Romantický styl

Mori-kei, japonský styl lesní dívky

6. prosince 2016 v 11:40 | Nerisa
Nejsem milovník japonské kultury, ale jedna věc mě na Japonsku opravdu fascinuje a tou je rozptyl všech neuvěřitelných stylů. Japonská pouliční móda je velmi pestrá a Japonsko je kolébkou mnoha různých stylů. Některé se rozšířily i do Evropy, některé jsou považovány za hodně extravagantní, barevné, pro naši kulturu až příliš nápadné. Mnoho stylů také z těch vyhraněných japonských vychází a jen se jimi inspirují. Asijský pohled na ženskou krásu je odlišný od našeho, často jsou upřednostňovány dívky roztomilé, dětské, milé a jemné, zatímco u nás se spíše očekává, že žena bude dospělá, rozumná, schopná se postarat o sebe i o rodinu a ještě stoupat po kariérním žebříčku, aniž by přitom nutně musela být milá. A obecně se upřednostňuje spíše sofistikované a elegantní nebo lehce vyzývavé oblečení. Proto je často spojení evropského a japonského stylu zajímavé. Ačkoli i v Japonsku existují styly, které jdou záměrně proti této představě asexuální holčičky. Mezi známé styly z Japonska patří třeba Lolita, Visual Kei nebo Decora (pokud vás zajímá více, čtěte třeba zde).

Green:

Dnes se ale chci zaměřit na méně proslavený, o to však zajímavější, styl zvaný Mori Girl nebo Mori-kei. Jedná se o jakousi směsici stylu dívčího, romantického, vintage a přírodního, přičemž často působí až pohádkově, jako stvořený pro nějakou vílu nebo čarodějnici. Mori znamená v japonštině les, takže lze název tohoto stylu přeložit jako "lesní dívka". Okolo Mori stylu vzniklo celé hnutí, subkultura, která kromě módy vyžaduje také určitý životní styl - ale i když tento životní styl nevyznáváte, nic vám nebrání v tom se inspirovat jeho módou. Z Mori Girl stylu už totiž vzniklo několik odnoží bez striktních pravidel, pouze s podobným oblečením a některými hodnotami. Ostatně, některá pravidla je dobré znát už jen pro pochopení myšlenky za Mori stylem. Mimochodem, oficiální zakladatelkou Mori je Choco - slečna, která o tomto stylu napsala knihu, sepsala pravidla a založila oficiální online komunitu. Jen pro zajímavost několik pravidel přiložím (původně je jich celkem 62!):

Společenské a svatební šaty pro romantičky

2. května 2016 v 16:05 | N.
Dnes potěším srdce všech princezen, neboť dnešním tématem je: Co si má který podtyp romantičky vzít na společenké události a které šaty jsou nejvhodnější na svatbu? Bez dalších řečí se podíváme na obrázky.

Zdroj obrázků, již tradičně, studnice inspirace Pinterest:Lesní víla

Svatební

Můžou být jednoduché, s rovnou splývající sukní, třeba i bavlněné, ale také podobné jako na obrázku - se širší sukní z lehšího vrstveného materiálu. Minimalistický živůtek s drobounkou krajkou zdůrazňuje jemnost nositelky, kterou ještě podtrhují kvítky ve vlasech a droboučký šperk. Myslete na to, že krása je v jednoduchosti a jemnosti. Nic příliš okázalého.

Ideální svatební šaty, pokud jste pro klasickou bílou.:Společenské


Podobně jako na svatební, i na společenské šaty se hodí jemnější materiály, které mohou až připomínat éterický typ. Jednoduchost vám sluší více, než široké zdobené róby. Můžete ale využít motivu květin.

Společenské šaty z jemného tylu/šifonu:

Moderní princezna

22. dubna 2016 v 13:52 | N.
Moderní princezny jsou právě tím podtypem romantiček, který je nejvíce vidět a zároveň i podtypem, do kterého se většina romantiček stylizuje, i když by se lépe cítily v malinko jiném podtypu. Proč tomu tak je? To je jednoduché. Moderní princezna moc nevyčnívá. Nosí věci, které jsou trendy, aktuální, běžné, pouze doplněné o pár doteků romantického stylu, zjemnění, které jí každý rád odpustí, aniž by se nad tím pozastavil. Vezmou si na sebe džíny a k nim lodičky nebo balerínky a tričko, které má nějaký ten volánek, krajku, mašličku. K tomu drobný šperk a stačí. Nechtějí na sebe příliš upozorňovat, nechtějí být příliš jemné a sladké, chtějí zapadnout do dnešní doby. Moderní princezna často žije více v současnosti než minulosti, vlastní technické vychytávky, zajímá se o moderní trendy a umí svůj romantický typ kombinovat s jinými kousky oblečení, aby vytvořila originální či alespoň aktuální komplety. Vezmou si něžné bílé šatičky a k nim džínovou bundu. Otrhané džíny a krajkové tričko. Obyčejné tričko a k němu rozevlátou sukni. Pořád jako by se snažily svou romantičnost utlumovat, až schovávat - ale ony to tak prostě mají.


