hlubší výstřihy, hlavně véčkové. Noste šaty obepínající tělo. Vyhněte se všemu volnému, pytlovitému. Můžete mít samozřejmě rozšířenou sukni, podobně jako hrušky, ale vezměte si k ní něco úzkého nahoře. Můžete mít také šaty nabírané v pase, ale nejspíš je nebudete potřebovat, jestli mi rozumíte. Nahoře i dole máte dost křivek. Zavinování všeho druhu by vám mělo lichotit. Sukně téměř jakékoli délky, můžete si dovolit i mini (pokud tedy nejste, řekněme, široké přesýpací hodiny, pak opatrně). Kabátky, svetry a ostatní svršky noste projmuté nebo s páskem. Vaši postavu úplně zabije hranatá kožená bunda. Vůbec se spíše vyhýbejte hranatým tvarům, sluší vám splývavé, obepínající, měkké. Můžete si dovolit zužující se sukně i kalhoty, dokonce i ty pro mnoho postav nelichotivé volánky u boků (viz obrázek). Ženské, romantické šaty vám obvykle budou slušet víc než strohé, pouzdrové.

Kat Dennings in red:

Dramatický chlapecký typ - Flamboyant Gamine

26. dubna 2016 v 21:14 | N.
U Kibbeho chlapeckého typu je ta zvlášnost, že jej popisuje jako kombinaci jinu a jangu (nízká výška a drobná postava, ale aktivní energie, povaha). Pokud má navíc příměs dramatického jako tento podtyp, jang je silnější, ale stále - dramatický je jen doplňkově, hlavním typem je typ chlapecký. Pokud v tom máte zmatek, není divu, pojďme si tedy tento podtyp lépe popsat. Stejně jako chlapecký typ je dramatický chlapecký typ silný, dynamický a agresivní, může mít soutěživou povahu, živou a mladistvou, průbojnost je dramatickou příměsí ještě zvýrazněna. Drzost a porušování pravidel jsou jim přirozené. Ano, pravidla byla stvořena od toho, aby byla porušována. Alespoň co se módních pravidel týče. Výškově je tento typ malý, ale to nevadí, protože se dokáže prosadit i tak. Nosit by měl geometrické a asymetrické tvary, výrazné oblečení (ať už tvarově nebo barevně), kalhoty, krátké sukně, košile, svetry, trička, divoké nápisy, fantazii se meze nekladou. Jediným "pravidlem" je, že oblečení musí být mladistvé a jangové (tzn. žádné něžné kraječky, kytičky, ale naopak pruhy, obrazce, čáry, ostny, ...). Část oblečení by měla být na tělo, buď tričko nebo kalhoty (a k tomu roztrhané... a ještě řetízek nebo něco na ně, hlavně žádná nuda a uhlazenost). Úče se nejvíc hodí krátký, rozčepýřený, asymetrický, "pixie cut" (na obrázku). Odvaha, drzost, rebelie a smysl pro humor jsou jejich poznávací znamení.


Pixie cut:


Fyzický vzhled
 • výška malá, kolem 160 - 170, samozřejmě i míň
 • výrazné kosti, špičatá nebo hranatá ramena, úzké, šlachovité tělo, skoro žádné křivky
 • ruce a nohy jsou vzhledem k výšce docela velké
 • ostré nebo široké a hranaté obličejové rysy, špičatý nos, brada, vystupující lícní kosti
 • často velké oči, plné rty, obdélniková nebo oválná tvář
 • vlasy téměř jakékoli, nejčastěji buď hodně hrubé nebo velmi jemné

