"Štíhlý" funkční šatník

Ukázky kompaktních šatníků pro Kibbeho styly

25. října 2016 v 11:12 | Nerisa
V průběhu září-října jsem měla bokem rozdělaný takový malý projekt. Stručně řečeno, chystala jsem tento článek a abych jej mohla napsat, potřebovala jsem dát dohromady několik kolekcí oblečení v různých stylech. Tvořila jsem na Polyvore ukázkové kompaktní šatníky pro všechny Kibbeho styly. V budoucnu možná přidám i pár jiných, třeba bohémský nebo provokativní, ale nyní máte k dispozici a k nahlédnutí všech Kibbeho typů a podtypů + dva jiných autorů - éterický a mladistvý. Navíc jsem také jeden kompaktní šatník vytvořila tak trochu pro sebe, neboť je směsicí romantického a éterického stylu, což už s původními Kibbeho styly souvisí jen okrajově.

Jen stručné připomenutí, kompaktní šatník je šatník, ve kterém nám všechny kusy (či téměř všechny) k sobě navzájem ladí a proto máme mnoho možností kombinací aniž bychom měli plnou skříň. Nehrozí např., že máme jedno tričko, které se hodí jen k jedněm kalhotám. Pokud je šatník vystavěný dobře, nemělo by se to stávat. Počet kusů v každé kolekci jsem vybírala dle rozpisu v minulém článku o kompaktních šatnících.

Sami můžte posoudit, nakolik se mi ukázkové šatníky povedly, nakolik ladí a jestli by se vám podobný líbil či nikoli. Nemám příliš praxe s touto tematikou, ani nejsem profesionální stylistka, zkrátka jsem šla dle svého citu a vkusu. Je to samozřejmě jen inspirace pro ty, kteří neví, za jaký konec budování svého šatníku uchopit. Záměrně jsem vytvořila tolik různých stylů, abych demonstrovala, že teoreticky by mělo být možné mít takový šatník s každým stylem. Můžete si stěžovat, že nabídka obchodů není tak velká jako na Polyvoru (a v tom máte pravdu), ale s odhodláním a trpělivostí se dá sehnat vše - nebo si najdete nějakou podobnou náhražku. A pak tady máme švadleny.

Nakonec jen malý komentář k barvám. Snažila jsem se každý styl dělat pro jiný typ z barevné typologie, tedy mezi nimi naleznete zástupce jara, zimy, podzimu i léta, příp. jejich podtypů. Někdy jsem záměrně používala ten barevný typ, který se pro určitý styl nejlépe hodí, ale samozřejmě můžete být dramatický typ a přitom léto, jen pro vás bude těžsí hledat vhodné, dost dramatické barevné kombinace. Jít by to však mělo. Já se zaměřila u každého stylu jen na jeden typ, aby opravdu onen styl vynikl. Můžete se tedy inspirovat barvami jiného stylu pro to, jaké barvy využít v tom svém.

A kde již máte seznam konkrétních ukázkových šatníků dle stylů + pro který barevný typ byl vytvořen

Dramatic style by romantic-devil on Polyvore featuring Roland Mouret, Exclusive for Intermix, Festuvius, Yves Saint Laurent, Gucci, Lanvin, Paige Denim, Rumour London, Dorothy Perkins and Converse:

Romantic style by romantic-devil on Polyvore featuring Etro, RE/DONE, River Island, Sans Souci, BGN, Tome, Dolce&Gabbana, Manon Baptiste, Phase Eight and Stuart Weitzman:

Kompaktní šatník - aneb jak mít méně oblečení a více věcí na sebe

17. srpna 2016 v 8:15 | Nerisa
V zahraničí je to tak velký trend, že by byla škoda opomenout jeho existenci před tuzemskými čtenáři. Kompaktní šatník (anglicky capsule wardrobe) je odpovědí na neustálé volání "nemám co na sebe!" u těch, kteří mají plnou skříň šatů. Nepochybně má své velké výhody, mezi které patří úspora místa i financí, stylové sjednocení šatníku a řešení věčného problému - mám plnou skříň věcí, ale neladí k sobě. Pokud to zjednodušíme, kompaktní šatník má tři zásady:

1. Všechny kousky šatníku lze kombinovat se všemi ostatními
2. Máte omezený počet kusů oděvů
3. Máte oblečení na každou příležitost a do každého počasí

Ptejte se:
Ladí spolu všechny kousky v mém šatníku?
Mají stejný styl?
Mají určité barvy, potisky, téma?

Pokud váš šatník toto splňuje, dá se nazývat kompaktním šatníkem. Zní to jednoduše, že? Samozřejmě vy bystřejší už tušíte, že tak jednoduché to nebude. Kdyby bylo, proč už dávno takový šatník nemáte? Myslela jsem si to. Není to snadné. Lidé, kteří jsou tímto stylem zcela nadšení jsou ti jediní, kdo se dokáží ideálu přiblížit či ho rovnou naplnit, ale my ostatní si o tom můžeme nechat jenom zdát. Nebo ne?

Ano, mít kompaktní šatník je možné. Můžete ho mít i vy. Chce to jen pevnou vůli, odhodlání a neprůstřelný plán. A mít jasno ve svém stylu. To může být pro mnohé z vás ten největší problém (a také plánování, přiznejme si, že většina z nás nerada plánuje příliš do detailu, bez toho se však neobejdete).

Někteří lidé dávají přednost polo-kompaktnímu šatníku před celo-kompaktním. Tím myslím, že místo aby se omezovali tím, že všechno k sobě musí ladit, mají třeba jen určitých několik vzájemně ladících kousků. Např. mají 6 vzájemně ladících kousků do práce, 6 pro volný čas, 6 na běžné nošení do města a 6 zimních a 6 letních kousků. V zásadě mají šatník složený z několika kompaktních celků.


Jak vybudovat kompaktní šatník


1. Ukliďte si ve skříni a vyhoďte nebo darujte věci, které nenosíte, nesouhlasí s vaším stylem nebo jsou rozbité, malé, velké, ošklivé, prostě ty, co už určitě nebudete nosit. Pokud vám něco zbylo (předpokládám, že nazí chodit nebudete a něco jste si nechali, alespoň prozatím...), rozmyslete si, jestli si něco z toho chcete určitě ponechat a využít i ve svém kompaktním šatníku. Nejspíš ho pak budete muset svým ponechaným kouskům trochu přizpůsobit, třeba barevně.

2. Ujasněte si, jaký je váš styl, v jakém stylu váš šatník bude a také v jakých barvách. Které barvy naprosto milujete? Hodí se k vám? Hodí se k sobě navzájem? Takto např. můžou vypadat barevné kombinace pro podzimní typ.


Styl kompaktního šatníku výše je přírodní, jak lze vidět na barvách, doplňcích i jednotlivých oděvech. Váš styl může být zcela jiný. Třeba elegantní, romantický nebo sportovní. Můžete mít také různé kompaktní šatníky na různá roční období.
 
 

Reklama