Floral prints and leather, who knew!?:


Povahové rysy

Většinou v tomto typu najdeme mladá děvčata, od školních let až po první pracovní příležitosti, dejme tomu, do čtyřiceti. Někomu to vydrží déle, ale častěji se setkáme s tímto moderním typem mezi mládeží. Později často touha "být trendy" ustoupí jiným starostem, jako je péče o rodinu, ke které přecejen romantičky tíhnou. Většina se jednou usadí. Některé brzy, hned jak najdou vhodného partnera. Každopádně se pak pohnou spíše k přírodnímu nebo klasickému podtypu romantičky. Mladé princezny však chtějí zapadnout. Jsou přátelské, milé, laskavé, citlivé (přecejen romantičky), své jemné jádro trochu schovávají a ačkoli doma mohou trávit hodiny malováním nebo čtením knihy, venku chodí nakupovat nebo na zmrzlinu s přáteli a umí si všechny tyto činnosti užívat stejně. Mohou mít velký zájem o módu a módní trendy a pokud je navíc baví malovat, třeba se i stanou návrhářkami nebo švadlenami. Mohou si kreativně vylepšovat, přešívat a upravovat věci, které už jsou staré, nepadnoucí nebo je po někom podědily/našly v second-handu. A až jim někdo jejich nejnovější kousek pochválí, budou klopit oči a tvrdit, že to nic, to jen tak něco zkusily. Na první pohled se mohou podobat společenským zástupkyním jiných typů, ale uvnitř jsou romantičky a tím to hasne. Příliš pozornosti je znervózňuje. I když si ji mohou čas od času užívat, jako každý.

Éterická bytost

13. dubna 2016 v 14:00 | N.
Tento podtyp romantického stylu je kombinací éterického stylu a romantického. Éterický styl sám o sobě využívá spíše splývvavých a rovných linií, nezdůrazňuje ženské křivky, což právě romantičky potřebují. Jelikož je éterická bytost podtypem romantického stylu, v první řadě budeme dbát na romantické prvky. Zdůrazněný pas, prvky jako jsou mašle, květiny, i lehká vyzývavost, ženskost, to vše k romantičkám patří. Klasický éterický typ je více androgynní (bezpohlavní), zatímco my tady budeme zdůrazňovat křehkost a ženskost. Někdy je těžké najít míru, vystihnout správně zrovna tento typ, ale pro ženy, kterým je přirozený, by to nemělo být těžké. Budou na to mít talent. Mimochodem, v módním průmyslu celkově a v našich končinách obzvlášť není k nalezení mnoho vhodných éterických kousků, vše se snaží být moderní, originální, šik, zatímco éterické je věčné, nadčasové, jemné a docela jednoduché. Je to o materiálech, trochu střizích, pár doplňků a to je vše. Žádná překombinovanost. Vyniknout má nositelka. Navíc, doménou éterických je vypadat jako z jiného světa, což svým způsobem poutá pozornost a tyto víly netouží po světlech reflektorů.

Pro éterický typ, narozdíl od jiných typů, mají obvykle ženy i určité fyzické dispozice. Dokonce i když vynecháme Kibbeho a podobné typologie dle typu postavy, u éterických fyzickou konstituci tak úplně vynechat nejde. Většina éterických bytostí má společné tyto věci: Velmi jemná přirozená barevnost (světlé vlasy, pleť, rty, oči, příp. kombinace bledé pleti a tmavých vlasů, ale častěji jsou kontrasty mezi barvami těla jen mírné), jemné vlasy (jakoby rozfoukané, snadno se cuchají, nedrží v účesech), přirozeně štíhlé tělo a rychlý metabolismus, tenké končetiny, ne až tak výrazné křivky (ale existují výjimky).:

Povahové rysy

Budeme trochu vycházet z typu éterického. Éterické romantičky jsou jemné a křehké, stejně jako čistě éterické typy, mohou žít ve světě fantazie, milovat příběhy, fantasy, apod. a mít problém se zařadit do běžného života, řešit účty, nákupy, natož pracovat, podnikat. Nejlépe jim bude sedět dráha umělkyní, mají silné estetické cítění, ale dávají přednost jednoduchosti, což se projevuje i v oblečení. Na druhou stranu v sobě mají velkou moudrost, empatii a pochopení pro lidi i zvířata. Mají úzký vztah s přírodou a milují svou rodinu. Jsou spíše domácí typy, ale vystačí si i samy se sebou. Jsou pomalejší, pasivnější, velmi ženské. Jak jsem je zatím vykreslila, mohou vypadat jako porcelánové panenky, vhodné tak akorát k postavení na poličku, obdivování, nikoli běžnému životu. A ano, někdy tak mohou působit, ale je to jen dojem. Často se svou křehkost "v zájmu přežití" naučí slušně zakrývat. Dokáží bojovat, pokud v něco věří. Ta křehká princezna vás může překvapit velkým zápalem a silou, např. pokud půjde o její dítě, manžela, kamarádku nebo něco, na čem jí velmi záleží. Její křehkost může být jejím tajemstvím, které si schovává jen na ty chvíle, kdy sedí sama na zahradě a hledí na západ slunce, zatímco jinak všechno zvládá. A vyčerpává ji to. Nutně potřebuje své chvíle pro sebe, kdy jen tak je, sní a užívá si přítomný okamžik, jinak hrozí vyhoření, deprese, hluboká nekončíčí melancholie. Na což by samozřejmě měly myslet všechny romantičky a nejen ty, všechny ženy. Éterické ženy bývají velmi citlivé, jak emocionálně tak fyzicky, mohou trpět alergiemi, mít citlivou pleť, trpět úzkostmi, apod. Je pro ně vhodnější přírodní prostředí než rušné velkoměsto. Milují umění, především hudbu, tanec, knihy, ale i malířská díla. Spíše klasické a vintage věci než modernu.

Nebezpečná siréna

2. dubna 2016 v 12:20 | N.
Sirény jsou mezi romantičkami ty nejvíce dramatické, nezávislé a provokativní. Jsou to romantičky s příměsí svůdkyně. Femme fatale. Rády přidávají ke svému romantickému oblečení drsnější prvky, vyžívají se v temnějších barvách, milují luxus smíšený s temnou romantikou. Romantičky od slova romantismus, nikoli romantika. A romantismus je období rozervaných hrdinů, tragédií a hlubokých, melancholických emocí. Dokáží ocenit umění - Goetheho, Huga, Poa či obrazy hrdinů, legend i fantastických výjevů z něčí fantazie. Jsou kočky, ale mají drápky. Umí být velmi milující a hodné, ale ne každý si zaslouží přístup do jejich srdce. Jsou otevřenější, odvážnější, přesto uvnitř něžné a zranitelné (ač to není často poznat a někdy si to ani samy nepřiznají). Jsou to princezny nebo královny stvořené pro sklenici vína, melancholické verše a šarlatovou pohovku, kde se budou věnovat těmto svým potěšením v průsvitném negližé - i když jsou samy, jen tak, protože se cítí dobře, když se cítí krásné.


Givenchy also undertook some changes in leadership in the year 2000 when designer Julien McDonald took over as artistic director of the women’s lines, and Ozwald Boateng being selected designer for men’s range. Givenchy clothing lines consist of haute couture plus ready-to-wear fashion for both men and women.:


Povahové rysy

Sirény jsou z vnějšku pantery a uvnitř domácími kočičkami. Jejich občasná rozpolcenost mezi něžnou, pečující a provokativní, sexuální ženskostí může rozladit i je samotné, protože se v sobě nevyznají. Ačkoli mají rády, když se v nich nevyzná nikdo jiný. Jsou tajemstvím a tak se jim to líbí. Mohou mít dokonce sklony tu a tam pronést nějakou lež či žert, zkoušet ostatní, škádlit je a hrát si, zkrátka jen proto, že v tom nalézají potěšení. Milují, když se cítí krásné. Miluje to samozřejmě každá žena, ale pro ně je to nesmírně důležité. Potřebují o sebe pečovat a dbát, i když jsou jen doma a nikdo je nevidí. Někdy stačí i čistě umyté vlasy a parfém k tomu, aby jim bylo psychicky lépe, což je potřeba, protože často mají složitou osobnost, náročnou nejen k pochopení, ale také k tomu, aby s ní vůbec přežily. Jsou emocionální a někdy se až může zdát, že se v temnějších emocích samy vyžívají - smutek, vášeň, drama, nenávist, chladné pohrdání, znechucení. Ano, někdy mají sklony k dramatu. Jindy jsou naopak ledově chladné a působí tak, že se jich lidé až bojí. Muže přitahuje jejich nezávislost, vášnivost, tajemství. Jen tak se s nimi nenudí. Sirény jim nedovolí, aby s nimi špatně zacházeli a budou řvát jako lvi, když mají dojem, že je někdo nerespektuje. Někdy mohou (s tou svou nezávislostí) až přebírat některé vlastnosti mužů, ale to jim příliš nesluší, protože jsou sice temné dámy, ale stále dámy, a je lepší, když se nechají muži opečovávat.