Co nosit
 • asymetrické, nepravidelné tvary, krátké a široké geometrické tvary s ostrými nebo oblými okraji
 • rozbité linie, žádná uhlazenost, naopak, pestrost, rovné linie
 • látky by měly být lehké, pevné, na kabáty a kalhoty spíše hrubé, na večer klidně lesklé, metalické látky
 • detaily by měly být opět asymetrické, geometrické, nepravidelné, stejně tak výstřihy (čtvercový, příp. rolák), velké a výrazné knoflíky, spony u pásků, pas může být snížený, délky radši krátké, ale hordí a dolní díl by měl být v kontrastu (dlouhý top a krátká sukně a naopak)
 • saka s ramenními vycpávkami, krátké bundy, mohou být volnější, vždy jaksi "hranaté", příp. asymetrické, mohou mít zdůrazněný pas, ale vždy s tím, že končí nejníže v úrovni boků
 • základní sukně je krátká a rovná, ne delší než po kolena, můžou mít i skládané sukně jako školačky
 • kalhoty by měly připomínat pánský styl, být z hrubších látek, klidně noste 7/8 déky, příp. můžete mít i velmi úzké, vypasované džíny nebo legíny (ideálně s geometrickým potiskem, k tomu tričko výrazné barvy a bundu)
 • šaty by měly dobře sedět a objímat siluetu, být ze středně hrubých látek, mohou mít snížený pas, dobré jsou pletené šaty, délka jako u sukní po kolena a kratší
 • svetry vypasované, hrubší vlna, spíše krátké
 • halenky úzké, rovné, jednoduchý výstřih, matné i lesklé, hlavně žádné romantické ozdůbky
 • barvy by měly být výrazné, odvážné a poutat pozornost, žádný tón v tónu, radši barevné kombinace než více odstínů jedné barvy, mohou to být i poněkud extravagantní kombinace (někomu to neladí a ničemu to nevadí)
 • doplňky geometrické, moderní, třeba originální designový šperk, kabelky kožené, pevné, přes rameno, barevné punčochy, kovové šperky

Ukázky:

Pinterest zde, zde a zde
Polyvore zde a zde - klasicky anglické avoid znamená tomuto se vyhněte, tak se nenechte zmást

Dramatický klasický typ - Dramatic Classic

19. dubna 2016 v 19:47 | N.
Na rozdíl od jemně klasického typu, který je ovlivněn jinovou energií a typem romantickým, dramaticky klasický typ tíhne k jangovým energiím a - samozřejmě - dramatičnosti. Klasický typ je fyziky symetrický, vyrovnaný, tento podtyp s příměsí dramatického typu má však ostřejší rysy, hranatější tvary, výraznější kosti. Vnitřně jde o osobnosti, které se umí ovládat, jsou kultivované, elegantní a klidné s trochou majestátnosti, charisma a síly dramatických. Tento typ se může chvílemi nacházet v některých charakteristikách typu klasického i dramatického (pokud čte články o hlavních typech), ale měl by pamatovat na to, že je více klasický než dramatický. Silueta by měla být rovná, splývavá. Šperky, kabelky i boty by měly mít podobné geometrické tvary, ale s ostrostí to není třeba přehánět. Vhodný je uhlazený účes, může být asymetrického střihu. Líčení může být lehce dramatičtější, tmavé rty nebo oči. Účelem je najít a ukázat onu rovnováhu mezi sofistikovanou elegancí a vnitřní silou a odvahou.


Ralph Lauren:


Fyzický vzhled:
 • výška střední až vysoká
 • vyrovnané tělesné proporce
 • boky, hrudník i pas se zdají být v jedné rovině
 • někdy bývá pas uzší
 • končetiny jsou spíše dlouhé
 • ramena, ruce a obličejové rysy tíhnou k hranatosti
 • oči a rty jsou střední velikosti
 • harmonie fyzických proporcí, neutrálnost, průměrnost - spojená s hranatostí a ostrostí dramatických
 • vlasy silné nebo lehké a jemné, ale nebývají drsné, mohou být přirozeně zvlněné
 • pokud přibere, většinou v oblasti břicha, boků a stehen

Co nosit:
 • trojúhelníkové tvary, širší u ramen, úzké při okraji, příp. další geometrické tvary, nic kulatého, jemného
 • rovné, silné linie, oblečení dobře padnoucí na tělo, ideálně na míru
 • kvalitní až luxusní materiály, středně silné (tedy ani hrubá vlna ani jemné šifony), pevné plátno, kašmír, gebardén, tvíd, spíše matné, ale výjimečně mohou být i lesklé (na večer)
 • do saka či kabátu jsou nutné ramenní vycpávky
 • sako ostatně nutně potřebujete, nejlépe ve více provedeních na různé příležitosti
 • sukně rovné a úzké, mohou být ale lehce nabírané v pase nebo mít nějaký zajímavý detail
 • šaty klasické, úzké, mohou mít zdůrazněný pas, např. širokým páskem, snížený pas i jej zcela ignorovat
 • klasické kalhoty, pánského střihu, rovné, padnoucí
 • svetry by měly být spíše jemné, buď klasické s propínáním anebo delší cardigan
 • potisky by měly být geometrické, barevné, kontrastní
 • klasické lodičky, boty italského typu, podobné pánským, hranatá špička
 • pásky velké, výrazné, široké, s velkou geometrickou přezkou