Mají specifický vkus, co se týče toho, co považují za krásné. Milují složité ornamenty, temné barvy, luxus starých dob. V koutku duše budou chtít dům jako je hrad hraběte Drákuly, s tapetami na stěnách, tmavým dřevěným nábytkem, postelí s nebesy a polstrovanými křesly. Rozmístí si po něm umění. Mohou mít zálibu ve věcech, které jiné (nejen) romantičky děsí. Svícny, zbraně, sošky, ... Táhne je to k okultismu, často v zásuvce pod sexy prádlem schovávají třeba tarotové karty.


Vznešená královna

28. března 2016 v 8:27 | N.
Královny, ač romantičky, v sobě mají několik prvků typů klasických a elegantních. Jsou vznešené, důstojné a dobře vychované. Nevypustí z úst sprosté slovo, nebudou se chovat nevhodně - pravidla etikety mají nastudovaná od shora až dolů. Obvykle budou dbát na pořádek, budou dochvilné a budou dávat přednost ověřeným věcem před novinkami. Toto mají ostatně společné s klasickými typy. Někdy může být obtížné rozeznat romantickou královnu od klasické ženy. Je přece tak rozumná, tak spořádaná, je zde vůbec ještě nějaké místo pro romantickou energii? To víte, že je. Rozdíly zde jsou a dají se najít, když se dobře díváte.

Dokonalé šaty s puntíčky, lehce inspirované vintage.:

Povahové rysy

Něco už bylo nastíněno, tedy pro zopakování - královny se rády obklopují věcmi elegantními, luxusními, mají rády řád a pořádek, ale věci kolem nich musí být krásné, nikoli strohé a praktické. Stejně jako u jiných romantiček bude jejich byt připomínat spíš palác, než kancelář. Aby také ne, když jsou královnami. Vždy se chovají způsobně, jsou milé, vychované, znají pravidla etikety a nemluví sprostě ani o "sprostých" věcech. Může se zdát, že jsou více svázané konvencemi než ostatní romantičky a je to pravda, ale stejně jako jiné romantické ženy také rády sní, prochází se v přírodě a umí se smát a hrát si, když na to dojde, což může překvapit ty, kteří tuto jejich stránku neznají. Nebudou tahat těžké kufry, pořídí si kufřík na kolečkách a kdykoli to budou potřebovat, radši požádají o pomoc nějakého muže (nebo sportovnější kamarádku). Jsou jemné, pomalé. Nebudou na svých lodičkách sprintovat za autobusem (to by jedině musel jet jen jeden za hodinu a i taky by si to dvakrát rozmyslely), nebudou se s nikým vášnivě dohadovat ani skákat do řeči. Možná budou mít sklony ostatní trochu vychovávat a poučovat, ale budou to dělat tak mírně a s úsměvem, že jim to kde kdo odpustí. Budou dobré učitelky, hlavně ve školce, případně mohou pracovat i se zvířaty nebo v kanceláři, v organizovanějším prostředí se cítí dobře a uplatní své elegantnější oblečení. Nejvíc pak zazáří ve společnosti, kde si dají záležet na tom, aby měly vkusné a přece krásné a originální šaty, sladěné lodičky a rukavičky a mírný úsměv. Budou skvělými manželkami, reprezentovat manžely s grácií doma i v práci a dokáží pořádat společenské události stejně snadno, jako je navštěvovat. A pak, když ten kolotoč skončí, rády si večer sednou s knihou a zapracují i na svých duševních schopnostech. Záleží jim na vzdělání a dobré knihovně.

Nevinná dívka

24. března 2016 v 12:28 | N.
Druhým podtypem romantického stylu je ten, kterým si prošla snad většina romantických holčiček, když byly ještě malé. Časem z toho obvykle vyrostou a přikloní se k jinému podtypu, ale jsou i výjimky, které si svou lásku k něžným, sladkým a dívčím věcem ponechají napořád. Často vypadají i v dospělosti velmi mladě, pořád jako nevinné mladé holčičky, a proto jim velmi sluší, když se dál drží toho, co mají nejradši. Nemějte strach, i starší zastánkyně tohoto stylu si přijdou na své. Stačí, když krátké rozevláté sukýnky nahradí střímějšími sukněmi po kolena nebo na zem, bílé halenky můžete nosit v každém věku a víte, co vám dodá ten správný mladistvý vzhled? Přece drobounké dívčí šperky, ať už je to beruška do vlasů nebo čelenka s mašličkou. Tento typ je obvykle to první, co si spousta lidí představí pod slovem "romantička".


Povahové rysy

Žena, která tíhne k podtypu nevinné dívky je jemná, křehká a zranitelná, ale také má docela dost mladistvé energie a bývá veselejší, aktivnější a přátelštějsí než ostatní podtypy. Svět vidí i v dospělosti jako zajímavé místo ke zkoumání a život jako hru. Má dětské kvality, doplněné zkušenostmi, které její přirozenou důvěřivost zmírňují. Nejspolehlivější způsob, jak poznat nevinnou dívku, je právě její specifický vkus na oblékání, doplňky, barvy a roztomilé věci. NIC pro ni není příliš přeslazené, dívčí, rozkošné. Zatímco jiné typy by se osypaly z toho, že mají celý pokoj v odstínech růžové, dívky to MILUJÍ. Abych tak řekla, pokud nejste dívka, nebudete mít žaludek na obklopování se věcmi, které k nim patří.

Zbožňují děti a zvířata. Jsou schopné se zastavit a rozplývat nad každým roztomilým chlupatým tvorem v okolí. Budou těmi, co se ptají, jestli si jej smí pohladit. Budou šišlat na děti a rády si s nimi hrát, protože uvnitř nikdy nevyrostou. Nikdy nejsou moc staré na to, aby si koupily zmrzlinu nebo cukrovou vatu. Vůči dospělým budou (hlavně v mládí) stydlivé, časem se otrkají, ale muži (a hlavně, když se jim líbí) v nich budou vždycky vyvolávat onu rozpačitou mlčenlivost, která některé muže právě k takovým typům přitahuje. Většina z nich se bude umět červenat jako hrdinky romantických filmů, ale mají v sobě i určitou koketnost, jen takovou... nevyzrálou, nevinnou, lolitkovskou.


Lesní víla

20. března 2016 v 11:20 | N.
První z podtypů romantického stylu s metaforickým názvem Lesní víla se silně inspiruje přírodními motivy, materiály a barvami. Používá všechny základní prvky stylu romantického, ale je specifický svým tíhnutím k větší praktičnosti a přirozenosti, neboli návratu k přírodě. Lesní víly proto obvykle přírodu milují a mohou se i angažovat v dobrovolnické činnosti na její ochranu.Povahové rysy

Žena, která tíhne k podtypu lesní víly, bývá nejčastěji praktická milovnice přírody, které záleží na pohodlí domova a životním prostředí. Lze si ji představit jako ženu, která žije na vesnici nebo v maloměstě (kde se cítí nejlépe), pečuje o svou zahrádku, chodí na procházky do lesa, preferuje ekologické a přírodní čistíci prostředky, biopotraviny a ke stejnému přístupu k přírodě vede i své děti a manžela. Nemusí být zrovna typem na horské túry a stanování v lese, může mít ráda pohodlí svého domova, ale kontakt s přírodou je pro ni důležitý. Proto také potřebuje praktické oblečení, které jí umožní se proplétat mezi kořeny stromů, běhat za dětmi po trávě nebo jen tak odpočívat po dlouhém dni na verandě s oblíbenou knihou a psem u nohou. Pravděpodobně dokáže odtáhnout nákup z města, ale co si budeme povídat, romantičky na takové věci nejsou stavěné a i když to dokáží, je smutné, když musí. Radši bude mít doma muže, který naštípá dříví a opraví plot, než aby to dělala sama. Ráda mu pak vše vynahradí něžnou náručí.

Podtypy romantického stylu

18. března 2016 v 12:50 | N.
Když se řekne romantický styl oblékání, každý z nás si pod tím něco představí. Pravděpodobně to budou sukně a šaty, volánky, krajky, vzor květin, střevíčky, lokýnky a spousta dalších, řekněme, typických atributů. Málokdo se pak více zamýšlí nad tím, že romantický styl (stejně jako mnohé jiné) může mít nepřeberné množství podtypů, specifištějčích stylů, které mohou být obecnější, stejně jako naprosto osobité pro každou romantičku.

Porovnejte následující obrázky: Řekli byste, že některá z nich není oblečená v romantickém stylu? Myslíte, že každá vypadá stejně a splňuje všechny vaše původní představy o tom, co romantický styl je a není?

:
 
 

Reklama