Ukázky:

Pinterest zde, zde a zde
Polyvore zde a zde

Jemný klasický typ - Soft Classic

9. dubna 2016 v 16:05 | N.
Ženy tohoto typu mají dle Kibbeo jin a jang téměř vyrovnaný, s mírnou převahou jinu. Narozdíl od typických klasických potřebují jemnější materiály a siluety, inklinují k romantičnosti, ženskosti. Jejich fyzické proporce jsou vyrovnané, ale zoblenější, než u čistě klasických. Neměly by zapomínat, že jsou především klasické a romantičtější prvky by měly být v menšině. Na druhou stranu, určitá jemnost být musí, přemíra tvrdosti a klasické svázanosti tomuto smíšenému typu nelichotí. Povahově jde o sofistikované dámy, které mají rády řád, eleganci a poslouchají svou hlavu, zatímco si stále zachovávají svou ženskost a mateřské a pečovatelské sklony.


:


Fyzický vzhled:
 • střední výška
 • tělo symetrické, se zaoblenými místy (ramena, boky)
 • obličejové rysy budou jemnější, oči větší, delikátní nos, plné rty a tváře
 • ruce a nohy jsou měkké, neinklinuje tolik k osvalenosti
 • vlasy bývají rovné, hedvábné nebo jemné
 • nebudou extrémně vysoké nebo naopak malé, nebudou hodně zaoblené s vosím pasem,
  nebudou mít chlapeckou postavu ani tvrdé tělesné a obličejové rysy


Co nosit:
 • jemné a zaoblené tvary v kombinaci s rovnými
 • hladké a měkké materiály v kombinaci s pevnějšími
 • jemné řasení, nabírání, větší jemné mašle
 • vhodné jsou luxusně a čistě působící materiály, jako je hedvábí, kašmír, batist, semiš, krep
 • barvy by měly ladit, buď tón v tónu nebo neutrální, jemné (šedá + růžová, béžová + modrá,...), nikoli křiklavé kombinace, dobrý není ani přehnaný lesk, spíš matný, na večer
 • kabátky klasického střihu s lehce zdůrazněným pasem
 • sukně volné a splývající, může být tulipánový střih, délka po kolena, příp. klasická kostýmková sukně v kombinaci s jemnějším topem; kalhoty klasické, neutrální barvy, rovné, po kotníky, cigaretové, příp. lehce nabrané v pase
 • halenky jemné a elegantní, stejně tak svetry, např. propínací s drobnými knoflíčky
 • šaty elegantní, se zdůrazněným pasem, mohou mít řasení, sukni střihu do A, rozevláté
 • vzorům se spíše vyhněte a když už, tak jen jemné, téměř neviditelné, jako kreslené vodovkami, drobné květy, apod.
 • uzké pásky, klasické kožené kabelky a lodičky, elegantní klobouky, perly


Ukázky:

Pinterest zde, zde a zde
Polyvore zde a zde

Dramatický přírodní typ - Flamboyant Natural

30. března 2016 v 9:51 | N.
Jejich energie jsou jangové, neboť jsou spojením dvou jangových typů - přírodního a dramatického. Základní tvar jejich těla je buď dlouhý nebo široký a hranatý. Mají výrazné a silné rysy, aniž by měly přílišnou ostrost dramatických. Povahově jsou odvážní, charismatičtí, inovativní, kreativní a impulzivní, ochotní pustit se hned do akce. Jsou ale také otevření, milí, přátelští, a ne tak rezervovaní - dá se s nimi dobře seznámit. Budou na ně sedět něktré charakteristiky přírodního typu a některé dramatického, ale nemají stejnou míru energií obou typů. Jsou především přírodní a až pak lehce dramatičtí. Takže i jejich oblečení bude hlavně přírodní, s pár silnějšmi detaily dramatického typu.


Fyzický vzhled:
 • výška střední nebo vysoká
 • široká ramena
 • dlouhé ruce a nohy
 • velké ruce a nohy
 • končetiny tíhnou k osvalenosti
 • tvar těla spíše rovný a hranatý
 • málo výrazná ňadra a pozadí
 • výrazné obličejové rysy
 • buď velké oči anebo malé a úzké
 • vlay jsou buď velmi hladké a jemné anebo naopak velmi silné, hrubé


Co nosit:
 • volnější siluety, vyhněte se příliš strohým (dramatický) anebo naopak příliš ženským, oblým
 • linie prodloužené a rovné
 • látky různých textur a tloušťky, na večer i lesklé, na den spíše hrubé, vlněné, kůže, kožíšek, manšestr, tenké pak těžší (jako jsou úplety), nevhodné jsou jemňoučké látky, jako šifony (příliš romantické, jinové)
 • detaily jsou tím, co přitáhne oko, oním prvkem dramatičnosti, měly by být velké, výrazné, asymetrické
 • výstřihy volné, nijak přísně definované
 • ramena zvýrazněná
 • kabáty, svetry a saka by měla být volnější, raději dlouhá
 • sukně dlouhé a rovné, v kombinaci se zajímavějším topem, který zvýrazní ramena
 • krátká sukně může být také, nejlépe s hodně volným tričkem
 • detaily jako kapsy, knoflíky, nášivky, ano, vyhněte se výraznému řasení
 • volnější kalhoty, klidně pánského stylu
 • originální, výrazné pásky a kabelky
 • velké klobouky
 • praktické boty, i v pánském stylu, na léto na klínku, na večer prostší lodičky
 • výrazné doplňky, hranaté se zaoblenějšími okraji
 • užívat si můžou výrazné, divoké potisky, zvířecí i exotické motivy


Ukázky:

Pinterest zde, zde a zde.
Polyvore zde a zde.


Tlumený přírodní typ - Soft Natural

22. března 2016 v 8:11 | N.
Další z jangových typů s příměsí jinové energie, tentokrát Tlumený přírodní typ. Tento typ je v základu jangový, což se projevuje ve struktuře kostí určitou hranatostí, zatímco jinové energie reprezentuje větší měkkost paží, víc křivek, či plnější rty a tváře. Pokud jste tímto typem, pak jste osobou přirozeně upřímnou, otevřenou, rozumnou, živou a pohodářskou, ačkoli je to zjemněno smyslem pro umění, kreativitu a vnitřním vyzařováním, šarmem, který k vám poutá pozornost. Silueta vašeho oblečení by měla být měkčí, splývavá, jemných liní s měkkými okraji. Ne zase příliš, hranatější tvary s okrouhlým zakončením by měly být tím pravým. Pas by měl být lehce zdůrazněn, naznačen, ne striktně vymezen. Stačí vám několik drobných romantických detailů pro zdůraznění ženskosti. Velké vzory, přehnaná dramatičnost nebo striktní, rovné linie klasického oblečení vám nebudou slušet. Zcela udupou vaši svobodnou dusičku.


Co nosit:
 • jemné detaily, skvělé jsou lehce antické nebo zemité prvky
 • kulaté výstřihy nebo splývavé typu voda, volnější, nic příliš svazujícího
 • pas lehce zdůrazněn, třeba řasením nebo páskem
 • používejte klidné přírodní barvy v kombinaci s výraznějšími, plnými tóny, vyhněte se příliš tmavým barvám
 • užívejte lehčí látky, splývavé, nic těžkého, drsného, tvrdého, co by bránilo pohybu
 • kabátky a sáčka, které jsou lehce projmuté v pase, můžete je nosit rozepnuté pro zachování ležérního dojmu
 • sukně by měly být jemnější než u přírodního typu, rozšířené, dlouhé až na zem nebo úzké, ale pak kratší a z měkké látky, mohou mít detaly jako knoflíčky, v zimě si můžete dovolit pletené
 • kalhoty z plátna a lehčích látek, rovné, příp. zúžené u kotníků
 • svetříky jemné i hrubší, mohou být dlouhé, ale trochu zůdrazňovat pas
 • šaty noste splývavé, spíše jednodušší, mohou působit antickým dojmem
 • nepřehánějte to s doplňky, stačí jeden, dva, zajímavé detaily, třeba etno pásek nebo náušnice
 • boty bez podpatku, sandály, kotníčkové, příp. na klínku


Fyzický vzhled:
 • výška střední až vysoká
 • hranatější kosti
 • středně dlouhé až krátké končetiny
 • ruce a nohy středně velké nebo malé a široké
 • celkový vzhled těla inklinuje k zaoblenosti tvarů, ale ne přímo přesýpací hodiny
 • pas je očividně uzší než boky a hrudník
 • obličej je kulatého nebo oválného tvaru
 • kulaté oči, plné rty a tváře
 • nos malý a širší
 • vlasy mohou být v zásadě jakékoli, ale pravděpodobně nebudou hrubé,
  spíše jemnější, rovné a řídké nebo zvlněné a hedvábné

Ukázky:

Pinterest tady, tady, tady a tady
Polyvore tady a tady (kombinace přírodního typu a obou podtypů, pátrejte po slovech "soft natural")
Tlumený chlapecký typ - Soft Gamine

1. listopadu 2015 v 11:07 | N.
V originálu Soft Gamine, jeden z Kibbeho originálních podtypů, je vlastně velmi podobný typu mladistvému, který vymyslel jiný autor a již byl na těchto stránkách zmíněn. Typy oblečení se v mnoha ohledech podobají, až shodují, pouze popis se malinko liší a proto vyzdvihnu jen některé z informací a tento článek nebude až tolik obsáhlý.

Podobně jako Tlumený dramatický typ má tento typ jen trochu jinu, ženštější energie, zatímco je hlavně chlapecký. V některých věcech se bude nacházet více v kategorii jinové, v jiných bude zase více chlapecký. Ostatně, ta chlapecká část by měla převažovat.Jak se projevují smíchané energie & co nosit

Fyzicky jsou na nich patrnější jinové charakteristiky, tedy jsou výškově malé, drobné, zaoblenější, pouze ve struktuře kostí se projevuje jang, tedy výrazná ("kostnatá a hranatá") ramena a lícní kosti nejsou neobvyklé. Co se týče vnitřních energií, které se projevují v myšlení, chování a vůbec přístupu k životu, převažuje jang. Mají charisma, sílu a energii, díky kterým dokáží směřovat dál a vzhůru, dosahovat cílů a být nepřehlédnutelné ve společnosti. Nesmí zapomínat na to, že jang je převažující, že romantičky jsou až na durhém místě, tedy by v oblékání měla být romantičnost vidět pouze v drobných prvcích, doplňcích, účesu, apod. Šaty vhodné pro chlapecký typ, doplněné několika romantickými prvky, jako je např. okrouhlý krajkový límeček, nabírané rukávky, ... Jejich oblečení by nikdy nemělo být příliš přezdobené, vždy by mělo zachovávat zdání chlapecké nespoutanosti, mládí, volnost pohybu. Veselé barvy dobře podtrhnou veselou povahu těchto bytostí. Určitě si mohou dovolit výraznější barevné kombinace, jako je např. žlutá a růžová, modrá a oranžová, červená a zelená, ... Vlasy mohou být dlouhé i krátké, ale ideální je ke krátkým přidat pár hravých vlnek a u dlouhých zase trochu té asymetrie, ofinu. Představte si třeba Brigitte Bardot.

Ukázky:

Pinterest zde, zde a zde
Polyvore zde a zde a zde

Tlumený dramatický typ - Soft Dramatic

30. září 2015 v 20:06 | N.
Musím uznat, že překlad tohoto typu - Soft Dramatic - mi činí jisté potíže, neboť anglické slovo soft nemá dostateně výstižný ekvivalent (jemně dramatický by znělo jako, že dramatický je jen málo; a je to přesně naopak). Zatím si snad vystačíme s názvem Tlumený dramatický typ, zkráceně TD. Rozdíl mezi typem čistě dramatickým a tlumeným dramatickým je v tom, že druhý typ je jemnější, m ávíce jinové, ženské energie a tak i linie jsou volnější a méně ostré, než u dramatických typů.


TD typ má silnou jangovou energii s trochou jinové. Je nejprve dramatický a pak až lehce jinový, ženštější. Jangové energie se projevují v kostech, které jsou silné, a také ve výšce a méně zaoblené postavě, navíc jsou tyto ženy stejně jako ženy dramatické kreativní, odvážné, výrazné a charismatické, vhodné vůdkyně, takové divy. Mohou mít plnější tváře, více zaoblená těla, plné rty a velké oči, přesto jsou dramatické prvně a především. Jinové prvky by se měly objevovat, ale v menší míře. Je třeba zachovat výrazné doplňky a spíše rovné tvary, které jsou jen tu a tam narušeny okrouhlejším okrajem, mašlí, ... správný dojem vytvoří splývavá lehčí látka a řasení. TD by měly zapomenout na jednoduchost, detaily musí být okázalé, výrazné, TD nikdy nesmí vypadat jako šedá myška nebo klasická romantička. Velké límce, velké mašle, vše nesmírně nápadné. Jistě, jsou chvíle, kdy TD potřebuje vypadat klasičtěji, třeba v kanceláři, ale to neznamená, že by měly být jako jejich klasické kolegyně. Kostýmek s úzkou sukní, halenkou s okázalým volánem a velký blyštivý starožitný prsten na prst a TD vyjádří svou energii. Budou přitahovat pozornost, ale... nelze být TD a nepřitahovat ji.

TD nikdy nebude mít "chlapeckou" postavu, drobné ruce a nohy, krátké končetiny a malou výšku. Nehledejte jemný nosík. Vždy se dívejte po prvcích žen dramatických a troše té romantické plnosti u rtů či postavy. Ale jen troše.

Co nosit:
 • smělé geometrické tvary a linie s měkčími okraji, výrazné ozdobné tvary, udržovat siluetu písmena T - rovná široká ramena, lze zvýraznit ramenními vycpávkami, šaty zúžené ke spodní části, dlouhé, splývavé, používat lehké materiály, řasení
 • bohaté, výrazné barvy své palety, luxusní vzory, vše by mělo ladit od hlavy až k patě, žádný stylový mix
 • sukně by měly být rovné a dlouhé, do půli lýtek, pokud kratší, tak doplnit dlouhou halenkou či svetrem
 • halenky by měly být něžnější, zřasené, mohou mít nabírané rukávy, vyhněte se příliš strohým anebo beztvarým
 • boty by měly být dobře padnoucí, hranatějších tvarů, s ostrou špičkou a nejlépe na vysokém hranatém podpatku, opasky široké, pokud klobouky, tak okázalé, punčochy obvykle klasické tělové, na večer mohou být krajkové, pokud ladí se zbytkem, kabelky velké, zaoblené, klidně s potiskem anebo běžné kožené


Ukázky

Pinterest zde, zde, zde a zde
Polyvore zde a zde

Dramatická romantička - Theatrical Romantic

28. září 2015 v 14:51 | N.
Prošli jsme všemi základními Kibbeho typy a nyní se podíváme na typy smíšené, které vznikají kombinací prvků dvou typů. Na kombinace typů můžeme nahlížet buď z Kibbeho perspektivy (tzn. že budeme uznávat pouze jím vytvořené smíšené typy) anebo můžeme vytvářet vlastní kombinace, tedy co by dle nás znamenalo dramatický + romantický, přírodní + chlapecký, apod. Problém je v tom, že každý z nás má jinou míru typů v sobě obsažených (naprosté minimum žen je čistě svým typem, vždy mají alespoň trochu typu jiného) a dle poměru typů bychom měli vytvářet i stylové kombinace. Doufám, že jsem vás nezmátla. V praxi to vypadá tak, že žena je např. ze 70% klasická, 20% romantická a 10% přírodní. Chce to poznat sám sebe, naučit se mít cit pro jednotlivé typy, pro tu svou kombinaci, a naučit se oblékat dle ní, pokud se chcete svým typem řídit. V určení své jedinečné kombinace vám mohou pomoci odborníci, můžete to zvládnout i sami, ale je to běh na dlouhou trať. Nemluvě o tom, že Kibbeho typy jsou pouze jednou stránkou věci, jednou typologií, ale je jich mnohem více a později se dopracujeme i k dalším. Berte vše zatím pouze jako inspiraci pro hledání sebe sama.
Jak se projevují smíchané energie

Po vyčerpávajícím úvodu se dostáváme k typu romanticky-dramatickému - v originále Theatrical romantic - přeložit ho lze jako typ dramatické romantičky. Tento typ má v sobě hodně jinu (je především romantička, až potom dramatická, tedy asi 80% romantická a 20% dramatická) a trochu jangu. Toto může působit, že má občas v sobě trochu zmatek. Jangová energie sama o sobě je dost silná, takže se může tato žena často cítit více dramatická, odhodlaná, dominantní, silná a nezávislá a zapomíná na svou něžnou, romantickou, ženskou část. V této době je ostatně snadné zapomenout, snažíme se co nejvíce vyrovnat mužům a zapomínáme na to, že i naše ženská síla je SILOU a tedy ne slabostí. Pro dramatickou romantičku je velmi důležité, aby se naučila na toto pamatovat, že je především ženská a romantická a její jangová energie je spíše zálohou, podtónem, který ji ovlivňuje, ale neměl by ji přebít. Máte sílu, dokážete si stát za svým, když je potřeba, ale učte se používat často tu jemnou ženskou manipulaci (myšleno v dobrém, ačkoli manipulace je slovo budící spíše negativní asociace :-)) a nestydět se za svou křehkost.

Dramatická romantička je typem, který lze přirovnat k femme fatale. Zatímco klasická romantička vypadá hezky jako princeznička v květovaných šatech, na dramatickou je to příliš nudné a usedlé. Potřebuje provokovat, dráždit, potřebuje přidat pár dramatických prvků do romantické módy, i kdyby to měly být jen barvy. Černá, červená - ne, rudá či šarlatová, protože červená zní příliš nudně! - královská modř či purpurová. Musí být vidět, musí být krásná a nazdobená (šperky jsou nutností, nejlépe zářivé, výrazné - nikoli přehnaně velké a žádné geometrické tvary, ale klasické kamínky, kov, lehce vintage, nemusí být pravé), musí působit lehce nebezpečně a nedostupně, protože to je její dramatická část, ale být zkrátka okouzlující. Dramatická, teatrální, ano, to jsou slova, která ji vystihují. Má ráda luxus, ráda se obklopuje krásnými věcmi, okouzlují ji staré časy, ráda si představuje, že žije jako královna na zámku, účastní se hostin, kde ji obdivují všemožní kavalíři a usedá v čele stolu na tom masivním dřevěném křesílku s brokátovým potahem, oděná v nádherných luxusních šatech. Je královna, ne princezna a už vůbec ne služka. Je určená k tomu, aby vládla, ale neztratila přitom svůj ženský půvab. Je jako z jiného světa, ze světa tajemství, intrik a velkých vášní. Takovým dojmem by měla působit, tohle vše v sobě má a když to ignoruje a není sama sebou, svět přichází o nádherný drahokam.

Dívčí/mladistvý typ

12. září 2015 v 17:48 | Nerisa
Nejprve upozornění: Tento typ nepatří mezi původní Kibbeho typy a byl vytvořen jinými autory, později, jako doplnění Kibbeho typologie, stejně jako typ éterický, který byl minule.


Fyzická charakteristika:

 • výškově jsou spíše menší, podobně jako typ chlapecký, tedy kolem 160 cm
 • postavou bývají podobné romantickým, tedy s výrazným pasem, jen křivky mívají méně výrazné, působí méně fyzicky vyspěle i ve vyšším věku, nebývají osvalené, spíše zaoblené, "měkké"
 • jejich hlavní charakteristikou je obličej, mají velké "nevinné" oči, jasné a kulaté, malý nosík, plnější rty a panenkovský vzhled, bez ohledu na věk a výšku vypadají malé a velmi mladé (třicátnici byste hádali sotva 18, výborný příklad je věčně mladá Avril Lavigne)
 • vlasy mají buď rovné nebo zvlněné, často jemné, hladké
 
 

Reklama